Zbiorniki na wodę w gospodarstwie domowym


Zbiorniki na wodę w gospodarstwie domowym
2016-11-03
Opady deszczu są ważnym elementem globalnego i lokalnego cyklu hydrologicznego. A w rzeczywistości każdego rolnika, sadownika czy po prostu ogrodnika lub działkowca istotnym czynnikiem wpływającym na powodzenie upraw.

W sezonie wegetacyjnym ilość deszczu może być różna, przeciwnie niż zapotrzebowanie roślin na wodę. Dlatego magazynowanie wody deszczowej jest znane i praktykowane już od wielu, wielu lat.


Korzystanie ze zgromadzonej wody opadowej jest bezcenne zwłaszcza w okresie suszy, gdy z jednej strony rośliny potrzebują częstego i obfitego podlewania, a z drugiej często zakłady uzdatniające wodę i oczyszczające ścieki proszą o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową. Poza tym podlewanie ogrodu wodą z kranu jest na dłuższą metę nieopłacalne.

Aby możliwe było korzystanie z zapasów wody deszczowej, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni zbiornik. Musi być on wykonany z materiału, który w żaden sposób nie wpływa na jakość wody, a więc odpada metal, a często wykorzystywane są tworzywa sztuczne.

Dostępne w handlu zbiorniki na wodę różnią się głównie pojemnością (więc bez problemu można znaleźć model nadający się do małego ogrodu jak i sporej działki) oraz dodatkowym wyposażeniem. Mogą nim być np. filtry umożliwiające wykorzystanie deszczówki do celów gospodarczych, na przykład spłukiwania toalety, sprzątania czy prania. Używanie w ten sposób deszczówki przyniesie sporo oszczędności, a jednocześnie będzie działaniem proekologicznym.

Jeżeli ktoś ma naprawdę niezbyt duży i w pełni zagospodarowany ogród, również może stać się posiadaczem zbiornika na wodę. Wystarczy tylko wybrać wariant podziemny, trzeba tylko pamiętać o odpowiednim systemie drenażowym i filtrującym. W pozostałych przypadkach można pozostać przy tradycyjnej wersji naziemnej. Na szczęście oferowane obecnie zbiorniki na wodę wykonywane są z dbałością o estetykę, więc nie będą szpeciły otoczenia.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl