Zespół policystycznych jajników, czym jest i jak sobie z nim radzić


2016-09-30
Zespół policystycznych jajników jest przypadłością na którą choruje wiele kobiet. Przypadłość ta prawdopodobnie jest dziedziczona genetycznie, niestety nie ma jednoznacznego potwierdzenia tej teorii, ale jest ona najbardziej prawdopodobna.

PCOS wiążę się z wieloma problemami, które zostaną opisane w poniższym artykule.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Przebieg prawidłowego cyklu miesiączkowego

Podwzgórze wysyła sygnał przysadce, aby ta rozpoczęła produkcję FSH, czyli hormonu folikulotropowego, który jest odpowiedzialny za rozwój pęcherzyka Graffa, przebywającego  w jajniku. Pęcherzyk Graffa pełni kluczową rolę w życiu kobiety, ponieważ produkuje estrogeny, androgeny (hormony męskie) oraz znajduje się w nim komórka jajowa.

Estrogeny odpowiadają za prawidłowe przygotowanie macicy do zapłodnienia i rozwoju zarodka. Pierwszym etapem przyczyniającym się do zapłodnienia jest stworzenie warstwy wyściełającej macicę, stanowi ją śluz. Pęcherzyk Graffa wydostający się z jajnika przemiszcza się jajowodem do macicy. W tym samym czasie wydziela się hormon LH, czyli luteinizujący. Odpowiedzialny za  przeistoczenie się pęcherzyka Graffa w ciałko żółte (po pęknięciu). Ciałko żółte wydziela progesteron, powodujący spulchnienie się śluzu w macicy. Jeśli nie doszło do zapłodnienia błona śluzowa jest wyłuszczana i usuwana przez pochwę.

Na czym polega zespół policystycznych jajników

PCOS zazwyczaj rozpoczyna się nieprawidłowym wydzielaniem dwóch kluczowych hormonów FSH oraz LH. Jeśli ich stosunek jest zachwiany rozwój pęcherzyka Graffa jest zaburzony. W jajnikach znajduje się wiele niedojrzałych pęcherzyków Graffa, dlatego droga jaką odbywa on do macicy jest niemożliwa. Podstawowym skutkiem jest brak owulacji. Ponadto progesteron nie wydziela się. W kobiecym organizmie pojawia się nadwyżka męskich hormonów, co powoduje powstanie nadmiernego owłosienia w nietypowych miejscach (wąsik, klatka piersiowa, uda).

Po pewnym czasie jajniki są wypełnione wieloma niedojrzałymi pęcherzykami Graffa, które przeistaczają się w cysty, czyli małe torbiele. Nieprawidłowość ta może być wykryta poprzez wykonanie badania USG przez lekarza ginekologa.

Jak leczyć zespół policystycznych jajników

Celem leczenia zespołu policystycznych jajników jest uregulowanie cykli miesiączkowych, łysienia, zminimalizowanie nadmiernego owłosienia na ciele oraz trądziku.

Należy pamiętać, iż kluczowym czynnikiem wpływającym na każdą chorobę jest dieta oraz styl życia. Przy walce z PCOS duży nacisk kładzie się na jakość spożywanych posiłków oraz aktywność fizyczną. Jednym z powikłań przy zespole policystycznych jajników jest insulinoodporność, przy której należy zwracać uwagę na indeks glikemiczny oraz regularnie uprawiać sport, aby walczyć z nadwagą.

Ostatnie badania wykazały, iż mio-inozytol jest ważnym składnikiem wspomagającym przy leczeniu zespołu policystycznych jajników. Doskonale sprawdził się przy leczeniu niepłodności oraz potwierdzono jego wpływ na wrażliwość komórek na insulinę.
Mio-inozytol jest związkiem naturalnie występującym w błonach komórkowych, wiec prawidłowe stosowanie go, w żaden sposób nie wpływa źle na organizm, może natomiast okazać się doskonałym środkiem walczącym z PCOS oraz niepłodnością.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Danutar

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl