Znak Jakości zobowiązuje


Znak Jakości zobowiązuje
2014-07-21
Kluczem do polepszenia bilansu energetycznego budynku jest podniesienie izolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych. Przed zakupem styropianu warto rozważyć nie tylko koszt zakupu materiału, lecz również długoterminowe korzyści płynące z zastosowania dobrej jakości styropianu.

Styropian EPS występuje w wielu grubościach, od 1 do nawet 30 cm oraz znacząco różni się deklarowanym przez producentów współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λD), od 0,031 W/mK dla styropianu grafitowego aż po 0,045 W/mK dla styropianu białego. Grubość i parametry materiału ociepleniowego stosowanego w danym miejscu należy dobrać we współpracy z audytorem energetycznym, który sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające kalkulację oczekiwanych oszczędności z tytułu modernizacji w rozłożeniu na lata. Badania rynkowe potwierdzają, że w obrocie znajdują się produkty, których deklarowana lambda znacznie się różni od faktycznej – na niekorzyść inwestora. Nabywcy nie mogli do tej pory sprawdzić, czy podany parametr jest zgodny z rzeczywistością. Różnicę mogli zauważyć dopiero po pierwszym roku eksploatacji budynku, gdy okazywało się, że realne zużycie energii na ogrzewanie jest wyższe od prognozowanego, a planowane oszczędności nie zostały osiągnięte. Duże zmiany wniósł Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”, w ramach którego producenci styropianu dobrowolnie poddają swoje produkty regularnym badaniom. Certyfikat jakości otrzymały do tej pory tylko dwie firmy – Austrotherm i Knauf Therm, otrzymując prawo do oznaczania opakowań swoich produktów charakterystycznym znakiem „Gwarantowany Styropian”. Pozytywne wyniki, które uzyskują ich produkty, to rezultat wieloletniego doświadczenia i rygorystycznej wewnętrznej kontroli jakości.

Styropian pod lupą

Różnice pomiędzy deklarowanym a realnym współczynnikiem przewodzenia ciepła niektórych styropianów wynikają z nierzetelnych praktyk producentów, którzy szukając oszczędności zaniżają zawartość masy granulatu w produkcie. Ma to wpływ nie tylko na termoizolacyjność, lecz również odporność mechaniczną materiału i bezpieczeństwo jego stosowania. Program Gwarantowany Styropian to obecnie jedyne obiektywne narzędzie kontroli, które pozwala na samodzielną wstępną weryfikację jakości produktu przez kupującego.

- Ocieplenie fasady metodą lekką mokrą (ETICS) wymusza stosowanie styropianu charakteryzującego się parametrem TR na poziomie 100 kPa, a tylko w niektórych dopuszczonych systemach co najmniej 80 kPa. Jak wynika z analiz laboratoryjnych, taki parametr można uzyskać przy gęstości płyty styropianowej nie mniejszej niż 11,0 kg/m3. Dlatego tak wątpliwe jest stosowanie styropianów o lambdzie deklarowanej, wyższej niż 0,042 W/mK. Aby uzyskać wymagany współczynnik U, należy użyć dużo grubszej warstwy styropianu, a jednocześnie można narazić się na ryzyko, że izolacja będzie miała za małą i niezgodną z prawem wytrzymałość – mówi Marcin Feliks, Doradca Techniczny z firmy Austrotherm.

Pod wpływem naprężeń ściskających i rozrywających, działających w miejscu zastosowania, płyty o gęstości niższej niż 11 kg/m3 mogą ulegać odkształceniom i zmianom wymiarowym, nie gwarantując ochrony termicznej na stałym poziomie.

- Od jakości styropianu zależą korzyści z termomodernizacji. Odstępstwo od standardów produkcji to strata dla klienta. Styropian o obniżonej jakości może się przyczynić do zmniejszenia oszczędności. Dlatego rzetelni producenci poddają swoje wyroby rygorystycznej kontroli wewnętrznej, zanim jeszcze trafią na rynek. W ramach prowadzonej przez nas Zakładowej Kontroli Produkcji sprawdzamy dokładnie wszystkie ważne cechy styropianu, jak przewodność cieplna, współczynnik geometrii czy wytrzymałość mechaniczna. Pozytywne wyniki badań styropianu Knauf Therm w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” to obiektywne potwierdzenie zgodności produktów z wymaganiami stawianymi przez technologię budowlaną – podkreśla Paweł Zemlik, Dyrektor Działu Jakości z firmy Knauf Industries.

Jaki styropian warto wybrać?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu odradza stosowanie najtańszych styropianów o parametrach 0,044 – 0,045 W/mK. Choćby dlatego warto rozważyć zakup znacznie lepszego styropianu grafitowego o lambdzie 0,031 W/mK. Mimo, że jego cena jest wyższa, materiał ten gwarantuje nawet do 45% lepszą termoizolacyjność w stosunku do produktów niższej jakości. Z prostego porównania kosztów ogrzewania dwóch domów jednorodzinnych o tej samej powierzchni użytkowej 150 m2, ocieplonych różnymi styropianami o grubości 15 cm i skrajnych parametrach lambda 0,031 i 0,045 W/mK wynika, że już w ciągu pierwszego roku użytkowania, w zależności od źródła ogrzewania i przy zakładanym wzroście cen energii o 6%, można dodatkowo zaoszczędzić nawet do 600 zł, a po trzydziestu latach – aż 47 tysięcy złotychwww.gwarantowanystyropian.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl