Akcesoria do drabin. Tak zwiększysz komfort i bezpieczeństwo prac na wysokości!


Akcesoria do drabin. Tak zwiększysz komfort i bezpieczeństwo prac na wysokości!
2021-04-29
Drabina to pozycja obowiązkowa w warsztacie narzędziowym właściciela domu. Skutecznie pomaga pokonywać wysokości oraz wykonywać krótkotrwałe prace nad podłożem. Użytkując ją należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale i pomagać sobie dodatkowymi akcesoriami. Jakimi? Kupno drabiny domowej wydaje się prostym zadaniem. Jednak, by dokonać właściwego wyboru musimy dokładnie poznać dostępne na rynku rodzaje urządzeń i dopasować ich funkcjonalność do własnych potrzeb. Jednym wystarczy prosta drabina przystawna, inni zaś będą poszukiwać bardziej zaawansowanych rozwiązań w postaci trzyelementowych drabin wielofunkcyjnych albo drabin przegubowych. Ale jest coś, co łączy te modele - dodatkowe akcesoria, dzięki którym w razie potrzeby zwiększymy wygodę i bezpieczeństwo prac. Mało kto o nich wie, a są naprawdę przydatne!

Drabina do prac wokół domu - zadbaj o górne podparcie
Wiosna za pasem, a to oznacza, że ruszamy już porządkować teren wokół domu. W ruch pójdą grabie, sekatory, wertykulatory, ale i drabiny - w końcu warto sprawdzić kondycję dachu po zimie. Jednym z modeli, najchętniej wykorzystywanych do prac wokół domu jest drabina przystawna. Zwykle bez problemu oprzemy ją o ścianę budynku i bezpiecznie dostaniemy się na dach lub wykonamy niezbędne naprawy elementów elewacji, okiennic czy barierek. - Zdarzają się jednak prace w trudno dostępnych miejscach, takich jak występy dachu czy muru - tutaj oparcie drabiny bezpośrednio o ścianę nie zagwarantuje nam komfortu prac. Dla takich sytuacji stworzyliśmy uchwyt dystansowy (zdj.1). Za pomocą wysuwanych teleskopowo wsporników odsuniemy drabinę od ściany, stwarzając sobie potrzebną przestrzeń, a przez to bardziej ergonomiczne warunki pracy. Uchwyt świetnie sprawdza się na przykład podczas czyszczenia rynien domu ze spadzistym dachem wysuniętym poza obrys bryły - podpowiada Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.Drabina ogrodowa - sprawdzaj podłoże

Każdy użytkownik drabiny wie, że górne podparcie drabiny jest tak samo ważne jak właściwy wybór podłoża, na którym ją ustawiamy. Musi być odpowiednio utwardzone i równe. Tylko jak znaleźć je wokół domu, a tym bardziej w ogrodzie? - Faktycznie, niekiedy może być to trudne. Często bowiem zamiast utwardzonej, wykonanej z kostki brukowej opaski, wokół budynku mamy po prostu grząski trawnik - zauważa Marek Banach. Jak wówczas należy zorganizować prace na drabinie? - Najlepiej wyposażyć ją w specjalne szpice do drabin (zdj. 2). Mocuje się je do dolnej części podłużnic i wbija w ziemię. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa stabilność jej ustawienia - dodaje.


Gdy zaczynają się schody...
Często słyszy się opinie, że drabiny nie wolno ustawiać na nierównym podłożu albo schodach. I sporo w tym racji, bo większości z nich rzeczywiście nie można w ten sposób wykorzystywać. Jednak producenci drabin nie pozostawili użytkowników bez rozwiązania tego problemu. Konstruktorzy KRAUSE zaprojektowali specjalny model przegubowy z wysuwanymi teleskopowo przedłużeniami podłużnic (zdj. 3), które pozwalają na niezależną regulację długości każdej nogi. A co jeśli nie jesteśmy jego posiadaczem? - Jest na to rada! Do wybranych modeli naszych drabin ze szczeblami można dokupić osobno przedłużenie podłużnicy z bezstopniową regulacją (zdj. 4). Pozwoli zniwelować nierówności podłoża w postaci krawężników lub schodów aż do 60 cm - wyjaśnia Marek Banach. Co ważne, mając drabinę ze stabilizatorem dolnym, i do niego można dokupić stosowną regulację. W tym przypadku zniwelujemy różnice w podłożu w zakresie do 23 cm.


Półka czy stopień? Ty wybierasz funkcję!
Większość drabin domowych to modele wolnostojące wyposażone w wygodne, duże stopnie. I choć z powodzeniem mogą być wykorzystywane także na zewnątrz, to zwykle nie są w stanie zagwarantować użytkownikom odpowiednio dużej wysokości roboczej. Wówczas do wyboru pozostają nam typowe drabiny ogrodowe rozstawno-przystawne lub trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne ze szczeblami. A na takich nie wszyscy czują się wystarczająco bezpiecznie. Czy jest więc sposób, który może poprawić komfort prac wykonywanych wysoko nad podłożem? - Zdecydowanie tak! To specjalna półka, która w zależności od naszych potrzeb może służyć jako miejsce na narzędzia albo wygodny stopień do stania (ma nośność do 150 kg). Tak jak pozostałe akcesoria z naszej oferty można ją dokupić oddzielnie i samemu zamontować (zdj. 5). Zanim to jednak zrobimy, należy sprawdzić w instrukcji obsługi, na jakiej maksymalnej wysokości może zostać zamocowana - radzi ekspert KRAUSE.


Zanim zabierzecie się do wiosennych prac ogrodowych na wysokości, koniecznie przyjrzyjcie się kondycji drabiny po zimie. Warto też zastanowić się, czy jedno z przedstawionych rozwiązań nie jest tym, którego nam brakowało. Może to czas na zakup wybranych akcesoriów?


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KRAUSE Sp. z o.o.
http://www.krause-systems.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl