Atopowe zapalenie skóry. Garść przydatnych informacji


2019-05-22
Jedną z najbardziej dokuczliwych chorób dermatologicznych jest egzema, czyli atopowe zapalenie skóry. Zdecydowanie częściej występuje u dzieci niż u dorosłych - niektóre statystyki wskazują nawet na 9 proc. populacji dzieci i młodzieży do 18 roku życia

Nauka nie zna jednoznacznej etiologii choroby. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się  kombinacja przyczyn genetycznych oraz czynników środowiskowych, do których należy dołączyć źle działający płaszcz lipidowy, zwany inaczej barierą skórną. Dokładniej - chodzi o wadliwe działanie filagryny, czyli białka odpowiedzialnego za wierzchnią warstwę naskórka, która ma za zadanie zatrzymać wodę w głębszych warstwach tkanki. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Atopowe zapalenie skóry w nasilonym przebiegu prowadzi do trzech uciążliwych skutków

AZS powoduje nadmierną utratę wody, przez co suchość skóry wciąż przypomina się świądem i podrażnieniami. Taka skóra jest dużo bardziej wrażliwa na bodźce: wilgoć, temperaturę i czynniki atmosferyczne. W kontakcie z substancjami drażniącymi pozbawiona bariery ochronnej skóra staje się dużo bardziej podatna na działanie substancji i materiałów drażniących.

Jak  rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Tych symptomów nie da się nie zauważyć

Wysypka, rumień, świąd, łuszczenie i mocno przesuszona skóra (zwana potocznie atopową), która nie potrafi utrzymać nawet niewielkich ilości wody. W różnym wieku wysypka przechodzącą w rumień pojawia się w charakterystycznych lokalizacjach: na twarzy, a następnie na ramionach u niemowląt, zaś od 1 roku życia w zgięciach stawowych. Czasem atopowe zapalenie skóry u niemowląt przynosi rogowacenie bądź efekt rybiej łuski. W zaawansowanym stadium mogą towarzyszyć im również zapalenie spojówek, nietolerancja pokarmowa czy zaćma.

Życie pod kontrolą. AZS wymaga spełnienia kilku rygorystycznych warunków

Po stwierdzeniu choroby koniecznym, a jednocześnie najtrudniejszym zadaniem jest powstrzymanie  się  od drapania. Należy też za wszelką cenę unikać stresu, który wzmaga nasilenie objawów. Kolejnym warunkiem jest ochrona skóry przed temperaturami i gorącą wodą w długim kontakcie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie letni prysznic. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na delikatne, tolerowane przez skórę materiały ubrań - zdecydowanie należy unikać wełny. Rodzice dziecka muszą wziąć pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry wymaga przemeblowania mieszkania, z którego należy usunąć zasłony, koce i meble tapicerowane jako potencjalne siedlisko roztoczy.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl