Badania diagnostyczne w padaczce


Badania diagnostyczne w padaczce
2018-02-26
W rozpoznaniu padaczki decydującą rolę odgrywa wywiad. Lekarz przeprowadza również badanie neurologiczne, zleca różne badania (m.in. badania krwi, EKG), aby wykluczyć inne przyczyny drgawek , takie jak choroba serca, omdlenia, cukrzyca.

Podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia padaczki jest badanie elektroencefalograficzne – EEG. Polega ono na rejestracji fal mózgowych w postaci linii widocznych w zapisie papierowym lub na monitorze komputera. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, trwa około 30 minut. Na oczyszczoną skórę głowy zakłada się elektrody (małe, metalowe krążki), które są połączone cienkimi przewodami z aparatem EEG. Podczas badania pacjent leży z zamkniętymi oczami jest proszony o głębokie oddychanie przez 3–4 minuty (tzw. hiperwentylacja). Przeprowadzana jest też fotostymulacja, czyli ocena wpływu na fale mózgowe błysków światła emitowanych przez specjalną lampę (stroboskop). U niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie badania wideo-EEG, czyli jednoczesnej rejestracji zapisu fal mózgowych oraz obrazu wideo zachowania pacjenta. Nieprawidłowości EEG mogą potwierdzić rozpoznanie padaczki. Brak zmian w zapisie EEG nie wyklucza padaczki. W przypadku wątpliwości zapis EEG pacjenta można porównać do badań przedstawionych w podręcznikach neurologicznych (atlas EEG, atlas wideo-EEG).

Inne badania wykonywane z reguły przy podejrzeniu padaczki to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy. O tym, jakie badania są potrzebne, decyduje lekarz neurolog.Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl