Bariery dla niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej


Bariery dla niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej
2017-10-30
Osoby z niepełnosprawnością ruchową, niewidome i niesłyszące każdego dnia spotykają się z szeregiem problemów utrudniających im codzienne funkcjonowanie. Często muszą zmagać się nie tylko z barierami w ich domach, ale również w miejscach publicznych, które nie zawsze są dostosowane do ich potrzeb.

Choć nieustannie wprowadzane są udogodnienia, mające polepszyć jakość życia osób niepełnosprawnych, wciąż można przekonać się, jak wiele jeszcze jest do zrobienia w tej kwestii. Wystarczy odwiedzić forum dla niepełnosprawnych, gdzie bez problemu dowiemy się, co trapi osoby mające problemy z poruszaniem się, niewidome bądź niesłyszące. Dla nich nawet wyjście do przychodni czy do pobliskiego sklepu po zakupy stanowi często nie lada wyczyn. Po drodze trzeba bowiem pokonać istny tor przeszkód, z istnienia którego osoby zdrowe zazwyczaj nawet nie zdają sobie sprawy. Często już samo wyjście z domu jest problematyczne, kiedy mieszka się w bloku bez windy. Później trzeba pokonać wejście do klatki schodowej, gdzie podjazdy często są niefunkcjonalne lub nie ma ich wcale. Przemieszczanie się po mieście także bywa problematyczne, zarówno jeśli jeździmy samochodem, jak i w przypadku komunikacji miejskiej. Jakie przeszkody utrudniają niepełnosprawnym korzystanie z przestrzeni miejskiej i jak można sobie z nimi radzić?

Dostosowanie przestrzeni miejskiej do specjalnych potrzeb

Przeglądając portal niepełnosprawnych, gdzie niepełnosprawni sami informują oni o różnego rodzaju napotykanych barierach, można dowiedzieć się, że bloki mieszkalne ale także budynki użyteczności publicznej nie posiadają podstawowych udogodnień dla niepełnosprawnych, uniemożliwiając im tym samym swobodne poruszanie się w nich. Dlatego kluczowym zagadnieniem, przed którym stoją osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni miejskiej i architekturę jest odpowiednie dostosowanie wszelkiego typu budynków do potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności. Należycie zaplanowane podjazdy, szerokie drzwi oraz windy, w których swobodnie mieszczą się wózki inwalidzkie, komunikaty głosowe oraz tabliczki z napisami w alfabecie Braille'a to podstawy, które umożliwią osobom niepełnosprawnym swobodne korzystanie z dobrodziejstw miasta.

Informacje o udogodnieniach

Szczegółowych informacji o miejscach bez barier osoby z niepełnosprawnościami mogą szukać poprzez portal dla niepełnosprawnych. Znaleźć tam można miejsca w całej Polsce, które są przyjazne osobom niepełnosprawnym i umożliwiają im swobodne poruszanie się bez najmniejszych przeszkód. Wybierając się do sklepu, przychodni, kina czy restauracji, można wcześniej upewnić się czy dane miejsce posiada należyte udogodnienia i w ten sposób uniknąć problemów i nieprzyjemnych sytuacji.

Nadesłał:

Malwinau

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl