Black Friday i Cyber Week – świąteczne promocje kradzieżowa fiesta


2023-11-27
Zbliżające się wielkimi krokami handlowe święta jak Black Friday, Cyber Monday czy cały okres Cyber Week to znak, że coraz bliżej do Bożego Narodzenia, a zakupy prezentów dla naszych bliskich wchodzą w najbardziej gorącą fazę.

Zbliżające się wielkimi krokami handlowe święta jak Black Friday, Cyber Monday czy cały okres Cyber Week to znak, że coraz bliżej do Bożego Narodzenia, a zakupy prezentów dla naszych bliskich wchodzą w najbardziej gorącą fazę. Z danych opublikowanych niedawno przez Salesforce  wynika, że to właśnie Black Friday oraz kolejne dni skupią na sobie największe zainteresowanie kupujących. Prognozuje się, że aż 25% świątecznych prezentów kupimy w Black Friday! Konsumenci są obecnie wstrzemięźliwi w zakupach i wyczekują naprawdę sporych promocji, których spodziewają się właśnie podczas „Czarnego Piątku”. Dla sprzedawców detalicznych ten okres wydaje się kluczowy – to czas maksymalizacji sprzedaży oraz zysków. Inne dane  podane przez Salesforce pokazują, że w 2022 r. globalna sprzedaż online w Czarny Piątek osiągnęła rekordowy poziom 281 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2021. W tym roku prognozowane są równie wysokie wydatki, a zatem jest o co się bić. Przed sprzedawcami w tym okresie stoi jednak kilka wyzwań – od mądrego ustalenia promocji, pozwalających przyciągnąć kupujących, poprzez zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, zatowarowania i logistykę, aż po zminimalizowanie poziomu strat w wyniku działań nieuczciwych konsumentów, czy też zorganizowanej przestępczości.

Jedna technologia remedium na wyzwania – poznaj możliwości RFID

Konsumenci stali się bardzo wymagający i oczekują od sklepów – czy to stacjonarnych, czy internetowych –  że ich zamówienie zostanie obsłużone błyskawicznie, a sklepy zapewnią dostępność wszystkich promocyjnych produktów. Dlatego też przed najbardziej wyczekiwanym weekendem zakupowym w roku sprzedawcy detaliczni muszą zadbać nie tylko o to, aby ich oferta była bogata i różnorodna, ale także by produkty były dostępne we właściwym czasie i miejscu. Niezależnie od formatu sklepu, zapasy muszą być skutecznie dystrybuowane w całym łańcuchu. Tutaj z pomocą przychodzi technologia RFID, która zapewnia przedsiębiorstwom dokładne śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym, ułatwiając tym samym natychmiastowe lokalizowanie zapasów i towarów na półkach. Dzięki RFID w jednej chwili widać, ile sztuk każdego produktu znajduje się na sali sprzedaży oraz ile produktów mamy w magazynach. Dokładność jest tak wysoka, że możliwe jest podglądanie stanów w każdej placówce handlowej czy w każdym magazynie nawet do jednej sztuki. Pozwala to na natychmiastową reakcję personelu i dokładanie towaru, zanim zostanie on wykupiony. Znaczniki RFID umożliwiają szybsze, wydajniejsze i dokładniejsze uzupełnianie zapasów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu personel może spędzić więcej czasu w sklepie, pomagając klientom w zakupach i zapewniając im pozytywne doświadczenia zakupowe. W tym kluczowym dla handlu czasie sprzedawcy muszą być o krok przed popytem, tak samo jak powinni zapewnić klientom stałą dostępność popularnych produktów, aby w ten sposób budować lojalność i ostatecznie zwiększyć sprzedaż.

Ogromną zaletą technologii RFID jest fakt, że pozwala ona także na pełne wdrożenie sprzedaży w modelu omnichannel. Nawet jeśli poszukiwanego przez klienta towaru zabraknie w fizycznym sklepie, to znając zapasy magazynowe aktualizowane na bieżąco, można klientowi zaproponować zakup z dostawą do domu lub pobliskiej placówki. To buduje dobre doświadczenia klienta, który wraca do marek i sklepów, które o niego zadbały. Brak towarów poszukiwanych przez klientów sprawia, że skierują oni swoje kroki do konkurentów. Choć może być to strata krótkotrwała, to coraz większe oczekiwania stawiane detalistom mogą sprawić, że klient na stałe odwróci się od marki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że według badań zaledwie 2% najwierniejszych klientów odpowiada aż za 40% przychodów!   

RFID: zmniejsz straty – powstrzymaj złodziei

Obok ogromnych zalet technologii RFID w zarządzaniu stanem magazynowym, technologia ta ma jeszcze jeden ważny atut – stanowi świetne zabezpieczenie antykradzieżowe. Podczas Black Friday klienci szturmują sklepy i galerie w poszukiwaniu najlepszych ofert. Równocześnie pojawią się także złodzieje, którzy poszukują najlepszych okazji, ale do kradzieży. Zatłoczone sklepy, personel zajęty dokładaniem towaru lub obsługą to wprost wymarzone warunki dla amatorów cudzej własności. Z pomocą przychodzi jednak technologia RFID. Etykiety, czy tagi w nią wyposażone, nie tylko pozwalają na śledzenie stanów magazynowych. Jednocześnie pełnią one funkcję profesjonalnego zabezpieczenia antykradzieżowego. Ich zaawansowanie technologiczne sprawia, że mogą być wykorzystane w sposób bardziej klasyczny, czyli przy użyciu bramek zlokalizowanych przy wyjściach ze sklepu, ale także w nowoczesny, zautomatyzowany sposób czy też w postaci nowoczesnego rozwiązania modułowego SFERO, który wykorzystuje zarówno bramki antykradzieżowe, jak i urządzenia, które mogą być zamontowane w niestandardowych miejscach jak np. ściany czy sufity lub w innych konfiguracjach, zapewniając silny wizualny element odstraszający.

Klient może samodzielnie skasować towary w automatycznej kasie, a kasa zdalnie dezaktywuje zabezpieczenie po uiszczeniu płatności. Co więcej, możliwa jest także konfiguracja, w której to kasa sama odczyta kody produktów w koszyku bez konieczności ich ręcznego skanowania przez konsumentów. Szybko, wygodnie i bez możliwości popełnienia błędu. Automatyczne kasy przestają być zatem generatorem długich kolejek i częstych pomyłek, a stają się miejscem błyskawicznych zakupów. 

– Technologia RFID często kojarzy się jedynie z możliwością zabezpieczania towarów przed kradzieżą. Warto jednak zauważyć, że to rozwiązanie przede wszystkim pozwala sprzedawcom detalicznym perfekcyjnie zarządzać stanami magazynowymi, zatowarowaniem, a nawet daje możliwości przeprowadzania zautomatyzowanej inwentaryzacji. O jej zaletach przekonało się wiele firm. Cyber Week czy Black Friday to świetna okazja dla całego sektora handlu detalicznego na zwiększenie obrotów i zysków, jednak wymaga odpowiednich przygotowań. Bez perfekcyjnej znajomości stanów magazynowych czy liczby produktów rozlokowanych po sklepach trudno spełniać oczekiwania konsumentów, którzy skuszeni promocjami chcą dokonać zakupy. Zawiedziony, rozczarowany klient coraz częściej porzuca nawet ulubioną markę, na rzecz takiej, która zapewnia wysokie standardy obsługi. Czy firmy mogą sobie na to pozwolić? Przy tak silnej konkurencji i trudnych warunkach ekonomicznych zdecydowanie nie – komentuje Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems Polska. 

Black Friday i Cyber Week to okres wyjątkowo dużych obrotów i zysków w handlu detalicznym. Niestety, dla niektórych sprzedawców to także okres wyraźnie wyższych strat związanych z kradzieżami lub niespełnionymi oczekiwaniami sprzedażowymi związanymi ze złą logistyką i brakiem niemal natychmiastowej reakcji na niedobór produktów w sali sprzedaży. Warto do takich wydarzeń przygotować się z wyprzedzeniem i zainwestować w technologię, która przez długie lata będzie zapewniać zwiększone obroty i jednocześnie ograniczać straty.Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PressOffice

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl