By na głowę nie kapało i po elewacji nie ciekło, czyli sprawdzamy dach i rynny przed zimą


By na głowę nie kapało i po elewacji nie ciekło, czyli sprawdzamy dach i rynny przed zimą
2020-11-27
Jesień bywa kapryśna. I choć w tym roku pokazuje nam swoje łagodne oblicze, to za chwilę przyjdzie nam się pewnie mierzyć z ulewnymi deszczami i porywistymi wiatrami. Taka prognoza powinna zmotywować nas do sprawdzenia systemu rynnowego, elewacji oraz poszycia dachowego domu.

Dom wolnostojący lub szeregowy to marzenie wielu z nas. Trudno się dziwić, komfort codziennego życia jest nieporównywalnie większy niż mieszkanie w bloku. Możliwość wyjścia do ogrodu, prywatność, garaż to tylko część argumentów przemawiających za decyzją o budowie lub kupnie domu. Niestety, wraz z wygodą, na barki każdego właściciela budynku spada dbałość o jego stan techniczny. Z zadaniami możemy sobie radzić na dwa sposoby: wzywając fachowców albo wykonując je sami. Niezbędne kontrole czy drobne naprawy nie powinny przysporzyć nam kłopotu. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Szczególnie, kiedy prace odbywają wysoko nad podłożem.

Z jaką drabiną na dach?

Każdy właściciel domu wie, że dobra drabina to obowiązkowy element warsztatu narzędziowego. Dobra, czyli jaka? - Na pewno taka, która została wyprodukowana według obowiązujących norm bezpieczeństwa dla drabin PN-EN 131, a jakość jej wykonania nie wzbudza naszych podejrzeń. W tym miejscu chciałbym zwrócić szczególną uwagę na popularne drabiny wolnostojące z wejściem z jednej strony, zwane „domówkami" - wśród dostępnych na rynku modeli wiele nie spełnia wymagań wspomnianej normy. Dlatego podczas zakupu warto sprawdzać stosowne oznaczenia, a takie mają wszystkie produkowane przez nas drabiny - wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin domowych. Najlepiej przyjrzeć się więc asortymentowi renomowanych producentów, którzy swoje drabiny zaprojektowali z myślą o użytkowniku indywidualnym. Choć ceny oferowanych przez nich drabin mogą być nieco wyższe niż nieznanych marek, warto się na taki zakup zdecydować. W długiej perspektywie inwestycja na pewno się opłaci - zamiast wydawać pieniądze na nowe urządzenie co dwa lub trzy sezony, będziemy cieszyć się jego dobrą kondycją i bezawaryjnością przez wiele lat.
Ale wybierając drabinę do prac wokół domu musimy przyjrzeć się także jej funkcjonalności, by w jak największym stopniu odpowiedziała na nasze potrzeby. Na co zwrócić uwagę?


Bezpieczeństwo w parze z funkcjonalnością
Prace konserwacyjne i porządkowe wokół domu potrafią zaskoczyć, dlatego kupując drabinę dobrze jest postawić na model, który odnajdzie się w wielu różnych sytuacjach. - Podczas prac wokół domu najlepiej sprawdzi się drabina przegubowa lub trzyelementowa drabina wielofunkcyjna. Pierwszą rekomenduję właścicielom parterowych budynków, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na jej przechowywanie - ławo i szybko składa się do naprawdę niewielkich rozmiarów. Taka drabina zapewni nam ponadto możliwość użytkowania w formie przystawnej, wolnostojącej czy jako pomost roboczy, który szczególnie docenimy podczas długotrwałych prac na niedużej wysokości (zdj. 1), takich jak malowanie drewnianej elewacji czy cięcie żywopłotów. Do tego z łatwością ustawimy ją na schodach (zdj. 2) - tłumaczy ekspert. Z kolei trzyelementowy model wielofunkcyjny to idealne rozwiązanie dla domów piętrowych, gwarantuje bowiem naprawdę dużą wysokość roboczą. Bez problemu pozwoli dostać się na dach piętrowego budynku, w celu jego przeglądu czy sprzątania (w przypadku dachu płaskiego), wyczyścić rynny (zdj. 3) czy umyć wysokie okna. A stabilna konstrukcja nawet mało doświadczonym użytkownikom zagwarantuje wygodne warunki pracy.


Akcesoria - dodatkowa ochrona i komfort
Kupując drabinę rzadko zwracamy uwagę na dodatkowe wyposażenie, jakie oferują producenci. To duży błąd! Wiele rozwiązań nie tylko znacząco podnosi komfort prac, ale przede wszystkim zwiększa nasze bezpieczeństwo. O jakich elementach mowa? - Wymienię kilka podstawowych. Po pierwsze są to szpice do drabin (zdj. 4), które zwiększą stabilność urządzenia ustawionego na grząskim podłożu, z jakim często mamy do czynienia wokół domu. Wystarczy zamocować je do dolnej części podłużnic i wbić w trawiasty grunt. Po drugie jest to przedłużenie podłużnicy z bezstopniową regulacją wysokości, które w razie konieczności ustawienia drabiny na podwyższeniach (schody, chodnik, krawężnik) pozwoli zniwelować różnice w wysokości podłoża. I wreszcie uchwyt dystansowy do drabin przystawnych (zdj. 5), przydatny właśnie podczas jesiennych prac w obszarze dachu. Umożliwia odsunięcie drabiny od ściany budynku i stabilne oparcie jej na specjalnych wspornikach. Dzięki temu w komfortowych warunkach wyczyścimy lub naprawimy rynny - wyjaśnia Marek Banach.

Okresowy przegląd techniczny budynku (dachu, elementów elewacji czy systemu rynnowego) to obowiązek, jaki spoczywa na każdym jego właścicielu lub zarządcy. A to tylko jeden z powodów, dla którego warto zainwestować w stabilną drabinę wielofunkcyjną.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KRAUSE Sp. z o.o.
http://www.krause-systems.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl