Co warto wiedzieć na temat systemu inteligentnego domu przed zakupem?


Co warto wiedzieć na temat systemu inteligentnego domu przed zakupem?
2023-05-09
Każdy z nas chce się w swoim domu czuć bezpiecznie i komfortowo. W końcu zniwelowanie możliwości włamania w dzielnicach, gdzie one się w ostatnim czasie zdarzają jest bardzo ważne.

Dużo słyszy się o zaczadzeniach czy pożarach, a odpowiednio zoptymalizowany system może przed tym wszystkim skutecznie chronić. Inteligentny dom, bo o nim mowa, staje się coraz popularniejszy. Co warto wiedzieć na jego temat przed zakupem?



Czym jest inteligentny dom? 

Tak naprawdę inteligentny dom można określić jako zespół systemów i urządzeń do automatyki domowej. Warto wiedzieć, że jego podstawą jest Internet Rzeczy, czyli system urządzeń, które mogą komunikować się ze sobą dzięki połączeniu w jedną sieć, którego centrum jest centrala smart home. W ramach systemu smart można sterować pracą wielu urządzeń czy też programować ich działanie w określonych godzinach. Dzięki odpowiednim komponentom system smart home może działać także automatycznie bez ingerencji użytkowników, co dotyczy systemów bezpieczeństwa opartych na czujnikach, czy wideorejestratorach. Co ważne, inteligentnym domem można zarządzać zdalnie z poziomu dedykowanej aplikacji. Zatem niezależnie w jakim miejscu się znajdujemy możemy mieć wpływ na to, co dzieje się w domu czy też to monitorować. Oczywiście zanim zdecydujemy się na smart home, musimy najpierw postawić na projekt inteligentnego domu. Dzięki temu oprogramowanie i elementy systemu będą zoptymalizowane pod kątem potrzeb użytkowników i będą dobrze ze sobą współpracować.         



Jakie są najważniejsze elementy i funkcje inteligentnego domu? 

Jak już wiecie automatyka budynkowa musi zostać zintegrowana w ramach jednego oprogramowania, którym można sterować z poziomu centrali, a także aplikacji. Poza centralą niezbędnym elementem smart home są czujniki. Mogą to być czujniki zmierzchu, dymu, ruchu, czadu, wilgotności czy temperatury. Dwa ostatnie są istotne z punktu widzenia użytkowników, którzy stawiają na inteligentne ogrzewanie lub inteligentny ogród. W pierwszym przypadku ważny jest także czujnik ruchu, bo temperatura, w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy może być niższa. Może też być obniżana po opuszczeniu przez nich budynku i znów podwyższana przed planowanym powrotem do domu. Inteligentny ogród to przede wszystkim system zraszania, który może być uruchamiany na podstawie wilgotności i temperatury, ale i zaprogramowany na określone godziny pracy. Czujnik ruchu czy zmierzchu ważny jest także dla komfortowego działania inteligentnego oświetlenia. W odpowiednio zaprogramowanym systemie smart nie trzeba używać nawet manualnych włączników. Warto postawić także na HEMS, czyli system zarządzania energią elektryczną. Z poziomu aplikacji można obserwować wykresy i wyciągać wnioski, by oszczędzać jeszcze więcej w ramach systemu smart home.       



Jak smart home wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy?   

Korzyści z zastosowania inteligentnego domu są oczywiste. Można oszczędzać czas, gdy wszystko jest odpowiednio zaprogramowane. Nie trzeba ręcznie opuszczać i podnosić rolet, włączać światła. Za jednym przyciskiem można chociażby przygotować salon do seansu telewizyjnego, zaciemniając pomieszczenie i włączając ulubioną platformę streamingową. Nie trzeba rano samodzielnie przygotowywać kawy, jeśli posiada się ekspres typu smart zintegrowany z systemem. Można ograniczać straty ciepła dzięki wykrywaniu otwartych okien czy optymalizować działanie ogrzewania i oświetlenia. Inwestycja w inteligentny dom może zapewnić niższe rachunki za energię elektryczną, ale i ogrzewanie, a także większe poczucie bezpieczeństwa.      

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl