Co wpływa na wartość mieszkania?


Co wpływa na wartość mieszkania?
2018-07-22
Bez wątpienia każde mieszkanie - większe i mniejsze, w centrum dużego miasta i na uboczu - ma swoją wartość. Pytanie tylko jaką? Te wątpliwości pojawiają się, szczególnie gdy chcemy lub musimy wycenić swoją nieruchomość.

O czym wtedy pamiętać? Co wpływa na to, że nasze mieszkanie kosztuje akurat tyle? Zapraszamy do artykułu!

To nie takie proste

Jak pisaliśmy już o szacowaniu wartości mieszkania, możemy pomyśleć: przecież im większe mieszkanie, tym droższe, im lepsza lokalizacja, tym ten sam wniosek, to samo zresztą można powiedzieć o wielu innych zależnościach. No dobrze, a jak wyjaśnić, że to samo mieszkanie, nawet w podobnej lokalizacji jest droższe lub tańsze? Można wziąć wspomniane czynniki pod uwagę, ale jak się okazuje, decyduje o tym o wiele więcej zależności.

Dobre miejsce do życia

Lokalizacja - tak, to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o atrakcyjności danego lokum. Wiadomo, że lepiej mieszkać w miejscu, które zapewnia lepszą komunikację z centrum, dostęp do sklepów, przedszkoli czy żłobków. Dodatkowo, żeby jeszcze w pobliżu były tereny zielone, gdzie można odpocząć, to już do pełni szczęścia nic nie brakuje.

Z drugiej strony dwa na pozór identyczne lokale położone w ciekawym miejscu mogą się różnić na przykład tym, że jeden z nich zlokalizowany jest bliżej ruchliwej ulicy, a drugi wręcz przeciwnie - wśród zieleni, z dala od zgiełku. To oznacza, że nawet w tym samym obszarze miasta, wartość mieszkań nie będzie identyczna.

Gdy dla przykładu obejrzysz publikowane przez nas ceny mieszkań w Warszawie szybko dostrzeżesz, że cena podobnego mieszkania w sąsiednich dzielnicach może się różnic nawet o.... kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Lepiej niżej

To samo zresztą można powiedzieć o kondygnacji, na której znajduje się mieszkanie. Nieruchomość w centrum położona na czwartym piętrze będzie mniej atrakcyjna niż ta, która zlokalizowana jest niżej - szczególnie na pierwszym lub drugim piętrze. To właśnie najlepiej wyceniane kondygnacje. To nie powinno dziwić, bo człowiek - nawet jak jeszcze nie jest w podeszłym wieku - woli mieć mniej schodów do pokonania, gdy wraca do domu. To też szczególnie istotne, gdy potrzeba coś wnieść czy znieść, bo niskie piętro zapewnia mniej kłopotu z takimi zadaniami. Co do starości to tym bardziej jest to sprawa kluczowa, a więc kupując mieszkanie, warto o tym pomyśleć zawczasu.

Jaki jest stan?

Pod określeniem “stan” kryje się bardzo wiele parametrów. Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to kondycja mieszkania, czyli jak się prezentuje, czy jest po remoncie, czy wymaga gruntownych zmian. Nie to tylko tu decyduje, bo równie istotne jest:

  • w jakiej technologii wybudowano budynek (czyli materiał, z jakiego go wzniesiono),
  • rodzaj budynku (blok osiedlowy, wieżowiec, kamienica itd.),
  • data jego powstania.

Każdy z wymienionych tu czynników może mieć niebagatelny wpływ na ostateczną wartość nieruchomości.

Inny ważny stan - prawny

Bez wątpienia mieszkania, które posiadają akt własności, są najdroższe. Zawsze przed kupnem trzeba dokładnie sprawdzić, czy dana nieruchomość nie jest obciążona różnymi “naleciałościami” z przeszłości. Takich obciążeń może być naprawdę dużo, a najbardziej znane z nich to hipoteka, prawo dożywocia czy roszczenia osób trzecich.

Czasem nawet te utrudnienia pozwalają na zamieszkanie w takim miejscu (po załatwieniu wszystkich formalności), a przez to całe zamieszanie, atrakcyjne mieszkanie w doskonałej lokalizacji może być dość tanie. Pytanie tylko: czy chcemy myśleć o tylu formalnościach, czy mamy na to czas, nerwy i czy będziemy pewni, że wszystkie prawne nieścisłości zostały zażegnane.

Wymienione powyżej czynniki decydują o tym, ile tak naprawdę warte jest mieszkanie. A ta wiedza jest szczególnie przydatna, jak chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość. Musimy wtedy porządnie je wycenić, a pomocne w tym są takie narzędzia jak sonarhome.pl. Można tu najszybciej sprawdzić, jak to wygląda. Dostaniemy dokładne wyliczenia, a co najważniejsze usługa jest darmowa.

Materiał partnera: sonarhome.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl