Czujniki obniżą rachunki za ogrzewanie


Czujniki obniżą rachunki za ogrzewanie
2022-09-22
W dobie rosnących rachunków za energię koniecznością stały się grzejniki wyposażone w czujniki, dzięki którym urządzenia potrafią same się wyłączać, gdy jest noc, nie ma nikogo w domu lub podczas wietrzenia.

Obniżenie temperatury zaledwie o 1 stopień spowoduje, że rachunki za energię mogą spać aż o 7%. Dlatego zadaniem dzisiejszych grzejników jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego, ale także obniżanie kosztów ogrzewania. Jest to możliwe dzięki wbudowanym czujnikom, które umożliwiają dostosowanie pracy grzejników do rytmu życia domowników.

 

Kiedy obniżać temperaturę?

Aby oszczędzać energię należy wyregulować lub wyłączyć grzejnik:

 

1. Gdy nie ma nikogo w domu.

Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nie zapominaj o tym, aby przykręcać termostat podczas nieobecności domowników w domu czy mieszkaniu. Możesz obniżyć temperaturę o ok. 3-4 stopnie w sytuacji, gdy cała rodzina:

- wychodzi do pracy lub szkoły na więcej niż 4-5 godzin

- udaje się na weekendowy wyjazd czy urlop.

 

Należy jednak pamiętać, że niezalecane jest utrzymywanie zbyt niskiej temperatury ze względu na konieczność dostarczenia później dużej ilości energii do ponownego rozgrzania ścian, podłóg i stropów.

 

2. W trakcie nocy.

Noc to wyjątkowa sytuacja, w której możemy znacznie obniżyć temperaturę we wnętrzu, mimo obecności w nim domowników. Co prawda niższa aktywność fizyczna podczas snu podnosi ryzyko dyskomfortu cieplnego, jednak dostateczną ochronę przed chłodem stanowi kołdra.

 

Gdy śpimy w nagrzanej sypialni:

- możemy mieć problemy z zaśnięciem

- pogarsza się jakość naszego snu, a co za tym idzie proces regeneracji organizmu

- mogą pojawić się bóle głowy i gardła, duszności, zatkany nos, a także zmęczenie i drażliwość.

 

Jeśli chcesz uniknąć tych problemów zdrowotnych pamiętaj, aby temperatura w czasie snu nie przekraczała 20 stopni Celsjusza i mieściła się w zakresie pomiędzy 16, a 20 stopni.

 

3. Podczas wietrzenia.

Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest niezbędna dla naszego komfortu i dobrego samopoczucia. Wietrzenie w sezonie grzewczym jest wręcz obowiązkowe ze względu na: złą jakość powietrza, niski poziom wilgotności, roztocza, grzyby, kurz, a także gotowanie, nieprzyjemne zapachy, mokre pranie itp.

 

Dlatego w obawie przed utratą ciepła, nie rezygnuj z dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń! Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać uchylonych okien na wiele godzin. Staraj się wietrzyć intensywnie, ale krótko i nie zapomnij zakręcić przy tym termostatu.

 

Energooszczędne czujniki.

Niestety nie zawsze pamiętamy o obniżeniu mocy grzejnika, skutkiem czego dochodzi do niepotrzebnych strat energii. Problem ten rozwiązują inteligentne grzejniki, które same obniżą temperaturę w sytuacji, gdy nikogo nie ma w domu, jest noc lub podczas wietrzenia.

 

1. Czujnik ruchu.

Wykrywa ruch ludzi lub zwierząt i zapamiętuje rytm życia całej rodziny. Gdy wszyscy są poza domem obniża temperaturę, a następnie włącza się przed powrotem użytkowników z pracy czy ze szkoły (zarejestruje także wcześniejszy powrót do domu i szybko nagrzeje pokój).

 

2. Czujnik światła.

Kiedy sensor wykryje mniejszą ilość światła (w trakcie nocy) grzejnik obniży automatycznie temperaturę.

 

3. Czujnik otwartego okna.

Tzw. funkcja wietrzenie polega na wykryciu nadmiaru zimnego powietrza wokół grzejnika, a następnie na automatycznym zatrzymaniu jego pracy na czas wietrzenia.

 

źródło: Atlantic Polska


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~krys, 2022-11-28 10:55:54

    Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam pulsarinstalacje.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl