Czy muzyka sakralna jest dziś jeszcze rozumiana? Spotkanie panelowe w Warszawie


Czy muzyka sakralna jest dziś jeszcze rozumiana? Spotkanie panelowe w Warszawie
2022-08-28
Czy i dlaczego człowiekowi dziś trudno zrozumieć muzykę sakralną? Jakie są jej związki ze współczesną kulturą? M.in. z takimi pytaniami zmierzą się zaproszeni na panel dyskusyjny goście – doświadczeni eksperci w dziedzinie muzyki – wieloletni wykonawca muzyki sakralnej, a także muzykolog.

Już w sobotę, 10 września o godz. 17:00 w Otwartej Kolonii (Wolskie Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny: Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć? Spotkanie organizuje Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa, a partnerem jest Wolskie Centrum Kultury. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął JE bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a także przewodniczący Rady ds. Kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego KEP. Wstęp wolny. W spotkaniu będzie można uczestniczyć również  online. 


- Trudno nie zauważyć olbrzymich zmian w sferze kultury, które zaszły w ostatnich dekadach. Dotyczą one również muzyki sakralnej. Współcześnie już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten gatunek miał nieoceniony wpływ na rozwój kultury europejskiej. Niestety, nawet w świątyniach odchodzi się od sztuki wysokiej, opartej o tradycyjne wzorce. Nie inaczej jest w kulturze, nazwijmy ją, ogólnej. Patrząc na ten stan rzeczy możemy zastanawiać się, dlaczego między człowiekiem współczesnym, a tego typu twórczością trudno znaleźć nić porozumienia. Podczas spotkania stworzymy przestrzeń do dialogu i refleksji właśnie na temat tych powiązań - mówi Piotr Ulrich, prowadzący panel dyskusyjny oraz prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Relacja człowieka z muzyką sakralną, jej związki z kulturą popularną oraz przystępność tego typu twórczości dla ludzi. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszą eksperci podczas panelu dyskusyjnego.  Pierwszym z nich jest jest Antonina Karpowicz-Zbińkowska, doktor nauk teologicznych, muzykolog, członek redakcji Christianitas i autorka książek, zainteresowana teologią muzyki w ujęciu św. Augustyna i Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Drugi gość to Marcin Bornus-Szczyciński, założyciel zespołu Bornus Consort, wieloletni praktyk: dawniej śpiewu wielogłosowego, obecnie głównie kantor chorału gregoriańskiego, odznaczony medalem „Per Artem ad Deum" przyznawanym przez Papieską Radę ds. Kultury

- Edukacja, aktywizacja, a przede wszystkim zachęcenie do własnych przemyśleń. To główne cele spotkania, które wpisują się także w misję naszej Fundacji. Chcemy popularyzować wiedzę na temat muzyki sakralnej, współpracując z najlepszymi specjalistami; motywować również innych do działań na poziomie lokalnym oraz globalnym, dając im odpowiednie narzędzia; a także skłaniać do myślenia. Dlatego też spotkanie jest podzielone na dwie części: rozmowa prowadzącego z zaproszonymi gośćmi oraz sesja pytań zadawanych przez uczestników wydarzenia, na które odpowiedzą eksperci  - wskazuje Dominik Szot, członek zarządu Fundacji.

Wstęp na spotkanie jest wolny, a organizatorzy zapewnią także możliwość uczestniczenia on-line. Na Facebooku wydarzenia zostanie udostępniony link z transmisją (https://fb.me/e/6PjB0MMtb).

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl