Czy wiesz czym gasić pożar?
Zawodowe środki gaśnicze, nie są tylko specjalnością strażaków. Przecież każdy odpowiada za bezpieczeństwo swoje i bliskich oraz naszego dorobku. Jednak nie wszystkie materiały gaśnicze są jednak przeznaczone do każdego rodzaju pożarów.
Specjaliści mają szeroką wiedzę na temat przeznaczenia pojedynczych materiałów gaśniczych. Niestety znaczna część "zwyczajnych" ludzi takowej wiedzy zwyczajnie nie posiada, bo nad wyraz rzadko spotyka nas klęska ognia. Gdy się to przydarzy telefonujemy zazwyczaj do straży pożarnej, uruchamiamy system przeciwpożarowy, a sami ratujemy się ucieczką. Czasem bywa jednak, iż prędko zanotowany ogień możemy zdusić przy wykorzystaniu ogólnodostępnych lecz odpowiednio dobranych materiałów by zapobiec eskalacji zaprószonego ognia. Naturalnie najstosowniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zapobieganie wywołaniu ryzyka pożarem, lecz oczywiście nie wszystko można przewiedzieć.
Źródłowa hierarchia środków do gaszenia pożarów
- Woda – najzwyklejszy i najczęściej stosowany specyfik podczas walki z ogniem. Jednakże powszechnie stosowana woda z pewnością nie może być użyta do gaszenia pożaru: elektryki w budynku, benzyny, nafty, ropy, oleju napędowego, wszelakich wytworów, które to przy kontakcie z wodą wytwarzają gazy łatwopalne bądź wybuchowe.
- Piana gaśnicza – jest zbudowana z minimalnych bąbelków gazu. Pewna ilość wody w pianie gaśniczej uniemożliwia wykorzystanie jej do tłumienia pożaru ww. komponentów.
- Dwutlenek węgla – jest to surowiec gaśniczy sprężony w stalowych pojemnikach i nadaje się do gaszenia wszystkich komponentów.
- Halon – niepalna ciecz, niepalna ciesz, jaka również właściwy jest do gaszenia różnorodnych pożarów. Jednakże rozprzestrzenienie tego środka w niewielkich pomieszczeniach jest zabronione ze względu na występowanie trującej pary.
- Proszki gaśnicze – są to związki, jakie profesjonalnie dopasowane mają za zadanie zastopowanie reakcji spalania.
Nadesłał:
Dabali777
|