Czym jest echo serca i kiedy się je robi?
Badanie serca, jakim jest popularne echo serca to bezinwazyjne badanie mające na celu sprawdzenie pracy serca, mięśnia sercowego, i ponadto każdych tkanek ciała budujących czy też okalających serce. Sama nazwa wskazuje, że echokardiografia jest jest badaniem na podstawie fal dźwiękowych.
Fale te, „wyprowadzone” przez głowicę urządzenia odbijają się od "przeszkody", jaką jest serce, tworząc zarazem dokładny obraz tego narządu. To wyjątkowo korzystna oraz dodatkowo całkiem nieinwazyjna forma wykonywania badania mięśnia serca, za pomocą jakiej możemy odkryć schorzenia do których zaliczyć możemy:
- zmiany budowy serca,
- zaburzenia w przepływie krwi,
- schorzenia zastawek,
- nieprawidłowości w pracy komór i przedsionków, - znaczne przemiany czy też kołatanie serca.
Echo serca cena jest badaniem diagnostycznym, które to wykonuje się albo ze względu na pewne choroby, bądź również w momencie, jeżeli stanowią podejrzenia o wadliwą pracę serca. Dodatkowo, echokardiografię robi się ponadto w sytuacji gdy nasze serce traci moc wydolnościową a jeszcze często po przebytym zawale, podczas problemów i chorób sercowych bądź w przypadku ujawnienia nowotworu, i także w tym przypadku, gdy mięsień serca pracuje wadliwie.
Przygotowanie do badania mięśnia serca.
Echokardiografia jest całkowicie bezinwazyjna i również nie sprawia żadnego bólu. Można takie badanie wykonać właściwie w każdej chwili. Lekarz przed badaniem prosi o to by zdjąć górną partię odzieży. Echokardiografia serca polega na prowadzeniu głowicy echokardiografu po klatce piersiowej, blisko serca, by w taki sposób poznać jego strukturę.
Najczestsze pytania
Czy panie w ciąży powinny przechodzić to badanie serca?
Tak. Nie istnieją żadne przeciwwskazania dla wykonywania echa serca u kobiet w ciąży.
Jak często należy poddawać badaniu to badanie?
Uzależnione jest to od rozlicznych czynników. Ludzie, którzy przechodzili dysfunkcje sercowe, czy występują u nich kłopoty z prawidłową pracą serca, muszą wykonywać badanie echo serca regularnie. Pozostali, w momencie podejrzeń określonych objawów złej pracy serca.
Czy echo serca może być ryzykowne?
Nie ma badan potwierdzających szkodliwość. Jest to badanie polegające na użyciu ultradźwięków na nasze ciało. Więc jest to badanie całkowicie bezinwazyjne a ponad to jeszcze bezbolesne. Do tej pory potwierdzono, ażeby ultradźwięki wywierały negatywny wpływ na żywe organizmy.
Nadesłał:
Dabali777
|