Czym jest gwintowanie? Rodzaje gwintowników.


Czym jest gwintowanie? Rodzaje gwintowników.
2017-10-06
Zrozumienie, czym jest gwintowanie, należy rozpocząć od zapoznania się w ogóle z definicją gwintu. Otóż gwint jest swoistym nacięciem śrubowym, które ma miejsce na powierzchni walcowej. Gwint przybiera formę zewnętrzną, ale także wewnętrzną.

Czym zatem jest samo gwintowanie oraz z jakimi rodzajami gwintowników można się spotkać?

Gwintowanie — co to tak naprawdę jest?

Jak sama nazwa wskazuje, gwintowanie jest sposobem, dzięki któremu można wykonywać gwinty. Cechuje się ono prostotą oraz swoistą oszczędnością. Przede wszystkim, dlatego że gwinty powstają przy dużej prędkości, a przy okazji są niezwykle trwałe. Do tego wbrew pozorom wykonywane są w bardzo prosty sposób.

Zazwyczaj gwintowanie odbywa się za pomocą obrabiarek. Inną metodą jest też gwintowanie ręczne, wtedy też wykorzystuje się narzynek, gwintowniki lub też gwinciarki.

Istota i typy gwintowników

Gwintowniki zostały skonstruowane po to, aby możliwe było nacinanie gwintów (dokładnie chodzi tutaj o gwinty wewnętrzne) w otworach. Istnieje wiele różnych podziałów gwintowników. Poniżej zostanie przytoczone te napowszechniejsze i jednocześnie najtrafniejsze.

Podział gwintowników ze względu na ich zastosowanie

  • ręczne — w tym przypadku nacinanie ma miejsce na dwa różne sposoby, 2 stopniowo lub też 3 stopniowo. Jeśli chodzi o gwintowniki 2 sztukowe, to trzeba wiedzieć, że składają się z takich elementów, jak zdzierak oraz wykańczak i to dokładnie w takiej kolejności. W przypadku gwintowników 3 sztukowych kolejność wygląda już inaczej. Wtedy pierwszym elementem jest zdzieraka, następnie pośredni, a na końcu wykańczak.
  • maszynowe — dzielą się na gwintowniki przeznaczone do gwintów przelotowych lub też do otworów nieprzelotowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gwintowniki do otworów nieprzelotowych są znacznie bardziej wytrzymałe. Z kolei gwintowniki z chwytem przelotowym są bardziej uniwersalne, gdyż ich wykorzystanie może być niezwykle różnorodne. Przede wszystkim, dlatego że bez problemu można ich użyć przy otworach nieprzelotowych oraz przelotowych. Główną funkcją gwintowników maszynowych jest, choćby możliwość wykonania gwintów dokładnie w jednym przejściu.

Gwintowanie w praktyce

Tak naprawdę niewiele osób ma wiedzę z zakresu gwintowania. Dlatego też zdecydowanie częściej wolimy sięgać po pomoc osób, które posiadają już tę wiedzę i potrafią wykorzystać ją w praktyce. Jedną z firm specjalizujących się m.in. w tej dziedzinie jest mettec.com.pl. W końcu nie trzeba znać się na wszystkim, najważniejsze jest to, aby potrafić szukać fachowców, którzy spełnią nasze oczekiwania.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl