Dochodzenie odszkodowań za uszkodzenie mienia – jak się zabezpieczyć?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dochodzenie odszkodowań za uszkodzenie mienia – jak się zabezpieczyć?
2018-03-27
Wandalizm to zmora polskiej przestrzeni publicznej. W 2016 roku policja odnotowała aż 42,5 tysiąca aktów wandalizmu. Oznacza to, że każdego dnia dochodziło aż do 116 uszkodzeń mienia publicznego i prywatnego.

Problem każdych czasów

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Co sprawia, że aktów wandalizmu jest tak wiele? Zazdrość? Nuda? Świadomość bezkarności? Z pewnością jednym z czynników jest głupota, która sporo kosztuje. Niestety, z reguły nas, jako podatników lub jako indywidualne ofiary. Wandalizm możemy podzielić na kilka rodzajów:
- zaborczy (niszczenie w celu uzyskania zysku, np. okradanie parkometrów)
- taktyczny (zwracający/odwracający uwagę, np. uszkodzenie lamp przez złodzieja)
- mściwy (dokonywany w ramach zemsty, np. zarysowanie samochodu sąsiada za zwrócenie nam uwagi)
- zabawowy (malowanie tagów czy napisów na murach, wandalizm z nudów dla zabawy)
- złośliwy (wyrażający frustrację np. niszczenie mienia publicznego przez uczestników demonstracji).

Niezależnie, z którym rodzajem wykroczenia mamy do czynienia, zawsze zostawia ono swoje żniwo. Są nim zniszczenia oraz straty finansowe. Czy można się zabezpieczyć przed wandalami, i co ważniejsze - jak to wygląda w praktyce?

Dochodzenie odszkodowań - droga przez mękę

Najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie odpowiednich polis ubezpieczeniowych. Jednak jest to niezwykle kosztowne rozwiązanie. Gdybyśmy chcieli zabezpieczyć siebie i swoje mienie przed wandalami, musielibyśmy poświęcić na to dziesiątki tysięcy złotych. A i tak nie mamy pewności, że a) przyda nam się polisa, b) zostanie nam w całości wypłacona. Co więc robić? Polskie prawo niestety nie pomaga. Wandale niekiedy są całkowicie bezkarni. Chociażby sprawa z marca 2017 roku. W Gdańsku wandal na jednym z osiedli niszczył samochody. Lokalni mieszkańcy postanowili więc wziąć sprawy we własne ręce. Nagrali wandala, a nawet dokonali obywatelskiego zatrzymania. Prokuratura jednak sprawę umorzyła, gdyż nie można było ustalić, czy zatrzymany to sprawca. Więcej o wandalizmie dowiesz się na tej stronie. Co więc robić? Trzeba niestety przygotować się na pewne wydatki. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kamery, które będą monitorować naszą posesję. Szczególnie polecane są właścicielom domków jednorodzinnych. Nagranie w jakości HD z pewnością będzie dla sądu dobrym dowodem, a na pewno lepszym niż z kamery przemysłowej. Przed wandalami ciężko się ustrzec, ale można minimalizować straty. Nie zostawiaj samochodu przed domem, tylko wjedź nim na posesję. A jeżeli nie masz psa obronnego, koniecznie go kup. Duży owczarek niemiecki powstrzyma zakusy potencjalnego wandala.

Nadesłał:

notatkiprasowe.thefirst

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl