Dokioki – koniec papierologii w HR?
Pozytywnym skutkiem pandemii jest znaczne przyspieszenie procesów cyfryzacji w firmach. Pojawiły się rozwiązania skrojone na miarę potrzeb czasów pandemii. Jednym z nich jest otwarty portal kadrowy Dokioki. Na czym polega jego przewaga?
– Ostatnie lata dowiodły, że przedsiębiorcy potrzebują zintegrowanych, nowoczesnych narzędzi, które pozwalają zarządzać rozproszonym zespołem w różnych sytuacjach społecznych, np. w czasie kwarantanny. Narzędzi, które są intuicyjne, a jednocześnie zapewniają sprawną obsługę wszystkich procesów kadrowych z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Oczywiście po zalogowaniu się do panelu – wyjaśnia Mariusz Czeszejko-Sochacki, kierownik działu JAVA, jeden z twórców portalu Dokioki.
Dokioki to najmłodsze dziecko z rodziny autorskich rozwiązań firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach IT w obszarze HR. Jednak rozwiązanie, docelowo, będzie funkcjonować jako byt niezależny.
– Dokioki to produkt kompletny, gotowy do wykorzystania od razu po zalogowaniu. Dlatego dostęp do niego oparty jest na zasadzie licencji. Oczywiście nie zamykamy go na zmiany – na życzenie możemy stworzyć rozwiązania ściśle dopasowane do indywidualnych wymagań danej organizacji, jednak wersja podstawowa zawiera uniwersalne moduły, przydatne w każdej firmie – podkreśla Mariusz Czeszejko-Sochacki.
W standardzie portal Dokioki obejmuje 7 modułów:
· dokumenty pracownika,
· regulaminy,
· harmonogramy,
· rozliczanie,
· wnioskowanie,
· raportowanie,
· integracje.
Portal Dokioki jest kompleksowym rozwiązaniem przeznaczonym do obsługi procesów HR, z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Gwarantuje poprawę wydajności zespołu HR i skraca czas potrzebny na realizację poszczególnych zadań. Wdrożone moduły są zgodne z normami czasu pracy i mogą być w łatwy sposób zintegrowane z obecnym systemem ERP.
Z punktu widzenia pracodawcy najważniejszą zaletą tego otwartego portalu pracowniczego jest fakt, że usprawnia on proces zarządzania pracownikami – począwszy od ustalenia harmonogramów pracy, przez planowanie urlopów i obsługę wniosków urlopowych, po naliczanie wypłat i kompleksową obsługę dokumentacji. Wszystko to odbywa się online, niezależnie od tego, czy zespół pracuje stacjonarnie, czy zdalnie.
Z kolei dla pracowników nieocenionym atutem Dokioki jest stały dostęp do osobistych dokumentów i możliwość weryfikacji o dowolnej porze np. wymiaru urlopu i urlopu zrealizowanego, statusu złożonych wniosków, pasków płacowych, dokumentacji PIT, a także możliwość wygodnego złożenia wniosków, np. o wyjście prywatne wraz z datą jego odpracowania.
W portalu Dokioki wprowadzono również rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o kadrze zarządzającej. Ustalanie zastępstw (również za siebie), możliwość sprawdzania koncentracji planowanych urlopów w danym okresie i wygodne układanie grafików zespołu z dowolnego miejsca – to tylko kilka z podstawowych funkcjonalności.
– Jednak jedną z częściej podkreślanych zalet portalu Dokioki jest możliwość zatwierdzania złożonych wniosków elektronicznie, bez ograniczeń miejsca i czasu. To duże usprawnienie. Wnioski nie muszą czekać na pojawienie się menedżera w biurze, są szybciej zatwierdzane, zawsze zgodnie z obowiązującym prawem. Nie ma dylematów, które pojawiały się w przypadku ręcznej obsługi dokumentacji pracowniczej – czy dokumenty można wynieść z biura, np. chcąc przekazać menedżerowi do podpisu – podsumowuje Mariusz Czeszejko-Sochacki.
Otwarte portale pracownicze, jak Dokioki, są odpowiedzią na potrzeby współczesności. Skracają i usprawniają obsługę procesów HR. Są elastyczne, dopasowane do złożonej sytuacji na rynku pracy, mogą być zatem obsługiwane stacjonarnie, jak i w ramach pracy zdalnej. Są też rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo gromadzonych danych, wyposażono je bowiem w szereg zabezpieczeń – na poziomie bazy danych, jak i generowanych plików.
Szerszy opis modułów, korzyści z zastosowania Dokioki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można tu: https://dokioki.pl/
Nadesłał:
Alicja Sidorowicz
|