Dom z piwnicą czy bez podpiwniczenia?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dom z piwnicą czy bez podpiwniczenia?
2020-12-08
Piwnica w świadomości wielu ludzi funkcjonuje jako dodatkowe pomieszczenie, w którym można ukryć wiele rzeczy. Można tam schować na przykład przetwory na zimę, rowery czy urządzenia techniczne, służące do majsterkowania i domowych prac.
Czy piwnica jest obowiązkowa w każdym domu? Absolutnie nie. Może jednak warto umieścić ją w projekcie, ponieważ lepiej ją mieć niż nie mieć?

Jak wybrać projekt domu - czym się kierować?

Wybór projektu domu to bardzo ważna decyzja. Od tego zależy przecież, jak ostatecznie dom będzie wyglądał po zakończeniu budowy. Czym się kierować przy wyborze projektu? Na pewno nie tylko swoimi własnymi odczuciami co do rysunków i opisów. Zdecydowanie warto zasięgnąć porady fachowca, eksperta, który oceni, czy dany projekt jest w stanie zaspokoić oczekiwania domowników. Sam metraż to nie wszystko. Bardzo istotna jest także ilość pomieszczeń i ich rozkład. Każda rodzina ma swoje własne preferencje i swoje własne potrzeby. Wiadomo, że jeśli w domu są dzieci, albo para planuje ich posiadanie, rozkład pomieszczeń musi uwzględniać rodzicielskie plany.

Istotne jest, czy dom ma posiadać jeden czy dwa poziomy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dom, który ma tylko jeden poziom, to dom bez schodów, co niewątpliwie jest zaletą, szczególnie jeżeli w domu są osoby starsze lub dzieci. Nie trzeba pilnować dwóch poziomów. Takie sprawowanie nadzoru nad dwoma poziomami bywa mocno kłopotliwe. Dlatego coraz częściej powstają niewielkie domy jednopoziomowe, ponieważ ludzie zdają sobie sprawę, że w ten sposób zaoszczędzają sobie ciężkiej pracy. Jeden poziom to spora wygoda i na pewno warto takie rozwiązanie rozważyć i wdrożyć.

Projekt domu może być gotowy albo stworzony specjalnie dla klienta. Nie zawsze trzeba tworzyć projekt na specjalne zamówienie. Czasem gotowy projekt okazuje się idealny i nie trzeba wprowadzać żadnych modyfikacji. Czasami jednak modyfikacje są bardzo wskazane albo i nawet niezbędne, żeby dom okazał się komfortowy w codziennym użytkowaniu. Osoba sporządzająca projekt domu powinna mocno wsłuchać się w potrzeby domowników i dopytać o wiele rzeczy. Tylko w ten sposób uzyskane informacje okażą się pomocne i architekt będzie w stanie przygotować wspaniały dom, który w pełni będzie odpowiadał mieszkańcom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Zalety i wady domów z piwnicą i bez

Zalet piwnicy jest sporo. Oczywiście, to dodatkowe miejsce w domu, miejsce, które można właściwie w dowolny sposób wykorzystać. Niektórzy mają w piwnicy specjalne miejsce na przechowywanie konfitur na zimę, inni z kolei tworzą w piwnicy siłownię, a jeszcze inni przechowują w niej narty, rowery oraz urządzenia związane z pracami domowymi, czyli na przykład kosiarkę i sprzęty do utrzymania w domu czystości. Piwnica może także służyć do przechowywania źródła ogrzewania na zimę, czasem jest to węgiel, a czasem bardziej ekologiczne sposoby, tak czy inaczej, wymagające jednak miejsca do przechowywania tych zasobów.

Budowa piwnicy pochłania oczywiście określone koszty, które można porównać z wybudowaniem kolejnego piętra. Piwnica znajduje się jednak pod ziemią, a zatem trudno mówić, że posiada taką samą funkcjonalność, jak inne pomieszczenia znajdujące się nad powierzchnią ziemi. Warto zatem zastanowić się, czy budowa piwnicy na pewno jest warta tych pieniędzy. Można jednak dobrą decyzją będzie zbudowanie określonych dodatkowych pomieszczeń na parterze albo na pierwszym piętrze. Piwnica wydaje się świetnym rozwiązaniem szczególnie dla niewielkich domów. Wydaje się, że to właśnie tam będzie idealne miejsce na przykład na pralnię. Piwnica może świetnie się sprawdzać w wielu sytuacjach i w wielu projektach. Ale czasami może też okazać się, że lepiej, aby jednak jej nie było. Dom z piwnicą czy bez podpiwniczenia? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.



Ile kosztuje projekt domu?

Projekt domu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od ceny ustalonej przez eksperta, który wykonuje projekt. Cena jest też zależna od renomy fachowca i od stopnia zaangażowania i wkładu pracy. Proste, zwyczajne projekty małych domów, które mogą jednak znakomicie się sprawdzać u części klientów, można kupić z powodzeniem za kilkaset złotych. Często cena projektu zależy także od wielkości domu, od jego metrażu i od stopnia skomplikowania rozkładu pomieszczeń. Nie ma co ukrywać, że cena projektu zależy także od regionu kraju, w którym pracuje architekt odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu. Oczywiście, w dużych miastach ceny są wyższe. Na projekcie jednak nie warto oszczędzać, ponieważ to od jakości jego wykonania zależy, jak będzie się mieszkało w danym domu.

Budowa domu generuje wiele wątpliwości i pytań, na które odpowiedź często przychodzi dopiero po latach. Okazuje się wtedy, które z podjętych decyzji były dobre, a które niekoniecznie. Warto oczywiście zrobić wszystko, aby decyzje były dobre, ale warto też dać sobie prawo do popełniania błędów. Na pewno nie wszystko w domu będzie idealne. Problem, czy wybudować piwnicę czy nie, to dylemat, z którym boryka się każdy przyszły właściciel domu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl