Domgos – znamy się i lubimy współpracować w Grupie


2018-08-23
Na drodze rozwoju TBI Technology, jednym z ważniejszych kroków skierowanych na poszerzenie możliwości produkcyjnych, było przejecie obiektów należących do firmy Domgos w Raciborzu. Nie przez przypadek wybór padł na zakład, który w latach 90. słynął z produkcji części i sprzętu AGD.
Wszystko zaczęło się przed ośmiu laty, kiedy TBI Technology poszukiwało hali produkcyjnej, w której można byłoby skonstruować dużą obrabiarkę specjalną pod indywidualne potrzeby klienta. Decyzja o zakupie całej firmy Domgos – natenczas w stanie likwidacji – sprawiła, że dziś jest ona niezależną, a jednocześnie integralną częścią Grupy TBI. 

– Zakład od początku posiadał duży potencjał. Wyposażony w maszyny do obróbki, narzędziownię, dysponujący własnym biurem konstrukcyjnym, a także zatrudniający fachowców doświadczonych w produkcji narzędzi i detali, był w pełni samowystarczalny – podkreśla dyrektor produkcji Marek Truszkowski. 

Rozpoczynając produkcję od mniejszych zleceń na osprzęt kotłowy, jednocześnie poszukiwano nowych pomysłów, do których przysłużyły się kontakty pomiędzy Grupą TBI a jej klientami. Do dziś Domgos nie zmienił kierunku rozwoju, koncentrując się na obróbce detali oraz produkcji narzędzi do form wtryskowych. – Zbudowaliśmy wyspecjalizowaną w projektowaniu i wykonawstwie narzędziownię. Posiadamy formy wtryskowe do tworzyw sztucznych, aluminium, gumy oraz narzędzi, niezbędnych do produkcji kolejnych detali np. do wtrysku – tłumaczy dyrektor. 

Precyzja, skrupulatność i doświadczenie, to atuty szczególnie ważne dla strategicznych klientów firmy Domgos m.in. z branży automotive. – Współpracujemy z dużą firmą wtryskową, dla której produkujemy detale dla topowych marek samochodowych, jak: Hyundai, Mercedes Benz, Alfa Romeo, KIA. Obecnie wykonujemy formę do odlewów kokilowych dla Volvo oraz okrojnik dla BMW. Wyspecjalizowaliśmy się w m.in. w formach do produkcji wtrysku obudowy skrzyni biegów, elementów silnika, nadwozia i podwozia, ale też naprawiamy je oraz produkujemy detale, jako części zamienne dla wtrysku odlewów strukturalnych – aluminiowych, które zastępują stal w samochodach. To bardzo precyzyjne wykonania, ponieważ odlewy aluminiowe posiadają ścianki o grubości 3-4 mm – tłumaczy Marek Truszkowski. Ponadto dla budownictwa Domgos wtryskuje nawiewniki okienne z tworzyw sztucznych, a także nadal pozostaje wierny swej pierwotnej produkcji, którą są klamki do kotłów. 

Domgos postawił na partnerstwo we współpracy

Otwarty na nowych pracowników Domgos, stawia na doświadczenie, wiedzę, jak i zaangażowanie, niezależnie od wieku. Obecnie pracują tam 23 osoby. Ponieważ w hali produkcyjnej już wkrótce pojawią się kolejne maszyny do dużej obróbki, zaplanowano zwiększyć zatrudnienie do ok. 40 osób. Na produkcji świetnie radzą sobie również kobiety, które od zawsze odnajdywały się w firmie Domgos. – Panie w tej pracy, zwłaszcza przy wtrysku form z tworzyw sztucznych świetnie się sprawdzają, a przy tym są dokładne zwłaszcza przy wizualnej ocenie produktów – zapewnia szef firmy Domgos. 

Domgos Narzędziownia, podobnie jak TBI Technology czy TBI Tools szczycą się pełną niezależnością w Grupie TBI, przy czym łączy ich synergia w dążeniu do wspólnego efektu produkcyjno-ekonomicznego. – Posiadamy własne zarządy, budżety, samodzielnie rozwijamy się kupując nowe maszyny, zatrudniając pracowników czy też stawiając na nowoczesne technologie. Naszą filozofią jest ścisła współpraca, znamy się i lubimy razem współdziałać, wiemy na co nas stać i co jest dla nas najlepsze. To właśnie w Domgos można zobaczyć pracujące maszyny TBI, o czym przekonuje się osobiście klient podejmujący decyzję o zakupie obrabiarki. Co więcej korzystamy z pomocy technicznej TBI, aby przystosować maszynę do naszych potrzeb produkcyjnych – wyjaśnia  Marek Truszkowski.
Jeszcze większa maszyna do obróbki 15-tonowych detali

Obecnie Domgos Narzędziownia dysponuje specjalistycznym parkiem maszynowym, m.in. wykorzystując do produkcji: obrabiarki trzy- i pięcioosiowe marki TBI, a także dużą bramową obrabiarkę o polu robocznym 2 x 3 m, na której można obrabiać detale nawet do 12 t. Posiada też własne biuro konstrukcyjno-technologiczne, co pozwala w pełni na realizację procesu produkcyjnego, poczynając od projektowania form poprzez ich ocenę, wdrożenie technologii wtrysku, obróbkę, a skończywszy na kontroli jakości. 
Konsekwentny rozwój firmy Domgos, krok po kroku, zapoczątkowany produkcją niewielkich detali i części zamiennych, a następnie grup części zamiennych oraz remontami form, od półtora roku skoncentrowany jest na produkcji kompletnych urządzeń i form, poczynając od ich obudów, aż po elementy formujące, kompletowanie, montaż i uruchomienie u klienta. 

Domgos zaplanował rozwinąć swą produkcję również o elementy wielkogabarytowe, dlatego już wkrótce w hali zakładu pojawi się kolejna, bardzo duża maszyna o polu roboczym 2 x 4 m, z możliwością obróbki detalu o wadze do 15 t. Zakres jej pracy poszerzą głowice kątowe i uchylne, stwarzając tym samym możliwość pięciostronnej obróbki. – To największe konstrukcje, jakie będziemy obrabiać w naszej firmie, przeznaczone głównie do przemysłu kolejowego – zapowiada Marek Truszkowski. Nowa maszyna marki TBI do obróbki elementów podwozi pociągów, ale także części konstrukcji oraz form z tworzyw sztucznych, uruchomiona zostanie na początku września br. Tym samym Domgos będzie jedną z nielicznych firm w regionie posiadającą maszyny, o tak dużym potencjale obróbczym. 
Obecnie Grupa TBI przygotowuje się do uruchomienie produkcji obrabiarek w Polsce, co wiąże się z reorganizacją hali produkcyjnej Domgosu, m.in.: przeniesieniem działu wtryskarek w inne miejsce i rozbudową strefy narzędziowni. Ponadto w hali pojawi się suwnica, co usprawni pracę, a jednocześnie zagwarantuje pracownikom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Domgos Narzędziownia to dziś zupełnie inny zakład niż ten sprzed kilkudziesięciu lat. Pełna automatyzacja i specjalistyczna kadra pracowników sprawiły, że na rynku obróbczym jest niewiele firm posiadających tak duże maszyny i know-how, które pozwala sprostać precyzyjnej, a przy tym wielkogabarytowej produkcji dla znaczących klientów na polskim i zagranicznym rynku. 

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

introPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl