Ekspert CREATON radzi. Jakie są podstawowe zasady doboru pokrycia dachowego?


Ekspert CREATON radzi. Jakie są podstawowe zasady doboru pokrycia dachowego?
2022-10-13
Dach, obok bryły i elewacji, należy do tych elementów domu, które w największym stopniu decydują o jego ostatecznym wyglądzie.


Stąd też bardzo często na decyzję o zakupie konkretnego pokrycia wpływ ma poczucie estetyki inwestorów. I choć faktycznie warto zadbać o piękną i spójną kompozycję, nie możemy zapominać, że podstawową funkcją dachu jest ochrona całej konstrukcji budynku. Spełnić ją może tylko dach dobrze wykonany i pokryty odpowiednim materiałem.

Współczesny rynek materiałów budowlanych

Obecnie rynek materiałów budowlanych jest niezwykle bogaty w licznego rodzaju pokrycia dachowe. Producenci oferują dachówki, blachodachówki, arkusze prostych lub falistych blach, papy bitumiczne, gonty, a nawet specjalistyczne rozwiązania typu zielone lub słomiane dachy. Jednak wyjątkowo uniwersalnym, naturalnym, szlachetnym i jednocześnie uznawanym za najbardziej eleganckie pokrycie dachowe są ceramiczne lub cementowe dachówki. Co równie istotne, sprawdzają się one na prawie każdym rodzaju dachu i doskonale komponują się z różnym otoczeniem. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

„Dobry” kolor to podstawa

Przede wszystkim już na etapie wyboru projektu całego domu trzeba zdać sobie sprawę, że ostateczny kształt konstrukcji dachu niejednokrotnie określany jest przez miejscowe warunki zagospodarowania terenu. Stąd czasami inwestorzy są zmuszeni dopasować do niego formę, kształt, kolorystykę i powłokę dachówek. Na szczęście ich różnorodność sprawia, że bez problemu można znaleźć model odpowiadający narzuconym wymaganiom i preferencjom inwestora.

Naturalne, matowe lub błyszczące, płaskie lub faliste, o szerokiej gamie kolorystycznej, począwszy od tradycyjnej ceglastej czerwieni, poprzez brąz, nowoczesny antracyt, czarny, a nawet na niestandardowych kolorach kończąc – w ofercie CREATON Polska dostaniemy dachówki w ponad 240 barwnych wariantach. Wybierając odpowiedni kolor i powłokę, warto też zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji. Dach generalnie powinien być położony w podobnej do niej tonacji lub na zasadzie kontrastu, a jednocześnie w kolorze na tyle uniwersalnym, by późniejsze zmiany wyglądu zewnętrznej ściany można było łatwo do niego dopasować.

Architektura a pokrycie dachu


Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór dachówki jest kształt dachu. Może on być prosty lub bardziej skomplikowany, wielospadowy z licznymi załamaniami i posiadać balkony, lukarny, wykusze czy okna typu bawole oko. Im konstrukcja jest bardziej rozbudowana, tym trudniej ją położyć i tym większe są wymagania stawiane przed konkretnymi dachówkami.

W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się modele małoformatowe, jak dachówka ceramiczna DOMINO lub HARMONICA marki CREATON – niezwykle wydajne, które bardziej precyzyjnie można dopasować do połaci, ograniczając przez to straty materiału. Przy dwuspadowym dachu sprawdzą się łatwe w montażu dachówki przesuwane lub zakładkowe o dużej powierzchni i profilowanym kształcie – na przykład dachówka ceramiczna KODA lub SIMPLA. Wielkoformatowe dachówki świetnie też wyglądają na dużych, prostych połaciach dachu. Ich płaskie odmiany położyć można także na dachach jednospadowych, a nawet pionowych ścianach zewnętrznych.

Kąt nachylenia połaci

Kształt dachu często determinowany jest przez jego kąt nachylenia. I to kryterium również trzeba brać pod uwagę. Dachówki, zaliczane do pokryć ciężkich (ich waga mieści się w granicach od 35 do 80 kg/m2), nie nadają się do położenia na dachach płaskich. Zaleca się, by dachówki ceramiczne układać na dachach o spadku od 16 st. do 45 st., a cementowe od 22 st. do 60 st. Przy mniejszym stopniu dach może przeciekać, a przy większym zamocowanie jest zbyt pracochłonne.

W praktyce warto jednak zwracać uwagę na minimalny, dopuszczalny kąt nachylenia zalecony przez producentów w stosunku do wybranych modeli. Może bowiem okazać się, że przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, położymy dachówkę nawet na dachu o spadku 10 st. Dla przykładu w ofercie CREATON – czołowego producenta dachówek na rynku – dachówkę ceramiczną TITANIA można montować od 10 st. nachylenia połaci, a dachówkę FUTURA już od 7 st. wraz z odpowiednią, zalecaną w karcie technicznej warstwą wstępnego krycia.

Bez względu na ostatecznie planowany rodzaj dachu, warto pamiętać, że zachwycającą imponującym wyglądem konstrukcję uzyskamy, wybierając dachówki ceramiczne lub cementowe od renomowanego producenta, który zaoferuje nam całą gamę spójnych z nimi stylistycznie akcesoriów dachowych, a także będzie gwarantem jakości niezbędnej, by zbudować solidny dach, a zarazem bezpieczny dom.

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog .

CREATON Polska
press box

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl