Gorączka u dziecka – kiedy obniżać?


2019-03-27
Zawsze podwyższona temperatura u małego dziecka napawa lękiem. Rodzice zastanawiają się, dlaczego gorączka wystąpiła i czy trzeba ją obniżać. W wielu przypadkach nie ma co panikować, ponieważ jeżeli nie przekracza 38 stopni, wtedy organizm zwalcza przyczyny infekcji.

Gorzej, gdy termometr rtęciowy pokaże wyższą wartość temperatury, wtedy trzeba pomyśleć o tym, jak „zbić” gorączkę, aby dziecko było bezpieczne i lepiej się poczuło. Jak rozpoznać podwyższoną temperaturę u malucha? Pierwszy sprawdzony sposób to przyłożenie dłoni do czoła. Wypieki na policzkach i oddychanie przez suta także zazwyczaj świadczą o tym, że coś się dzieje niedobrego w organizmie dziecka. Trzeci, najlepszy sposób na wykrycie infekcji to zmierzenie temperatury. Termometr rtęciowy lub eklektyczny musi zawsze być w domu, aby w takich sytuacjach szybko i dokładnie zmierzyć gorączkę. Przy dłuższej chorobie temperatura powinna być sprawdzana najlepiej dwa razy dziennie – rano i po południu. Dobrze jest zapisywać pomiary, aby później móc przedstawić  je lekarzowi.

Warto pamiętać o tym, że infekcja wirusowa trwa krócej od bakteryjnej, o czym może świadczyć czas utrzymywania się gorączki. Zazwyczaj przy zakażeniu wirusowym wyższa temperatura występuje ok 3-5 dni i później się normuje. W drugim przypadku jest potrzebna zazwyczaj antybiotykoterapia.

Jak mierzyć gorączkę?

Są trzy sposoby zmierzenia temperatury u dziecka. Do pomiarów wykorzystujemy termometr rtęciowy lub elektryczny, to nie ma w sumie większego znaczenia. Umieszczamy go zazwyczaj pd pacha albo w ustach, przy czym drugi sposób daje wynik wyższy o 0,3%, o czym trzeba pamiętać. Z kolei u niemowlaków gorączka mierzona jest zazwyczaj w odbytnicy i tutaj tak samo, pomiar jest wyższy o 0,5% od rzeczywistego.

Jak pomóc dziecku z gorączką?

Nie zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza, ale wystarczą chłodne okłady na czoło, przedramiona, brzuch czy pachwiny, lub przygotowanie kąpieli o temperaturze niższej o 2 stopnie od temperatury ciała. Zanim dziecko zostanie wykąpane, należy mu zaaplikować lek na obniżenie gorączki, aby zapobiec wystąpieniu dreszczy.

Bardzo ważne jest też częste wietrzenie pokoju, oczywiście na czas nieobecności w nim dziecka. Temperatura  w takim miejscu nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, aby zapewnić machowi optymalne warunki termiczne. Przegrzewanie, szczególnie w czasie infekcji nie jest korzystne.

Można też podawać maluchowi różne herbatki napotne np. z czarnego bzu, ale tylko w przypadku gorączki nieprzekraczające 38,5 stopni. Wtedy należy już szukać pomocy u lekarza. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl