HACCP


2012-04-10
HACCP to system analizy krytycznych punktów kontroli, wymagany ustawodawstwem Unii Europejskiej od wszystkich firm mających kontakt z żywnością.

Do firm tych należą restauracje, firmy cateringowe, transportowe, zajmujące sie produkcją opakowań i dodatków do żywności.

Wymagania systemu HACCP obejmują aktualne prawo żywnościowe oraz przepisy prawne krajowe i międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa żywności.
Wdrażanie systemu HACCP przebiega według następującego schematu:
- stworzenie schematu procesu technologicznego
- analiza możliwych zagrożeń
- ustalenie sposobów zapobiegania wykrytym zagrożeniom
- ustalanie Krytycznych Punktów Kontroli (CCP)
- opracowanie działań korygujących i procedur weryfikacji
- stworzenie dokumentacji systemu
- wdrożenie zasad GHP/GMP
- prawidłowa higiena i szkolenie pracowników
- opracowanie sposobów przyjęcia surowców, magazynowania i postępowania z surowcami
- opracowanie procedur, instrukcji i zapisów z zakresu GHP/GMP


Wymagania systemu HACCP są podstawą dla innych systemów bezpieczeństwa żywności, w tym ISO 22000, BRC, IFS. System HACCP jest oparty nie tylko na dyrektywach Unii Europejskiej i przepisach krajowych, ale także na międzynarodowych wymaganianiach Codex Alimentarius.

W Polsce wdrożenie systemu HACCP jest wymagane od 2006 roku od wszystkich organizacji mających kontakt z żywnością w celu zapewnienia bezpieczeństwa i najwyższej jakości oferowanych przez nie artykułów spożywczych. Wdrożenie wymagań HACCP pozwala na zyskanie większego zaufania klientów do danej marki, a tym samym zapewnia firmie rozszerzenie swoich rynków zbytu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

djbdoradztwo2

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl