Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią


Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią
2022-10-13
Już od 12 października miłośnicy poezji oraz twórczości Mieczysława Jastruna i Tomasza Jastruna mogą dodać do swojej listy czytelniczej kolejną pozycję obowiązkową.

Album Rodzinny. Wiersze i Fotografie to niezwykle osobisty zbiór wierszy autorstwa Tomasza Jastruna oraz jego wyjątkowych rodziców – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W książce oprócz wierszy znajdziemy archiwalne, wcześniej niepublikowane zdjęcia z rodzinnego albumu poetów.

Tegoroczna nagroda Nike przyznana Jerzemu Jarniewiczowi za tomik poezji „Mondo cane” pokazała, że wiersze nadal poruszają odbiorców swoją nieoczywistą formą oraz przekazem i stają się coraz popularniejsze wśród młodego pokolenia. Tomasz Jastrun dbając o dziedzictwo i dorobek artystyczny utalentowanych rodziców wydaje osobistą książkę, w której główne role grają poezja i fotografie dopasowane do rodzinnej historii wybitnych twórców.

Wychowałem się w domu poetów. Skrzyp wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Czy wziąłem coś z poetyki rodziców? Po ojcu może pesymizm i pasję społeczną, ale też grozę przemijania. Po mamie pewnie delikatność w lirykach. Są w Albumie liczne liryki, wiersze o dzieciach, w końcu wiersze metafizyczne, pożegnania bliskich. Jak przystało na album rodzinny, w poezję zostały „wklejone” fotografie z moimi komentarzami. Niektóre zdjęcia korespondują z poezją, inne niekoniecznie, ale są częścią rodzinnej autobiografii i zdają się interesujące same w sobie. Stąd np. moje fotografie z Szymborską i z Mrożkiem – mówi Tomasz Jastrun.

Ten ceniony poeta, felietonista i prozaik, oddaje w ręce czytelników najbardziej osobiste dzieło – historię swojej rodziny opowiedzianą przy pomocy formy literackiej, z którą związana była cała trójka – wierszami, które przedstawiają nam dzieje rodziny zaplątanej w polską historię, ale i „poezję” życia.

Mówi się, że fotografie i wiersze uwieczniają ludzi i zdarzenia. Taka wieczność trwa jednak zwykle tylko chwilę, ta książka próbuje ją nieco wydłużyć. Moi rodzice jako poeci zostali zapomniani, czas jest bezwzględny także dla sztuki. Chciałem, żeby te wiersze i fotografie były świadectwem historii, tej dużej i małej, rodzinnej. I aby rozmawiały nie tylko ze sobą, ale też z czytelnikiem – dodaje autor Albumu Rodzinnego.

A już 24 października zapraszamy na wspólne spędzenie wieczoru z Tomaszem Jastrunem, podczas którego odbędzie się specjalną projekcją zdjęć z archiwum rodzinnego. Spotkanie w Warszawie uświetni odczytywanie wierszy przez znanych i szanowanych aktorów. W trakcie wydarzenia będzie również możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie i zdobycia autografu.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znaleźć można na stronie:

https://bit.ly/SpotkaniezTomaszemJastrunem


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

k.zajkowska@agencjafaceit.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl