Jak dbać o sprężarkę klimatyzacji?


2017-02-03
Standardowa klimatyzacja jest wyposażona w sprężarkę, a ta w łożysko, które jest fragmentem pozwalającym na równy ruch obrotowy danego modułu.

Można by rzec, rzec, że łożyska pojawiają się zwykle tam, gdzie występuje smarowanie i nasilenie pracy poszczególnych detali. Powszechnie stosowanym elementem jest wspomniana sprężarka klimatyzacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów łożysk. Jednym z nich są łożyska igiełkowe toczne Wyróżniają te łożyska cieniutkie oraz długie odcinki toczne. Takie Wysoka nośność to podstawowy atut tych łożysk. Innym podtypem łożysk są łożyska wzdłużne igiełkowe. Rzeczone łożyska pojawiają się tylko i wyłącznie w kompresorach tłokowych. Najbardziej rozpowszechnionym modelem łożysk są łożyska toczne kulkowe. Ów wariant łożysk serwisowany jest i będzie najczęściej. Występuje w sprzęgle elektromagnetycznym.

Naczelnym, szczególnie często rozpoznawalnym i charakterystycznym przejawem zakłócenia pracy łożyska w sprężarce naszej klimatyzacji jest grzechot, widocznie silniejszy niż normalna praca. Zamiana łożyska nie jest wyjątkowo kosztowna i uchroni nas przed potrzebą wykonania znacznie boleśniejszych napraw. Nadwyrężone łożyska potrafią skończyć się  zniszczeniem Twojego kompresora klimatyzacji. Należy zatem wspominać o kilku zasadach, które zapewnią naszemu sprzętowi bezawaryjną pracę.

Przede wszystkim, należy koniecznie zadbać o czystość. Wszystkie zabrudzenia, zakurzenia łożyska mogą wpływać na jego popsucie. Należy również nie dopuszczać do naruszenia mechanicznego, jakie prawdopodobnie może wystąpić przez silne uderzenie centralnie w pierścienie. Wbijanie łożysk winno być realizowane przy pomocy odpowiednio wybranych tulei, które pozwolą na regularny rozkład naporu.

Przy spełnieniu tych zasad, masz ogromną szansę na bezproblemowe używanie z klimatyzacji. Skoro jednak mimo wszystko usłyszysz stukanie oraz nadmierny hałas w łożysku, sugerujemy niezwłoczną wymianę i nie narażaj się na kilka razy większe koszty w przypadku zniszczeń większych oraz zdecydowanie bardziej wartościowych części, takich jak wskazany wcześniej kompresor klimatyzacji. Zamiana łożyska nie jest ciężka, majsterkowicze amatorzy umieją rozwiązać problem samodzielnie skoro tylko mają odpowiednie przyrządy do takiej zmiany.Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl