Jak opiekować się chorym w domu?


Jak opiekować się chorym w domu?
2018-08-19
Życie nie jest usłane różami, szczególnie, gdy dopada nas bezmoc i choroba atakuje nasz organizm w poważny sposób. Gdy okazuje się ze będziemy musieli być uzależnieni od innych osób - wprawia nas to w wielkie zakłopotanie.

Opieka nad starszą osobą lub osobą przewlekle chorą w domu wymaga cierpliwości i całkowitego przeorganizowania życia domowników. Zawsze życzymy sobie, abym nigdy nie musiał być zależny od innych – do końca swoich dni. Nie zawsze tak się dzieje. Tragedia, wypadek, nagła choroba przykuwa nas do łóżka. Ani dla chorego, ani dla opiekuna nie jest to komfortowa sytuacja, ale trzeba stawić jej czoła.

Pomocy możemy szukać w stowarzyszeniach, fundacjach lub u lekarza, którzy podpowiedzą na początku jak zorganizować opiekę w domu. Po pierwsze najlepiej, aby chory miał oddzielny pokój z łóżkiem rehabilitacyjnym, którego wysokość możemy regulować pilotem. Pomocnym może okazać nam się chodzik, wózek inwalidzki oraz inne sprzęty rehabilitacyjne. Musimy pamiętać, ze na część z nich należy nam się refundacja, gdy złożymy odpowiednie dokumenty w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Tam tez należy szukać pomocy na różne tematy związane z dofinansowaniem. Gdy trzeba przebudować mieszkanie – tak, aby osoba niepełnosprawna mogła w nim funkcjonować udajmy się do oddziału PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Wnioski składa osoba wymagająca opieki i to ona musi podpisać składane dokumenty.

Problem powstaje, gdy chory jest dotknięty chorobą otępienną np. Alzhaimera i nie umie się już podpisać. Warto wtedy pomyśleć o ubezwłasnowolnieniu podopiecznego w Sądzie, aby moc za niego załatwiać sprawy urzędowe. Gdy sytuacja staje się na tyle poważna, że nie ma rokowania na dalszą poprawę stanu zdrowia a osoba nie ma ustalonego stopnia niepełnosprawności - warto się postarać i złożyć taki wniosek o ustalenie jego stopnia. Praktycznie wszystkie instytucje wymagają takiego dokumentu przy przyznaniu określonych dodatków, zasiłków np. pielęgnacyjnego.

Z fizycznego punktu widzenia, jeśli chcesz dobrze zaopiekować się chorym sam najpierw pomyśl o sobie i o swoim zdrowiu. Naucz się od rehabilitanta jak postępować, aby nie uszkodzić sobie kręgosłupa. Ustal z rodziną dyżury przy chorym. Poproś o pomoc, gdy nie dajesz już rady. Jeżeli sytuacja cię przerasta wybierz się na spacer, znajdź chwilę na relaks. To pomoże ci naładować akumulatory.

Jeżeli bliska ci osoba potrzebuje całodobowej opieki, a ty nie jesteś w stanie jej zapewnić postaraj się o skierowanie do domu pomocy społecznej. Leczenie i rehabilitacja są pokrywane ze środków NFZ, ale za wyżywienie już trzeba zapłacić. Niestety o miejsca w takiej placówce jest niezwykle ciężko. nasze społeczeństwo starzeje się i choruje a pacjentów przybywa. Możesz wówczas sam na własną rękę poszukać profesjonalnej opiekunki osoby przewlekle chorej. Jednak wiążę się to z kosztami, które musi pokryć chory i jego rodzina z własnych środków finansowych.

Szukasz transportu medycznego dla osoby niepełnosprawnej lub chorej - sprawdź ofertę przewozów sanitarnych na stronie firmy pogotowie-medyczne.com


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl