Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania?


2019-05-10
Badanie moczu to jedno podstawowych badań diagnostycznych, z których można dowiedzieć się bardzo dużo o stanie naszego zdrowia. Jest nie tylko szybkie oraz bezbolesne, ale przy tym i niedrogie. Warto wykonywać je regularnie, aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w naszym organizmie.

Kiedy wykonać badanie moczu u niemowlaka?

Badanie moczu u dziecka może zlecić prowadzący je pediatra, wtedy też rodzice otrzymują stosowne skierowania, a analiza wykonywana jest bezpłatnie. Wykonuje się je, gdy organizm maluszka wysyła niepokojące objawy lub też na tzw. "wszelki wypadek", aby skontrolować ogólny stan zdrowia. Analiza moczu może być przeprowadzona również prywatnie, za niewielką opłatą i bez skierowania lekarskiego. Powinno wykonywać się ją gdy dziecko gorączkuje, jego mocz ma inny zapach lub barwę lub też gdy maluszkowi doskwierają problemy z załatwianiem się i siusia rzadziej, niż zwykle. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Pobieranie moczu do badania u niemowlaka krok po kroku

Odpowiednie przygotowanie, czyli woreczki na mocz, pojemniki na mocz oraz środki do higieny

Przed każdym ogólnym badaniem moczu należy zaopatrzyć się w przeznaczone do tego woreczki na mocz, które dostępne są w każdej aptece. Możemy znaleźć woreczki na mocz dla dziewczynek, chłopców jak i uniwersalne. Na wszelki wypadek warto wyposażyć się w dwa egzemplarze, gdyby nie udało się pobrać moczu za pierwszym razem.

Ponadto, kolejnym przydatną rzeczą jest również jałowy pojemnik na mocz oraz środki do higieny, takie jak gaziki oraz środek do oczyszczenia miejsc intymnych oraz odpowiedniego przygotowania ujścia cewki moczowej. 

Poranna toaleta maluszka

Przed pobraniem moczu rodzice powinni oczyścić intymne okolice dziecka wodą. Dziewczynkę obmywa się od przodu do tyłu, tak, aby bakterie z okolicy pupy nie przedostały się do ujścia cewki moczowej. Chłopczykowi natomiast należy delikatnie odciągnąć napletek oraz umyć żołądź wraz z ujściem cewki.

Pora pobierania moczu 

Najlepsza pora na pobranie moczu to oczywiście poranek, czyli mocz z pierwszego siusiania dziecka. Jednakże w przypadku niemowlaków sprawa nie jest taka prosta, albowiem maluszek do tego czasu może zdążyć już kilka razy załatwić swoją potrzebę. Pamiętajmy, aby nie zmuszać go do niczego tylko cierpliwe czekać po wcześniejszej pielęgnacji i higienie miejsc intymnych. W przypadku problemów z oddaniem moczu można spróbować kilku sposobów, takich jak masowanie okolic lędźwiowych, odkręcenie kranu gdyż szum wody może zachęcić dziecko do siusiania czy też odpowiednie napojenie, które pobudza pracę nerek. 

Pobieranie moczu

W celu pobrania moczu nakładamy przeznaczony do tego woreczek na mocz, zgodnie z instrukcją oraz czekamy, aż dziecko się wysiusia. Wtedy też w miarę sprawnie, ale delikatnie odklejamy woreczek oraz dokładanie zamykamy. W przypadku podrażnienia skóry niemowlaka po pozbyciu się woreczka należy posmarować ją maścią natłuszczającą. 

Pamiętajmy, aby nie zwlekać z oddaniem moczu do laboratorium. W lodówce możemy przechowywać go do 24 godzin, natomiast w temperaturze pokojowej do 2 godzin, jednakże najlepiej udać się do ośrodka niezwłocznie po udanym pobraniu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl