Jak przygotować instalacje w pomieszczeniach nieogrzewanych na mrozy?


Jak przygotować instalacje w pomieszczeniach nieogrzewanych na mrozy?
2022-10-21
Garaże, strychy, piwnice czy przyłącza zewnętrzne to miejsca, w których instalacje są najbardziej narażone na bezpośrednie działanie niskich temperatur. Stąd bez ich odpowiedniego przygotowania, drastycznie rośnie prawdopodobieństwo awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Nieszczelna brama garażowa, niedomykające się okna na strychu czy w piwnicy, zbyt płytko zakopane przyłącze wody  – w tego typu miejscach, gdzie łatwo o niską temperaturę, instalacja wodno-kanalizacyjna musi być doskonale zabezpieczona przed mrozem. Bez tego możemy być pewni, że błędy dotyczące izolacji instalacji poskutkują wystąpieniem mostków termicznych, które zamarznięte spowodują brak wody i uszkodzenie instalacji.

- Zamarznięta woda zablokuje przepływ a w ekstremalnych przypadkach zniszczy strukturę rurociągu, jeśli na przykład zamarznięcie nastąpi w pomieszczeniu technicznym (kotłownia), uszkodzeniu mogą ulec metalowe elementy instalacji (zwory, filtry mechaniczne) co  to będzie skutkować koniecznością ich wymiany , z całym rurociągiem włącznie. – mówi Ryszard Sajnog, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.

Jak zatem skutecznie zabezpieczyć instalacja wodno-kanalizacyjną w miejscach, gdzie możemy spodziewać się niższych temperatur?

Dobieramy izolację

Pierwszym krokiem jest dobór właściwego rodzaju izolacji oraz jej grubości. Bierzemy tu pod uwagę rodzaj instalacji, jej lokalizację oraz najniższe temperatury, jakie mogą jej dotyczyć. Jak wyjaśnia Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex, w powszechnym budowlanym zastosowaniu aktualnie stosowanych jest kilka rodzajów izolacji. Są to izolacje z wełny mineralnej, polietylenu, kauczuku oraz poliuretanu. Ich dobór uzależniony jest głównie od rodzaju instalacji jaką mamy zabezpieczyć i tego, jaką funkcję ma pełnić izolacja:

- Wełna mineralna to materiał, który z powodzeniem stosowany jest na instalacjach stało parametrowych, gdzie temperatury dochodzą – do +250o C i więcej (np. w instalacjach energetycznych i przemysłowych) – i nie następuje zjawisko kondensacji. Izolacja kauczukowa to bardzo delikatna, elastyczna izolacja, stosowana głównie w chłodnictwie i jej specjalne rodzaje odporne na UV stosowane są w instalacjach solarnych. Na rynku jest też dostępna izolacja pur, która ma dobre parametry izolacyjne ale jest izolacją sztywną wymuszającą stosowanie specjalnych kształtek do izolowania armatury i urządzeń, jest powszechnie stosowana do izolowania wysokoparametrowych sieci ciepłowniczych gdzie temperatura czynnika oscyluje w okolicy +120 o C. Do izolowania instalacji pracujących w niskich temperaturach i chłodnictwie przemysłowym, używana jest jej specjalna odmiana o komórkach zamkniętych PUR PIR. Elastyczna izolacja polietylenowa, stricte zamknięto-komórkowa, nie chłonie wilgoci, co gwarantuje niezmienność jej parametrów. Może być stosowana zarówno w instalacjach chłodniczych, jak i grzewczych.

Grubości izolacji, na instalacjach transportujących ciepło i ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych i publicznych, określają nam Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki ich eksploatacja i usytuowanie. Maj określony współczynnik Lambda a ich grubość zależy od średnicy rurociągu i miejsca prowadzenia.

Gdy izolacja nie wystarcza

Sama izolacja nie wystarcza, aby przeciwdziałać zamarzaniu instalacji w wymienionych wyżej miejscach (strychu czy w piwnicy, zbyt płytko zakopane przyłącze wody). Ekspert Thermaflex wskazuje, że zwiększenie grubość izolacji nie gwarantuje zabezpieczenia przed zamarzaniem unieruchomionej instalacji wydłuża jedynie czas do jej zamarznięcia. Skutecznym i pewnym zabezpieczeniem przed zamarznięciem rury jest kabel grzejny.  Kable powinniśmy stosować tam, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji - czyli we wszystkich przypadkach, gdzie instalacje znajdują się na zewnątrz obiektów, na dachu budynku lub pomieszczeniach nieogrzewanych:

- Kable grzewcze dają nam gwarancję, że dana instalacja nie zamarznie, przy zastosowaniu optymalnej grubości izolacji. Montujemy je wzdłuż  lub spiralnie wokół rury (zależnie od średnicy rurociągu), pod izolacją. Popularne kable ThermaLint od Thermaflex, nie wymagają stałego nadzoru, są wyposażone w termostat, który automatycznie włącza grzałkę, gdy temperatura na powierzchni rury spadnie do 30C i wyłącza ją gdy temperatura wzrośnie do 120C. Co istotne, kable grzejne w trakcie pracy pobierają jedynie 16W/m energii elektrycznej, korzystając przy tym ze standardowego źródła prądu - 220 V.

Pamiętajmy o instalacjach na zewnątrz!

Pomieszczenia nieogrzewane to nie jedyne miejsca, gdzie może dojść do zamarznięcia wody lub ścieków, skutkującego nie tylko brakiem bieżącego dostępu do mediów, ale także zniszczeniem rurociągu. Kolejne miejsca, wymagające szczególnej uwagi to przyłącza, a także znajdująca się najczęściej na zewnątrz budynku instalacja hydrantowa. W tym ostatnim przypadku, przy niewłaściwym jej zabezpieczeniu przed mrozem, w momencie pożaru i konieczności skorzystania z hydrantów jesteśmy pozostawieni bez wody pożarowej.

W miejscach nieogrzewanych, narażonych na działanie mrozu, zamarznięta woda może zniszczyć strukturę rurociągu, co w ekstremalnych sytuacjach może skutkować koniecznością jego wymiany. Aby temu zapobiec, warto odpowiednio zaizolować przewody otulinami i zabezpieczyć je kablami grzejnymi od Thermaflex, które doskonale poradzą sobie z ochroną instalacjo wodno-kanalizacyjnej przed szkodliwym działaniem niskich temperatur.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl