Jak rozpoznać refluks u dzieci i młodzieży?


2019-07-02
Refluks żołądkowo-przełykowy jest zaburzeniem trawiennym, które bardzo często dotyka młodych ludzi – w tym dzieci. Najgorsze jest to, iż refluks u dzieci jest zwykle dość trudny do zdiagnozowania. W tym miejscu spojrzymy na to, jak rodzice mogą odróżnić zwykłą niestrawność od refluksu.

Refluks u dzieci – objawy

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Kiedy kwas żołądkowy wraca do przełyku podczas lub po posiłku i powoduje ból lub inne objawy – prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem. Przełyk pełni funkcję połączenia jamy ustnej z żołądkiem – w momencie gdy znajdujący się w jego dolnej części zawór otwiera się – jedzenie spada niżej i zaczyna być wydzielany kwas żołądkowy odpowiedzialny za jego trawienie. Następnie – ten sam zawód zamyka się, aby kwas nie dostał się do przełyku. Problem pojawia się, gdy nie zdąży się zamknąć we właściwym momencie - może to spowodować objaw znany właśnie jako refluks.

Kiedy dziecko sporadycznie pluje lub wymiotuje, prawdopodobnie cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, który uważa się za powszechnie spotykany u niemowląt i zwykle nie powoduje innych objawów. Gorzej jest wtedy, gdy refluks u dzieci pojawia się często i gdy równocześnie doświadczają innych powikłań.

Potencjalne powikłania obejmują:

·         trudności związane z układem oddechowym

·         zatrzymanie przyrostu ciała

·         zapalenie przełyku


Właściwe objawy refluksu żołądkowo-jelitowego u dzieci to znacznie więcej aniżeli pojawiające się czasem bóle brzucha. Jeśli rodzic zauważa, że jego malec odmawia jedzenia lub nie przybiera na wadze, albo - jeśli cierpi na trudności z oddychaniem, rodzic może podejrzewać tę dolegliwość.


Refluks może występować również u starszych dzieci i młodzieży, jeśli młodzian skarży się na bóle lub pieczenie w górnej części klatki piersiowej (tak zwana zgaga). Nastolatek może też odczuwać często ból lub dyskomfort podczas połykania i często cierpi na mdłości.

Ważne! Długotrwała obecność kwasu żołądkowego w przełyku, którą powoduje refluks u dzieci może prowadzić do stanu przedrakowego. Może nawet prowadzić do raka przełyku, jeśli choroba nie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i skutecznie leczona.

Co powoduje dziecięcą chorobę refluksową?

Naukowcy nie mają absolutnej pewności co do tego czym wywołany jest refluks u dzieci i młodych ludzi. Najczęściej mówi się o tym, że do powstania tej dolegliwości może przyczynić się kilka czynników, w tym: stan mięśni na dolnym końcu przełyku czy właściwa (bądź nie) funkcja przepony.

Niektóre dzieci mogą również mieć słabe zastawki, które są szczególnie wrażliwe na niektóre pokarmy i napoje (bardzo często ma to związek z substancjami kwaśnymi) lub zapalenie w przełyku, które powoduje problem. W każdym razie, jeśli ma się jakiekolwiek podejrzenia iż dziecko może cierpieć na refluks najlepsze, co może zrobić rodzic to skonsultować się czym prędzej w tej kwestii z lekarzem.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl