Jak uśmierzyć ból zęba?


Jak uśmierzyć ból zęba?
2018-12-23
Ból zęba potrafi niespodziewanie wyłączyć każdego z codziennych obowiązków. Bywa, że pojawia się nagle, czasem jest objawem towarzyszącym chorobie zęba lub pojawia się w trakcie leczenia np. kanałowego. Jak sobie z nim radzić? Jak postępować, jeśli się pojawi? Dlaczego nie wolno go lekceważyć?

Ogólne informacje o bólu zęba

W zależności od przyczyny dolegliwości, ból zęba może być łagodnym "ćmieniem" lub ostrym kłuciem, uczuciem ucisku, pulsowania i obrzęku bolesnej okolicy. Pierwszym odruchem jest chęć uśmierzenia bólu jak najszybciej.

Jest to odruch prawidłowy, nie ma potrzeby, by męczyć się z wielogodzinnym bólem. W terapii bólu najważniejsze jest jednak znalezienie i wyeliminowanie przyczyny. Jeśli boli Cię ząb, zastosuj doraźnie opisane metody. Tuż po okładzie lub wzięciu tabletki skonsultuj się ze stomatologiem i umów najbliższy termin wizyty. Nieleczony ząb będzie powodował coraz mocniejsze dolegliwości bólowe, a rozwijający się stan zapalny zęba może prowadzić do przykrych konsekwencji, które obejmują nie tylko uzębienie, ale nawet zatoki, mózg i serce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Dlaczego ząb boli?

Najczęściej przyczyną jest drażnienie miazgi zęba. Na skutek uszkodzenia korony (na skutek pęknięcia szkliwa lub rozwijającej się próchnicy) jedzenie i wypijane napoje drażnią wnętrze zęba.

Nadwrażliwość może być też wywołana obniżeniem dziąsła i odsłonięciem zębiny. W niektórych przypadkach przyczyną nie jest sam ząb, a zapalenie otaczających go tkanek lub infekcja narządów np. węzła chłonnego.



Sposoby na ból zęba

Jak wcześniej wspomniano, nie warto się męczyć z bólem. Już przy pierwszych objawach możesz zastosować środki znoszące i łagodzące ból. Kolejnym krokiem jest konsultacja ze stomatologiem. Tylko lekarz po obejrzeniu zęba jest w stanie zlokalizować problem, zdiagnozować przyczynę bólu i ją usunąć. Wyleczony ząb nie będzie bolał, jednocześnie oddalisz ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą dotyczyć nawet serca, a w skrajnych przypadkach układu ośrodkowo nerwowego i mózgu.



Jak radzić sobie z bólem zęba? Wypróbuj poniższe metody:

• zioła - przy łagodnych stanach zapalnych dotyczących tkanek otaczających ząb - dziąseł i jamy ustnej pomogą płukanki z naparów ziołowych. Ciepłym naparem z rumianku lub szałwii możesz płukać jamę ustną nawet kilka razy dziennie.
• leki przeciwbólowe - zniosą lub złagodzą ból. Stosuj je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta leków, nie modyfikując samodzielnie dawek i częstości przyjmowania porcji leków. W bólu zęba pomocne będą - Apap, Ibuprom, Dexak, Solpadeine czy Ibum. 
• olejek goździkowy - to domowy sposób na ból zęba, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Goździki możesz żuć, a jeśli ubytek w zębie jest duży (np. po złamaniu) możesz umieścić na nim kompres z gazika nasączonego olejkiem. 
• masaż bolesnej okolicy - pomaga niektórym chorym działając rozgrzewająco i znosząc obrzęki.
• płukanka z sody - działa ściągająco, w ciepłej wodzie rozpuść porcję sody i płucz jamę ustną. Nie połykaj.



Kiedy udać się do dentysty?

Jak najszybciej! Leczenie trzeba wdrożyć szybko, by zapobiec przykrym skutkom rozwijającego się stanu zapalnego. Jeśli ból jest dotkliwy i uniemożliwia Ci funkcjonowanie nie zwlekaj, umów pilną wizytę u stomatologa. Pacjenci z bólem zazwyczaj są przyjmowani poza kolejnością, tak by jak najszybciej im ulżyć i znaleźć przyczynę dolegliwości.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl