Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?


Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?
2023-05-11
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak częściej to właśnie płeć piękna zmaga się z nią w młodym wieku. U pań problemy tego typu pojawiają się już po porodzie siłami natury oraz w trakcie ciąży.

Z kolei u mężczyzn wysiłkowe i mieszane nietrzymanie moczu zwykle jest dolegliwością związaną z podeszłym wiekiem. Sprawdź, jakie są sposoby walki z tym przykrym problemem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

1. Czym jest nietrzymanie moczu?

2. Wysiłkowe nietrzymanie moczu czy naglące nietrzymanie moczu?

3. Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn

4. Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymanie moczu powinno być poprzedzone ustaleniem dokładnej przyczyny dolegliwości. Inaczej powinno wyglądać przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu niż w przypadku, gdy dolegliwości towarzyszą nawracające infekcje układu moczowego. Bez względu na przyczynę popuszczania moczu zawsze powinno się rozpocząć od profilaktyki. Dzięki niej ogranicza się ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy i występowania przewlekłych infekcji bakteryjnych w obrębie pęcherza moczowego i nerek.



Czym jest nietrzymanie moczu?

O nietrzymaniu moczu mówi się, gdy pacjent zgłasza mimowolne oddawanie moczu bez względu na jego ilość. Problem może wiązać się zarówno z zupełnym opróżnieniem pęcherza, jak i popuszczaniem kilku kropel moczu. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu dolegliwość występuje podczas: kichania, kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp. Do nietrzymania moczu może dojść również podczas śmiechu, tańca lub podskakiwania.



Wysiłkowe nietrzymanie moczu czy naglące nietrzymanie moczu?

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu oznacza, że mięśnie dna miednicy uległy znacznemu osłabieniu. Nie są w stanie utrzymać zaciśniętej cewki moczowej, przez co mimowolnie wypuszcza się przez nią urynę. Powstrzymanie sikania w przypadku wystąpienia nietrzymania moczu jest praktycznie niemożliwe. Mięśnie okalające cewkę moczową zaciskają się, dopiero gdy spada ciśnienie w układzie, czyli po opróżnieniu zawartości pęcherza. Naglący problem nietrzymania moczu występuje z kolei u osób, które mają pęcherz nadreaktywny. W ich przypadku wyciek uryny poprzedza nagłe parcie na pęcherz, niemożliwe do opanowania. Objawy nietrzymania moczu tego typu występują często u osób cierpiących na depresję, nerwicę lub inne zaburzenia psychiczne bądź neurologiczne.



Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn

Nietrzymanie moczu może towarzyszyć infekcjom bakteryjnym. W takim przypadku objaw powinien ustąpić po zakończeniu antybiotykoterapii lub innej kuracji przepisanej przez lekarza. Zapalenie pęcherza dość łatwo rozpoznać, gdyż towarzyszy mu nie tylko bolesne parcie na cewkę i mimowolny wyciek moczu w niewielkich ilościach. Pacjent odczuwa również ból brzucha, ogólne rozbicie i ma gorączkę. Niekiedy temperatura ciała jest jedynie nieznacznie podwyższona. Choroba daje przemijające nietrzymanie moczu, dlatego problem rozwiązuje się samoistnie po upływie maksymalnie kilku tygodni. Nawracające zakażenie układu moczowego powinno się leczyć po wykonaniu posiewu, by dopasować lek do patogenów, które zaatakowały organizm.



Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Problemem nietrzymania moczu zajmują się lekarze urolodzy. Gdy zgłasza się im częste infekcje układu moczowego, mimowolne posikiwanie i dolegliwości związane z osłabieniem mięśni dna miednicy powinni sprawdzić, jakie są jego przyczyny. Po porodzie kobiety powinny zdecydować się na fizjoterapię, która obejmuje ćwiczenia mięśni Kegla. Dzięki niej nietrzymanie moczu powinno ustąpić, podobnie jak i osłabienie mięśni dna miednicy. Jeśli po upływie kilku tygodniu stan pacjentki pozostaje taki sam, może zastosować dodatkowo tabletki na nietrzymanie moczu. Działanie wspomagające, które wykazuje suplement diety Incontinox, sprawia, że mięśnie pęcherza moczowego pracują prawidłowo. Leczenie nietrzymania moczu powinno być zawsze prowadzone pod okiem lekarza.


Nietrzymanie moczu niezwiązane z osłabieniem mięśni dna miednicy może być wynikiem pojawienia się schorzenia wewnątrz jamy brzusznej. Guzy w miednicy naciskające na pęcherz podczas gwałtownych ruchów mogą dawać objawy imitujące osłabienie mięśni Kegla. Często są to niezłośliwe, szybko rosnące nowotwory, dlatego ich objawy pojawiają się z dnia na dzień i wzbudzają czujność pacjenta. U mężczyzn przed rozpoczęciem leczenia nietrzymania moczu powinno się sprawdzić prostatę. Przerost gruczołu krokowego związany z wiekiem i zmianami hormonalnymi może być przyczyną popuszczania. W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego zaleca się wykonanie operacji, która zmniejszy jego rozmiar i przywróci drożność moczowodów.

Aby zapobiec nietrzymaniu moczu, powinno się dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę. Oba czynniki chronią przed występowaniem kamieni nerkowych i bolesnego siusiania. Aktywność fizyczna i wzmacnianie mięśni dna miednicy są z kolei sposobem na utrzymanie prawidłowej pracy pęcherza i cewki moczowej do podeszłego wieku. Trening pęcherza ogranicza popuszczanie moczu u seniorów, przywracając im pewność siebie i chęć do utrzymywania kontaktów towarzyskich.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl