Jak wzmocnić stawy?


Jak wzmocnić stawy?
2016-10-07
„Jedz żelki!”. Miękkie, gumowe żelki mają wpływ na elastyczność naszych stawów. To mit, który szybko trzeba obalić! Prawda jest taka, że mimo żelatyny zawierają przede wszystkim mnóstwo cukru i konserwantów, w tym barwników. Zatem co jeść, aby nasze stawy były sprawne i elastyczne?

Wraz ze specjalistami z Profi Reha przygotowaliśmy dla Was  kilka porad.

Jaka dieta wspomoże funkcjonowanie stawów?

Dieta wzbogacona w określone składniki może wspomóc pracę stawów i ich regenerację po kontuzji. Odpowiednio dobrane składniki i produkty wpłyną zbawiennie nie tylko na Wasze stawy, ale również na cały układ odpornościowy i Wasze samopoczucie. Żelki i słodkie, kolorowe galaretki ze sklepu rardzimy odstawić na rzecz wprowadzenia do swojej diety m.in. warzyw i owoców, witamin i przeciwutleniaczy, a także białka.

  1. Białko 
    to podstawowy budulec chrząstki stawowej. Wysoka ilość białka zawarta jest w jajach (najwięcej białka znajduje się w białku, żółtko zawiera dużo tłuszczy, ale dodaje smaku), z których możemy przygotować np. jajecznice na boczku z 4 białek i jednego żółta. Takie danie dostarczy bardzo dużą ilość białka. Regularnie spożywane posiłki z wysoką zawartością białka, poprawią funkcjonowanie stawów, a także uzupełnią braki w organizmie. Białko jest niezbędne sportowcom oraz osobom prowadzący aktywny tryb życia, gdyż jest odpowiedzialne za budowanie tkanki mięśniowej. Białko znajduje się również w chudym mięsie, rybach, produktach mlecznych takich jak kefiry, jogurty, twarogi, a także w soi, grochu, pysznej soczewicy. Przy białku warto wspomnieć o żelatynie, która pozyskiwana jest na drodze reakcji chemicznych z kolagenu, czyli białka stanowiącego główny składnik np. ścięgien. Żelatyna wydaje się mieć zbawienny wpływ na nasz układ ruchu, ale zdania są podzielone. My przystajemy przy białku. Wcześniej wspomniane żelki i kolorowe galaretki ze sklepu, mogą nasilić stan zapalny, przez zawarte w nich cukry i konserwanty.

  2. Przeciwutleniacze, witamina C, cynk i żelazo
    pierwszy z nich to grupa związków, która zapobiega zwyrodnieniom stawów oraz spowalnia proces starzenia. Zabijają wolne rodniki, czyli cząsteczki, które w naszym organizmie mogą m.in. sprzyjać powstawaniu zmian zapalnych. Wśród przeciwutleniaczy na wyróżnienie przede wszystkim zasługuje WITAMINA C, jest niezbędna w syntezie kolagenu, który jest ważnym białkiem odpowiadającym m.in. za kondycję stawów czy ścięgien. Występuje np. w chrzanie, jarmużu, czerwonej papryce, liściach pietruszki, kapuście włoska, kalafiorze, brokułach, brukselce, czarnych porzeczki, kiwi, truskawkach i owocach cytrusowych. Cynk oraz żelazo również  zawierają enzymy przeciwutleniaczy, które mogą zapobiegać procesom zapalnym zachodzącym w stawach. Cynk znajdziemy w takich produktach jak:  mięso, sery podpuszczkowe, produkty zbożowe pełnoziarniste, pestki dyni. Żelazo z kolei jest najbogatszym źródłem mięsa i podrobów, a także zielonych roślin czy soczewicy.

  3. Kwasy omega-3 i witamina D
    kwasy te łagodzą stany zapalne, które się pojawiły i zapobiegają powstaniu nowych. Kwasy omega-3 znajdują się w rybach morskich, w siemieniu lnianym, orzechach włoskich, oleju rzepakowym. Są źródłem witaminy E, która również ma działania przeciw zapalne. Witamina D również znajduje się w rybach morskich, a także w pieczarkach. Wytwarzana jest w skórze z udziałem promieni słonecznych.

  4. Warzywa, owoce, zioła i przyprawy
    wskazane są marchew, kapusta, ogórki, por, brokuły, pietruszka, buraki, seler, kiełki, jagody, żurawina, truskawki, zarówno mrożone, jak i świeże, cytrusy, owoce dzikiej róży. Są to źródła antyoksydantów, które zapobiegają rozwojowi zwyrodnieniom i opóźniają starzenie stawów. Sałatka owocowa lub warzywna doładuje organizm odpowiednią dawką witamin. Świeże i suszone zioła oraz naturalne przyprawy, takie jak kurkuma, imbir, bazylia, goździki, oregano posiadają w składzie działające antyoksydanty, które chronią nasze komórki przed atakującymi wolnymi rodnikami.

Dieta nie oznacza rezygnacji z tego, co się lubi, a wprowadzenie nowych rzeczy, które pozytywnie wpłyną na organizm. Nowe smaki dają nowe doświadczenia, a przygotowane z nich dania sprawią, że posiłki będą ciekawsze i smaczniejsze.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

numerjeden

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl