Jak założyć spółkę cywilną – etapy


Jak założyć spółkę cywilną – etapy
2018-06-26
Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na prostą i niedrogą procedurę jej założenia, niewielkie koszty prowadzenia oraz korzystne zasady dotyczące podatków. Dowiedz się, jak założyć spółkę cywilną krok po kroku.

Czym jest spółka cywilna?

Spółka cywilna to forma działalności gospodarczej powstająca poprzez zawarcie umowy przez co najmniej dwie osoby, które stają się wspólnikami. Ten rodzaj spółki nie jest odrębnym podmiotem prawa, lecz umową zawartą, aby dążyć do osiągnięcia  konkretnego celu gospodarczego. Jej zakładanie nie wymaga rejestracji w KRS, dlatego że działają wobec niej odrębne regulacje prawa cywilnego. Utworzenie spółki można przedstawić w pięciu etapach.

Etap 1 – Rejestracja w CEIDG

Przyszli wspólnicy będący osobami fizycznym, muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co ciekawe, spółka cywilna w trakcie tworzenia nie wymaga od jej założycieli posiadania nawet minimalnego kapitału. W celu zarejestrowania wspomnianego typu działalności, należy złożyć wypełniony formularz CEIDG-1 w dowolnym urzędzie miasta albo gminy. Wniosek o rejestrację działalności można dostarczyć osobiście, elektronicznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, używając epuap, czyli profilu zaufanego lub listem poleconym (z podpisem poświadczonym notarialnie). Druk CEIDG-1 trzeba wypełnić i złożyć najpóźniej w dniu uruchomienia działalności, nie dokonamy zatem rejestracji z datą wsteczną.

Etap 2 – Zawarcie umowy spółki cywilnej

Stronami umowy spółki cywilnej są wspólnicy, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, jak również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, lecz mające zdolność prawną. Umowę między wspólnikami należy zawrzeć na piśmie dla celów dowodowych. Kiedy dokument przewiduje przeniesienie własności nieruchomości, musi być utworzony w formie aktu notarialnego. Umowę spółki konstruuje się w prosty i zrozumiały sposób. Choć wspólnicy mają dużą swobodę w decydowaniu o jej kształcie, w dokumencie koniecznie trzeba wskazać strony umowy, cel gospodarczy (głównie osiąganie zysków) oraz działania podejmowane do zrealizowania go. Oprócz niezbędnych elementów, w umowie można zapisać dodatkowe postanowienia, szczegółowo regulujące funkcjonowanie spółki cywilnej. Dokument określa wówczas rodzaj majątku wnoszonego jako wkład, zasady podziału zysku i straty, ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki, regulacje dotyczące reprezentacji spółki oraz prowadzenia spraw, a także zakazy i nakazy zachowań określonych wspólników. W sprawach nieustalonych w umowie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Warto pamiętać, że spółka cywilna powinna mieć swoją nazwę składającą się z co najmniej imion i nazwisk wszystkich wspólników z dopiskiem „spółka cywilna”. Nazwa spółki powinna być zawarta w umowie spółki cywilnej.

Etap 3 – Zgłoszenie spółki do GUS

Po utworzeniu umowy należy zgłosić spółkę cywilną do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w celu uzyskania numeru REGON. Potrzebny będzie druk RG-OP. Dokument powinno się składać w urzędzie statystycznym właściwym dla siedziby spółki.Jeśli nie jesteś pewien czy sam poradzisz sobie z cała procedurą warto zajrzeć na kacelariaea.pl tak, aby proces zakładania spółki przebiegł szybko i bezstresowo.

 

Etap 4 – Zgłoszenie spółki do Urzędu Skarbowego

Spółkę cywilną trzeba zgłosić również do Urzędu Skarbowego, by otrzymała ona numer NIP. Wniosek składa się na drukach NIP-2 oraz NIP-D. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy spółki. Wspólnicy muszą także uiścić podatek od czynności cywilnoprawnej, jaką jest zawarcie umowy. Stawka wynosi w tym przypadku 0,5% z wartości wkładów wniesionych do spółki.

Etap 5 – Uzupełnienie wpisów w CEIDG

Ostatnim z etapów zakładania spółki będzie uzupełnienie wpisów wspólników w CEIDG o numer REGON i numer NIP. Aktualizacja musi nastąpić w ciągu 7 dni od uzyskania numerów. Trzeba pamiętać, że jeśli spółka cywilna planuje zatrudniać pracowników, konieczne okaże się ich zgłoszenie do ZUSu jako płatników składek.

Założenie spółki cywilnej nie wymaga zawiłych procedur. Wystarczy tylko pięć etapów, by powołać preferowany przez nas typ działalności. Co istotne, uzyskanie wpisów w CEIDG, GUS i US jest darmowe, dlatego utworzenie spółki wydaje się szczególnie korzystne finansowo.

 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl