Jakie skutki powoduje radioterapia?
Zabiegi radioterapii są bezbolesne, ale w ich trakcie, jak i po zakończeniu wystąpić mogą powikłania. Osobom leczącym nowotwór przez naświetlania doskwierać może popromienne zapalenie skóry, zmęczenie i zły nastrój, utrata apetytu czy nudności. W jaki sposób Pacjenci mogą tym skutkom zapobiegać?
Spowodowane jest narażeniem skóry na zbyt dużą dawkę promieniowania jonizującego. Chodzi zarówno o jednorazową, dużą dawkę, jak i niewielkie dawki, powtarzane wiele razy, które pojedynczo, nie wywołałyby zapalenia. Popromienne zapalenia skóry, w zależności od stopnia zaawansowania, powoduje:
- zaczerwienienia, podrażnienie, wysuszenie, pieczenie, świąd
- pozbawienie owłosienia
- złuszczanie naskórka suche lub z surowiczym wysiękiem
- obrzęki, owrzodzenia i ból.
Aby zapobiegać popromiennemu zapaleniu skóry należy:
1. Stosować AQUASTOP® RADIOTERAPIA, który składa się z oleju lnianego. Podstawą jego budowy są NNKT, gdyż w ponad 50% składa się z kwasu linolenowego (omega-3), w 15% z linolowego (omega-6), a w 15% z oleinowego (omega-9). Poza tym zawiera witaminę E (tokoferol), czyli przeciwutleniacz. Skład tego preparatu łagodzącego uzupełniono o alantoinę, która jest pochodną kwasu moczowego. Dzięki synergicznemu działaniu składników nie tylko natłuszcza skórę, ale tworzy również ochronny filtr, który zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu zmniejsza wysuszenie, zaczerwienienia, podrażnienia i świąd, a także złuszczanie i pękanie naskórka.
2. Stosować się do zaleceń dotyczących codziennego życia. Należy unikać urazów skóry, gdyż po radioterapii jest ona osłabiona i gorzej się goi. Aby skóra mogła "oddychać" i uniknąć odparzeń w fałdach skóry, zaleca się noszenie możliwie najlżejszych i przewiewnych ubrań z materiałów naturalnych (bawełna, jedwab). Otarcia skóry mogą być powodowane przez biustonosz czy zbyt obcisłe ubrania. Poza tym należy unikać słońca, a jeśli nie uda się tego zrobić, powinniśmy stosować kremy z filtrem.
Zmęczenie i zły nastrój.
Aby wrócić do zdrowia, organizm osoby poddawanej radioterapii, zużywa dużo energii. Przyczyną zmęczenia jest stres związany z chorobą nowotworową, częste zabiegi, a także wpływ promieniowania na zdrowe komórki. Wielu Pacjentów podczas leczenia może chodzić do pracy, prowadzić dom i aktywnie spędzać czas wolny. Jednak jeśli ktoś czuje się zmęczony, ograniczyć powinien swoją aktywność i więcej odpoczywać.
Większość Pacjentów, którzy cierpią na nowotwór, odczuwa zaburzenia nastroju. Występuje u nich przygnębienie, lęk, złość, frustracja czy bezradność. Radioterapia może wpływać na życie emocjonalne pośrednio, przez potęgowanie uczucia zmęczenia i zmiany w równowadze hormonalnej, ale samo leczenie nie jest bezpośrednią przyczyną tych wahań. Wielu osobom pomaga rozmowa z kimś bliskim, psychologiem czy pielęgniarką.
Utrata apetytu.
Stres i zmiana smaku spożywanych pokarmów, które często towarzyszą leczeniu, mogą być przyczyną utraty apetytu. Po prostu chory może odkryć, że jedzenie, które do tej pory mu smakowało, nie jest już tak dobre. Zaburzenia przeżuwania i połykania wystąpić mogą u osób z rakiem krtani, jamy ustnej i gardła. Ich przyczyną może być również naświetlanie głowy i szyi, które prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny, a co za tym idzie do suchości w ustach. Wówczas należy stosować dietę łatwostrawną mieloną.
Nawet jeśli Pacjent nie jest głodny, ważne jest, aby starał się utrzymać odpowiednią liczbę kalorii i protein w pokarmach, gdyż pomoże to uszkodzonym tkankom w odbudowie. W tym, aby nie schudnąć, pomoże dietetyk, który zaproponuje indywidualny plan żywieniowy. Istotne jest, aby jak najczęściej spożywać niewielkie posiłki, a także, aby urozmaicać potrawy.
Nudności.
Mogą wystąpić już po pierwszej dawce radioterapii, szczególnie u chorych poddanych naświetleniu brzucha. Osoby, którym doskwierają nudności podczas zabiegu, mogą spróbować nie jeść nic, przez kilka godzin, przed nim, gdyż być może lepiej zniosą naświetlanie na czczo. Innym sposobem jest rezygnacja, na kilka godzin przed zabiegiem, z żywności słodkiej, ostrej i tłustej. Nudności mogą ustąpić po zjedzeniu czegoś kwaśnego (np. kiszonej kapusty lub ogórków), a także po wypiciu napoju z cytryną lub imbirem.
Mogą występować one na tle emocjonalnym i być skutkiem lęku przed zabiegami. Należy wtedy spróbować zrelaksować się, jeśli musimy spędzić trochę czasu w poczekalni. Dobrze jest zająć się wtedy czytaniem książki czy rozwiązywaniem krzyżówki. Oczywiście, jeśli nudności stanowią dla chorego problem, może on poprosić lekarza o przepisanie leków przeciwwymiotnych.
Dzięki zastosowaniu się do wymienionych wskazówek, łatwiej będzie Pacjentom przebrnąć przez ciężki okres, jakim jest leczenie za pomocą radioterapii. Ochrona skóry, odpowiednie samopoczucie i energia do działania, wpłyną na efekt leczenia.
Link do zakładki nt. preparatu łagodzącego przy radioterapii https://ziololek.pl/produkt/aquastop-radioterapia/
Nadesłał:
agencja_pyry
|