Kastracja psów i kotów


Kastracja psów i kotów
2017-07-26
Kastracja psów i kotów to temat, któremu nadal towarzyszy wiele kontrowersji. Właściciele czworonogów często martwią się o skutki zdrowotne i behawioralne tego zabiegu.

Przekonajmy się zatem, jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu oraz jak opiekować się pupilem po kastracji, aby jak najszybciej wrócił do formy.Behawioralne wskazania do wykonania kastracji u psów i kotów – prawdy i mity

Wspominaliśmy już, że kastrację u psów i kotów wykonuje się nie tylko z pobudek medycznych, ale też behawioralnych. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz pupil potrzebuje takiego zabiegu, najlepiej skorzystać z profesjonalnej porady lekarzy weterynarii z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Wykonanie tego zabiegu może bowiem znacząco wpłynąć na zachowanie czworonoga, eliminując „wybryki”, które mogą być kłopotliwe dla właścicieli zwierząt. Wśród takich zachowań często wymienia się znaczenie mieszkania moczem, kopulowanie przejawiane w stosunku do samic, człowieka  czy przedmiotów, włóczęgostwo, a także agresja. Jeśli podejmując decyzję o kastracji, kierujemy się jedynie wskazaniami behawioralnymi, powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie problematyczne zachowania zwierząt da się wyeliminować poprzez ten zabieg. Ponadto niektóre z nich da się zwalczyć dzięki specjalistycznej wiedzy i odrobinie cierpliwości. I tak decyzję o kastracji często zbyt pochopnie podejmują właściciele zwierząt przejawiających zachowania agresywne. Zapominamy jednak o tym, że agresja u zwierząt może mieć bardziej złożone podłoże, a pozbawienie zwierzęcia zdolności rozrodczych nie jest lekiem na wszystko. Obserwowana u zwierząt nadpobudliwość oraz niektóre zachowania agresywne mogą bowiem wynikać z zaburzeń w procesie socjalizacji oraz niedostatecznego kontaktu z człowiekiem. Zachowania o takim podłożu można wyeliminować poprzez odpowiednią terapię behawioralną. Kolejny pochopny wniosek popychający właścicieli czworonogów do decyzji o przeprowadzeniu kastracji może wynikać z niewłaściwej interpretacji odruchu kopulacji obserwowanego u psów. Kopulacja przejawiana w stosunku do ludzi czy pluszowych zabawek naszego dziecka może być kłopotliwa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest ona objawem nadmiernego pobudzenia seksualnego. Tego typu zachowania mogą się bowiem okazać przejawem chęci dominacji, z którą również można sobie poradzić dzięki odpowiedniej terapii behawioralnej. Jeśli jednak takie metody nie przyniosą spodziewanego rezultatu jedynym wyjściem może się okazać kastracja. Podobnie jest w przypadku kocura, który znaczy teren moczem. Innym kandydatem kwalifikującym się do kastracji może być pies, u którego w okresie cieczki obserwuje się nasilająca się nadpobudliwość, nieposłuszeństwo i włóczęgostwo. Kastracja może się także okazać skutecznym rozwiązaniem problemów z agresją u kotki z ciążą urojoną lub suki, która ma cieczkę.Postępowanie z psami i kotami poddanymi kastracji

Psy i koty poddane zabiegowi chirurgicznemu – w tym przypadku kastracji – wymagają szczególnej troski i opieki. W przypadku samców, u których wykonano cięcie przedmosznowe, należy pamiętać o zdecydowanym ograniczeniu ruchu. Wychodząc na spacer z psem, zawsze zabieramy ze sobą smycz i pilnujemy, aby spacer odbywał się spokojnie, bez biegania. Po zabiegu usunięcia jąder moszna jest wyjątkowo wrażliwa, a nadmierny ruch może prowadzić do jej obrzęku. Aby zapobiec powikłaniom, należy także dbać o właściwe zabezpieczenie rany. Chcąc uniemożliwić zwierzęciu lizanie rany, możemy założyć mu kołnierz szyjny. Podobne środki ostrożności należy zachować u samic. U nich również należy dobrze zabezpieczyć ranę i ograniczać im wysiłek fizyczny. W miarę postępującego gojenia się rany zwierzęta mogą odczuwać świąt. Powinniśmy zwracać na to uwagę i pamiętać o tym, aby nie pozwolić pupilowi na jej drapanie, gryzienie czy lizanie. Ponadto po zabiegu i wybudzeniu się z narkozy zwierzęta mogą odczuwać chłód, dlatego warto przygotować im ciepłe posłanie. Nie możemy jednak otulać ich zbyt mocno, aby organizm zwierzęcia się nie przegrzewał. Powinniśmy także pamiętać o tym, że zachowanie czworonoga po zabiegu kastraci może nieco odbiegać od normy. Pamiętajmy także o tym, aby pierwsze posiłki po zabiegu nie były zbyt obite ani ciężkie. Powinniśmy karmić pupila małymi porcjami, ale nieco częściej niż zwykle. Jeśli po pierwszym posiłku wystąpią wymioty, należy odczekać około 2 do 3 godzin przed podaniem kolejnego. Bez względu na to, co będzie się działo po zabiegu kastracji psa lub kota, najlepszym sposobem postępowania będzie przestrzeganie wskazówek chirurga weterynarii, który przeprowadził zabieg. I to właśnie z nim powinniśmy się kontaktować w razie jakichkolwiek niepokojących nas symptomów. Dobry lekarz weterynarii z pewnością odpowie na wszystkie nasze pytania.

Publikacja: insane.agencyRedakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl