Kiedy podejrzewać wszawicę u dziecka?


2019-12-19
Czerwone plamki na głowie, swędzenie oraz mikroskopijne ranki na skórze pod włosami mogą oznaczać, że dziecko posiada wszy i gnidy. Po wykryciu tego problemu nie należy wpadać w panikę ani ukrywać tego. Należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarza specjalisty i podjąć odpowiednie kroki.

Czym jest wszawica?

Wszawica występuje najczęściej w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, szczególnie dzieci. Do takich miejsc zaliczane są szkoły oraz przedszkola. Wszy są zewnętrznymi pasożytami o charakterze kosmopolitycznym - ich jedynym żywicielem jest człowiek. Wszawica wywołana jest przez stawonogi będące trzema typami pasożyta:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
  • wesz łonowa,
  • wesz głowowa - najczęściej spotykana i znana,
  • wesz odzieżowa.

Głównym objawem charakterystycznym dla wszawicy głowy jest uporczywy świąd, pojawienie się bąbli pokrzywkowych i gródków obrzękowych (często o charakterze sączącym się). Wesz głowowa to bardzo mały bezskrzydły pasożyt. Jego dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-3 mm i barwę od czerwonej do bezbarwnej, a dorosła samica znosi jajeczka, które bardzo mocno mocują się do nasady włosa. Czas wylęgania się nimf to 6-8 dni.

Jak wykryć wszy i gnidy u dziecka?

Wszy atakują każdego typu włosy niezależnie od długości, gęstości czy koloru. Pierwszym objawem wszawicy jest swędzenie, które może pojawić się długo od momentu zarażenia. Każdy rodzic powinien uważnie kontrolować stan głowy swojego dziecka, a zwłaszcza wtedy, gdy wraca on z miejsc publicznych, w których występuje zwiększone ryzyku zarażenia się wszami i gnidami. Na ramiona dziecka należy zarzucić biały ręcznik, kolejno wilgotne włosy czesać partiami bardzo gęstym grzebieniem. Po takim zabiegu należy uważnie obejrzeć grzebień i ręcznik.

Inną metodą wykrycia tego pasożyta jest czesanie suchych włosów nad umywalką lub wanną trzymając głowę pochyloną do przodu. W tej metodzie również należy dokładnie sprawdzić grzebień.

Po wykryciu wszy i gnid nie należy zwlekać z leczeniem, ponieważ bardzo szybko się one rozprzestrzeniają. W aptekach dostępne są płyny, szampony, pianki i płukanki o działaniu owadobójczym, które są specjalnie stworzone do zwalczania wszawicy. Warto pamiętać, iż są one przeznaczone tylko do zwalczania pasożyta, a stosowanie ich profilaktycznie może przyczynić się do uodpornienia się pasożyta na ich działanie.

Istotną kwestią jest również edukacja dziecka. Należy uświadomić je, że nie powinno się używać cudzych grzebieni, szczotek, czapek czy gumek do włosów, gdyż zwiększa to ryzyko zarażenia pasożytem.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl