Kilka słów o Akademickim Biurze Karier WSP TWP


Kilka słów o Akademickim Biurze Karier WSP TWP
2011-09-21
Wywiad z Magdaleną Wolfart, kierowniczką Akademickiego Biura Karier Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP (ABK) oraz Magdaleną Zawal, specjalistką ABK z Warszawy.

Radosław Kołodziej (RK):Dla wielu osób skrót ABK może wydawać sie dość enigmatyczny. Proszę powiedzieć czym zajmuje się Akademickie Biuro Karier?
Magdalena Wolfart (MW): Akademickie Biuro Karier w przypadku naszej Uczelni zajmuje się pomaganiem studentom w odnalezieniu się na współczesnym rynku pracy i zdobyciu doświadczenia zawodowego. Organizujemy kursy dla studentów, staże, praktyki, doradztwo zawodowe, działając tak, żeby studentowi łatwiej było znaleźć pracę po zakończeniu studiów.

RK: Czy to znaczy, że ABK to taki pośredniak, coś jak Urząd Pracy ale dla studentów?
Magdalena Zawal (MZ): Nie do końca. Naszym podstawowym celem jest pomoc studentom w odkryciu „zawodowego powołania”. Korzystamy z narzędzi takich jak testy zawodowe, bazy ofert pracy z firm pośrednictwa, zestawień i statystyk rynku pracy. Wszystkie te działania są po to, aby pomóc studentom w tworzeniu ścieżek rozwoju jak najlepiej dopasowanych do ich predyspozycji i warunków na rynku.

RK: Przyczepię się jednak do ofert pracy, które przecież prezentujecie w ABK więc w pewien sposób jesteście pośrednikiem pracy?
MW: ABK nie działa w ten sposób, jak może się Panu wydawać. Owszem - udostępniamy oferty pracy, ale nie pośredniczymy pomiędzy studentami a pracodawcami. Naszą ofertę kierujemy głównie do studentów i absolwentów WSP TWP wywieszamy, więc ogłoszenia, które znajdziemy w serwisach internetowych skupiając się na tych, które potencjalnie najbardziej zainteresują naszych podopiecznych – ze względu na zakres tematyczny ich studiów. Wywieszamy również ogłoszenia pracodawców, z którymi współpracujemy i którzy zwracają sie do nas z prośbą o poinformowanie studentów o trwających naborach.

RK: Mówiły też Panie, że organizujecie staże i praktyki. To też przypomina trochę działania aktywizacyjne podejmowane przez Urzędy Pracy.
MZ: Tak, faktycznie organizujemy staże i praktyki i tak, jak ma to często miejsce w urzędach pracy, są to staże i praktyki płatne. Różnica polega na tym, że po pierwsze mogą z nich skorzystać tylko studenci WSP TWP, po drugie- nie muszą to być osoby bezrobotne, ponieważ z oferty mogą korzystać również osoby zatrudnione. Po trzecie - płatne staże i praktyki realizujemy głównie w ramach projektów współfinansowanych z środków UE takich jak „Przedsiębiorcza Uczelnia”, realizowany od 2008r. Swoją drogą Projekt całkowicie finansuje nasze działania.

RK: A co będzie ze stażami, praktykami i samą działalnością ABK, kiedy skończą się projekty Unijne?
MW: ABK będzie działać dalej, po prostu w tej chwili ciężar finansowania naszych działań spoczął na Projekcie, po jego zakończeniu finansowanie ABK wróci do uczelni. Do tego czasu wypracujemy sposoby najefektywniejszego działania– to główne założenie projektu w odniesieniu do ABK. Jeśli natomiast chodzi o staże i praktyki to już w tej chwili mamy grubą teczkę ofert z firm, z którymi współpracujemy. Jedyna różnica polega na tym, że w odróżnieniu od tych realizowanych w ramach projektu są one bezpłatne.

RK: Bezpłatny staż, praktyki brzmi to trochę jak wykorzystywanie studentów, jako darmowej siły roboczej- czy nie mam racji?
MZ: Muszę zaprotestować! Przede wszystkim praktyki stanowią obowiązkowy element każdych studiów, bez których żaden student nie otrzyma dyplomu. Podczas praktyk, student nabywa praktyczne umiejętności związanych z zawodem. Wiem, że prawdopodobnie zapyta się Pan zaraz „co z osobami które już pracują” (lekki uśmiech Pani Magdy)? Pamiętajmy, że choć wiele osób, nawet tych studiujących zaocznie, pracuje, to w większości robią to poza zawodem związanym z kierunkiem studiów.  Zmianie ulega jednak profil studenta. Dorośli ludzie coraz rzadziej idą na studia tylko dla dyplomu magistra, „dla papierka”, teraz przychodzą studiować po to, aby nabyć konkretne umiejętności. Zdobyciu kompetencji musi towarzyszyć doświadczenie praktyczne. Temu służą staże i praktyki. Są one bezpłatne głównie, dlatego, że generalnie pracodawca nie przyjmie do pracy osoby bez doświadczenia. Pamiętajmy też proszę, że są na rynku pracodawcy, którzy każą sobie nawet płacić za staż w firmie! Dodam, że w przypadku naszych partnerów studenci odbywający w nich bezpłatne staże i praktyki mają często szansę na zatrudnienie.

RK: Dobrze przyznaję, że wyprzedziła Pani moje pytanie, ale łatwo się nie poddaje. Rozumiem staże, praktyki, oferty pracy, ale co ze szkoleniami i doradztwem zawodowym?
MW: To pytanie nie jest raczej zbyt podchwytliwe (śmiech). Faktycznie organizujemy bezpłatne kursy dla studentów oraz oferujemy doradztwo zawodowe. W przypadku tego drugiego stało się ono nawet na tyle popularne, że zaczęliśmy współpracę z Fundacją Inicjatyw Badawczo- Szkoleniowych WSP TWP (FIBS) oferując za jej pośrednictwem doradztwo dla osób z poza Uczelni. Oczywiście, ponieważ realizujemy je wolontariacko i poza godzinami pracy, działamy w ograniczonym zakresie. Nie da sie jednak ukryć, że jest to pokłosie działań projektowych realizowanych dla naszych studentów.

RK: Czy mam przez to rozumieć, że doradztwo w ramach FIBS jest niepełnowartościowe?
MW: W żadnym wypadku! Mówiąc, że jest ono ograniczone miałam na myśli, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim osobom, które się do nas zgłaszają. Osoby z poza Uczelni zgłaszające się na doradztwo muszą wpisać sie na listę oczekujących i dlatego część z nich rezygnuje.

RK: A co z kursami?
MZ: W ramach działań projektowych organizujemy kursy i wykłady otwarte dla studentów, natomiast dzięki wypracowanym relacjom z trenerami zdarzają się też okazje do zrealizowania bezpłatnych warsztatów, szkoleń, wykładów dla osób spoza uczelni.

RK: Trenerzy zgadzają się pracować za darmo? Może robią to np. w ramach praktyk, czy też Uczelnia za to jednak płaci?
MZ: Wyczuwam nutę złośliwości w tym pytaniu. Rozwieję Pańskie podejrzenia. Wszyscy trenerzy realizujący dla nas bezpłatne szkolenia są osobami z doświadczeniem trenerskim, często wieloletnim, którzy praktyki mają dawno za sobą. Zgadzają się oni poprowadzić szkolenia bezpłatnie, w ramach wolontariatu, ponieważ często odczuwają potrzebę działań prospołecznych. Ci najczęściej realizują swoje szkolenia we współpracy z FIBS. Jest też pewna rzesza takich trenerów, którzy realizując bezpłatne szkolenia dają próbkę swoich umiejętności licząc na nawiązanie głębszej współpracy z Uczelnią. Są to najczęściej osoby, które realizowały działania w ramach projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia” i chcą współpracować z WSP TWP również na polu poza projektowym. Niedawno na tej zasadzie realizowaliśmy bezpłatne szkolenie w zakresie tworzenia Indywidualnych Planów Działania dla doradców zawodowych.

RK: A czy poza szkoleniami, doradztwem, praktykami, stażami, ofertami pracy ABK robi coś jeszcze w ramach projektu i co planuje robić po jego zakończeniu?
MW: W ramach projektu co roku staramy się zrealizować co najmniej jedną konferencje, wydaliśmy publikację „Student na lokalnym rynku pracy” oraz regularnie staramy się organizować targi pracy, na które zapraszamy współpracujące z nami firmy , studentów i absolwentów tak, aby mogli oni wzajemnie się poznać i być może podjąć współpracę. Są to oczywiście działania realizowane w ramach projektu. Poza projektem, choć poniekąd w jego rezultacie prowadzimy Klub Absolwenta
i koordynujemy badania losów absolwentów.

RK: Dziękuję za wywiad, było mi bardzo miło.
MZ i MW: Nam również było miło. Prosimy tylko o zaznaczenie na końcu materiału, że ABK realizuje swoje zdania w oparciu o Projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl