Kinesiotaping. Czy to działa?
Tekst na temat skuteczności kinesiotapingu.
Artykuł został przygotowany dzięki specjalistom z http://rehabilitacja-masaz.opole.pl/
Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowanie w rehabilitacji?
Ta metoda, nazywana niekiedy plastrowaniem dynamicznym, polega na oklejaniu ciała (szczególnie miejsc pourazowych lub bolesnych) za pomocą specjalnych plastrów w celu przyspieszenia rehabilitacji. Została opracowana przez japońskiego naukowca dra Kenzo Kaze w latach osiemdziesiątych, jednak pełnię popularności uzyskała stosunkowo niedawno. Kinesio Tex Gold - specjalny plaster wykorzystywany w tej metodzie, ma właściwości podobne do skóry, a specjalny klej nie powoduje podrażnień.
Działa czy nie działa?
Od samego początku istnienia metody pojawiały się wątpliwości. Z jednej strony bardzo dotkliwy ból kręgosłupa mijał u wielu pacjentów. Z drugiej strony badania często udowadniały, że skuteczność tej metody jest porównywalna do placebo i podobny skutek dałoby przypadkowe naklejanie plastrów. Wygląda na to, że studia przypadków swoje, a teoria naukowa swoje. Rzeczywiście okazuje się, że metoda jest znacznie skuteczniejsza, kiedy pacjent wierzy w jej skuteczność. Nie jest to jednak argument decydujący, ponieważ można go zastosować do każdej kuracji, nie od dziś wiadomo jak bardzo nasz umysł wpływa na prędkość zdrowienia. W praktyce rehabilitacja przy pomocy kinesiotapingu jest szybsza nawet o 20%.
Od metody leczenia do modnego zjawiska
Największą karierę kinesiotaping zdobył po ostatniej olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Przekazane olimpijczykom taśmy można było podziwiać na ciałach wielu popularnych sportowców. Również wielu z nich potwierdziło skuteczność tej metody w procesie regeneracji mięśni po urazach. Na początku stosowany w fizjoterapii przeciwbólowej i ortopedycznej, kinesiotaping zrobił karierę w leczeniu dysfunkcji ruchowych, przyspieszaniu procesów gojenia, a nawet poprawy stabilizacji mięśni i kończyn. Dobry rehabilitant w odpowiedni sposób nakładający taśmy jest w stanie znacząco wpłynąć na proces zdrowienia pacjenta.
Kinesiotaping pomaga na ból kręgosłupa, potwierdzam
Jak widać trudno jednoznacznie stwierdzić czy ta metoda działa czy nie. Jeśli jesteśmy w trakcie rehabilitacji warto spróbować, jest bowiem dość tania i nie wymaga niczego poza kilkoma plastrami i wizytą u fizjoterapeuty. Liczne świadectwa ludzi, którym kinesiotaping pomógł zachęcają do przetestowania na własnej skórze, a może raczej… kończynie.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|