Konferencja Kliniki Wolmed


Konferencja Kliniki Wolmed
2013-10-21
Po raz VII Klinika Wolmed organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej.
 Efektywność leczenia lekarzy uzależnionych od alkoholu, agresja i przemoc w rodzinie, które wynikają z nadużywania alkoholu, a także korzystne aspekty choroby afektywnej dwubiegunowej. Między innymi takich zagadnień dotyczyła kolejna, siódma już Ogólnopolska Konferencja Naukowa, zorganizowana przez Klinikę Psychiatryczną i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa i Fundację "Rozwój – Lepsza Przyszłość", która odbyła się w sobotę 12 października w Sport Hotelu w Bełchatowie. Wśród prelegentów – wybitni specjaliści: profesorowie Lucyna Golińska, Dominika Dudek, Wojciech Gruszczyński i Jerzy Vetulani oraz Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki i Karina Stasiak, kierownik Oddziału Leczenia Uzależnień. Tytuł konferencji to "Nowoczesne metody leczenia uzależnień i zaburzeń psychicznych".

Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Wolmed, w swoim wykładzie poruszył temat związany z uzależnieniem od alkoholu wśród lekarzy. - Lekarze są w tzw. grupie ryzyka, w której ludzie narażeni są na obciążenia, często związane z wykonywanym zawodem, m.in. stres, lęk, czy, jak w przypadku medyków, długie godziny pracy i odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów – mówi lekarz. - Mimo iż problem istnieje, obecnie brak badań epidemiologicznych dotyczących omawianego zjawiska. Terapia uzależnień dla lekarzy cierpiących na chorobę alkoholową to temat, który porusza się niezwykle rzadko i niechętnie.

O wpływie agresji i przemocy na rozwój dzieci w swoim wykładzie mówił prof. Wojciech Gruszczyński. Przedstawił wyniki własnych badań, których celem było poznanie skutków przemocy w rodzinie na rozwój psychofizyczny i zachorowalność dzieci. - W populacji 237 uczniów 14-letnich stwierdzono występowanie zjawisk przemocy i agresji, przy czym miała ona ścisły związek z alkoholem u 70 procent rodzin – mówi profesor Gruszczyński. - U tych dzieci stwierdzono zaburzenia wszystkich aspektów jego życia – biologicznego, psychicznego i funkcjonowania społecznego - szkolnego.

Uczestnicy konferencji jak co roku z ciekawością oczekiwali na wykład profesora Jerzego Vetulaniego, którego barwne i ciekawe wystąpienia przyciągają wiele osób, nie tylko lekarzy. Tym razem profesor Vetulani swój wykład poświęcił chorobie afektywnej dwubiegunowej, charakteryzujące się epizodami depresji, manii lub hipomanii. Zdaniem profesora, jej występowanie u niektórych osób może być pożyteczne dla społeczeństwa. - Człowiekowi się wydaje, że może wszystko, nie zdaje sobie sprawy z własnych ograniczeń, z własnych możliwości – zauważa prof. Vetulani.

Uczestniczący w konferencji lekarze i terapeuci – w tym roku było ich prawie 90 – mają możliwość zdobycia wiedzy m.in. z zakresu badań prowadzonych przez prelegentów oraz ich naukowych osiągnięć. Wykładom przysłuchiwali się też dziennikarze zacnych tytułów prasowych, którzy do Bełchatowa dotarli dzięki uprzejmości przewoźnika ELE TAXI – największej korporacji w Europie. To bardzo bezpieczne taksówki, ponieważ każdy kierowca jest po szkoleniu pierwszej pomocy, a flota VIP tej korporacji, to samochody wyposażone w defibrylatory.

Patroni honorowi konferencji: Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Starosta Bełchatowski Szczepan Chrzęst, Prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marzena_and

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl