Konkurs "Zdrowe miejsca pracy" na międzynarodowym festiwalu filmowym w Lipsku rozstrzygnięty
„All That Glitters” („Wszystko, co się świeci”), poruszający obraz czeskiego reżysera o pracowniku kopalni złota w Kirgistanie, został ogłoszony zwycięzcą drugiej edycji konkursu pod hasłem „Zdrowe miejsca pracy”. Nagroda została ufundowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Zdaniem dyrektora EU-OSHA Jukki Takali film „All That Glitters” zasłużył na najwyższe wyróżnienie ze względu na podjęcie tematu zarządzania bezpieczeństwem w wyjątkowo trudnych warunkach pracy.
Film porusza także niełatwą kwestię współpracy firmy i lokalnej społeczności wobec niedawnej katastrofy ekologicznej, której skutki wciąż są odczuwalne.
Tomáš Kudrna, reżyser nagrodzonego filmu, przyjmując wyróżnienie wraz z nagrodą w wysokości 8000 euro na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, stwierdził, że jego film podkreślał jak ważne są - niejednokrotnie bagatelizowane - kwestie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szczególnie w tak trudnych warunkach jak praca na wysokości i z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, stosowanymi przy wydobywaniu złota ze skał.
Siedem filmów z całego świata, nominowanych do tegorocznej nagrody filmowej konkursu „Zdrowe miejsca pracy”, ukazuje fizyczne, psychologiczne i gospodarcze konsekwencje pracy w szkodliwych warunkach. Przykładem może być chociażby problematyka obniżenia wysokości wynagrodzenia za wykonywaną pracę robotników w stoczni w czasach kryzysu, wydłużenie godzin pracy spowodowane zmianą stosowanych technologii, czy też historia tragarza w Mumbaju, którego płuca zostały wyniszczone przez spaliny.
Nominowane obrazy wybrano spośród 2813 dokumentów filmowych, które zostały zgłoszone na festiwal DOK w Lipsku, z 97 krajów.
Zdobywcą nagrody w ubiegłym (2009) roku był film A Blooming Business (Biznes kwitnie) autorstwa holenderskiego reżysera Tona Van Zantvoorta, ukazujący ciężkie warunki pracy w zglobalizowanym przemyśle kwiatowym.
Więcej o konkursie na film dokumentalny „Zdrowe miejsca pracy” 2010 na stronie internetowej: http://osha.europa.eu/
Nadesłał:
praktykant3
|