Konto firmowe czy osobiste? Sprawdź zalety i wady


Konto firmowe czy osobiste? Sprawdź zalety i wady
2021-05-23
Konto bankowe jest obecnie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to chociażby z konieczności rozliczania się przedsiębiorców z urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, co odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Przyszli i obecni właściciele firm mają do wyboru możliwość prowadzenia rachunku firmowego lub osobistego. Nie istnieją przepisy regulujące te kwestie, dlatego wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od uwarunkowań praktycznych.


Zalety konta osobistego

Konto osobiste to najlepsze rozwiązanie dla osób, które prowadzą niedużą firmę. W takim przypadku głównymi transakcjami będą jedynie przelewy do ZUS i US, dlatego nie ma obowiązku ich szczegółowego dokumentowania. Za ograniczeniem się do konta osobistego przemawia też wygoda, ponieważ niweluje ono konieczność nawiązywania osobnej umowy z bankiem i ponoszenia dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku firmowego. Jeżeli transakcje realizowana w ramach prowadzonej działalności przekraczają 15 tys. suro, obowiązkiem przedsiębiorcy jest dokonywanie tych operacji za pośrednictwem konta bankowego. Nie musi to być jednak odrębny rachunek, ponieważ przelewy tego typu przeprowadzać można również z prywatnego rachunku.

Zalety rachunku firmowego

Do najważniejszych zalet posiadania osobnego konta firmowego należy możliwość łatwego oddzielenia transakcji prywatnych od tych, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie rozwiązanie znacząco upraszcza księgowość, zwłaszcza w przypadku uzyskiwania przychodów z różnych źródeł. Konto firmowe ułatwia też pracę urzędników odpowiedzialnych za kontrolę skarbową, ponieważ zapewnia im wgląd jedynie w transakcje podane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na takim rachunku nie są realizowane żadne operacje prywatne, co zapewnia większą przejrzystość. Posiadanie konta firmowego może też wiązać się z innymi korzyściami. Banki często oferują przedsiębiorcom odrębne zasady współpracy, związane z kredytami oraz innymi produktami finansowymi kierowanymi jedynie do firm. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dodatkowe opłaty za prowadzenie osobnego konta firmowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. W tym celu wystarczy jedynie wyciąg bankowy, bez konieczności przedstawiania innych dowodów ponoszenia tego rodzaju wydatków.

Konto firmowe czy osobiste?

Prowadzenie konta osobistego jest na ogół tańsze, niż firmowego. Takie rozwiązanie zapewnia też większą wygodę. Konto firmowe gwarantuje natomiast większą precyzję zarządzania finansami, a w przypadku kontroli skarbowej znacząco ułatwia jej przeprowadzenie. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od własnych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności. Wybierając konto firmowe, warto zdecydować się na założenie go w tym samym banku, w którym prowadzony jest rachunek osobisty. W ten sposób uniknąć można opłat za przelewy między nimi. Warto również sprawdzić ranking kont firmowych, aby zyskać dobry wgląd w najciekawsze oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl