Kredyt hipoteczny – wady i zalety. Czy warto?


2017-11-17
Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach branie kredytu hipotecznego jest modne, a proceder ten wspierany jest nawet przez media.

 Tendencja do walki o swój kredyt jest niezmienna i praktycznie każdy, kto nie posiada jeszcze własnego mieszkania czy domu myśli o tym, czy warto skorzystać z tej opcji. Wszyscy bowiem marzymy o tym, aby mieć swoje własne, ukochane mieszkanie. W tym artykule przedstawimy podstawowe zalety i wady takiego kredytu, przybliżymy jego istotę i być może pomożemy niektórym z państwa w podjęciu jak najlepszej decyzji.


Kredyt hipoteczny - ryzyko czy jednak nie do końca?


Na samym początku warto przytoczyć definicję kredytu hipotecznego, ponieważ wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę czym jest on w istocie. To kredyt, który zaciąga się pod zastaw zakupionej hipoteki - jest więc przeznaczony wyłącznie na kupno mieszkania lub domu i nie ma możliwości spożytkowania uzyskanej od banku kwoty na nic innego. Co więcej - w przypadku niespłacenia kredytu, konsekwencją jest przejęcie zakupionego mieszkania lub domu przez bank, który automatycznie staje się jego właścicielem. Oczywiście aby otrzymać taki kredyt, należy spełnić określone warunki, a więc posiadać określony dochód oraz mieć odpowiednią historię kredytową. Wiele zależy również od kwoty, jaka interesuje kredytobiorcę oraz terminu spłaty kredytu. Czynników jest wiele i każdy przypadek jest rozpatrywany przez bank indywidualnie.


Przechodząc do zalet kredytów hipotecznych nie sposób nie rozpocząć od faktu, że dla wielu Polaków jest to jedyny sposób na zrealizowanie marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Niewiele osób stać bowiem na wyłożenie jednorazowo całościowej kwoty za zakup mieszkania czy domu, a perspektywa skorzystania z niedrogiego kredytu hipotecznego, którego rata niejednokrotnie jest niższa niż miesięczna kwota wynajmu z całą pewnością jest kusząca. A czy rzeczywiście kredyt hipoteczny można nazwać niedrogim? Tak, szczególnie jeżeli porównamy jego oprocentowanie do oprocentowania kredytów konsumpcyjnych czy pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe. Dużą zaletą tego kredytu jest również fakt, że nieruchomości zwykle zyskują na wartości, a jak pokazuje obecny trend - mieszkania z roku na rok są droższe. Wynika więc z tego, że po spłaceniu kredytu, gdy mieszkanie lub dom będzie już naszą własnością, jego wartość będzie wyższa niż na początku. Oczywiście warto pamiętać, że nie jest to reguła! Bardzo często kredyty tego typu są również elastyczne jeżeli chodzi o możliwości kredytobiorcy - może on np. wybrać odpowiedni dla siebie tryb spłaty rat.


Oczywiście kredyt hipoteczny, tak jak wszystko inne, posiada nie tylko plusy, ale również minusy. Tym największym jest jego długoterminowość i stosunkowo wysoka kwota pojedynczej raty. Oczywiście ta długoterminowość jest dla wielu zaletą, jednakże przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, koniecznie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdego miesiąca przez okres najbliższych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat będziemy musieli przeznaczać sporą część dochodów na spłatę raty. Minusem mogą być dla wielu również różnego rodzaju marże, prowizje i ubezpieczenia jakie trzeba zapłacić - wielu z nas nie zdaje sobie z nich sprawy, podobnie jak z konieczności wniesienia wkładu własnego. No i na koniec - trudność w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, w szczególności dla osób młodych, które nie mają jeszcze wystarczających dochodów, historii kredytowej albo funduszy, by pokryć wkład własny.


Podsumowując...


Spoglądając na zalety i wady kredytów hipotecznych z całą pewnością można stwierdzić, że jest to rozwiązanie jak najbardziej korzystne i gdy nie mamy możliwości kupienia mieszkania lub domu za gotówkę, a marzymy o swoich czterech ścianach - warto rozważyć tę opcję. Oczywiście konieczne jest przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, znalezienie najkorzystniejszej oferty i cierpliwość. Bez niej może być trudno, bowiem procedura przyznania kredytu jest bardzo często wymagająca i czasochłonna. Jednak efekt ostateczny jest z pewnością warty takich starań.


Czytaj więcej - http://www.actum-finanse.pl/Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl