Mieszkańcy Kielc mają Zielony Kącik


Mieszkańcy Kielc mają Zielony Kącik
2022-08-18
W ramach programu Zielony Mecenat Kielc, dzięki współpracy Miasta Kielce z firmą Polbruk S.A, w mieście powstał „Zielony Kącik”, czyli przyjazna dla mieszkańców, zielona przestrzeń publiczna.

 

 

W ramach programu Zielony Mecenat Kielc, dzięki współpracy Miasta Kielce z firmą Polbruk S.A, w mieście powstał „Zielony Kącik”, czyli przyjazna dla mieszkańców, zielona przestrzeń publiczna.

 

„Zielony Kącik” to strefa wypoczynku dla osób oczekujących na przystankach autobusowych, zbudowana pomiędzy zejściami do tunelu przed Dworcem PKP w Kielcach. Strefę tworzy kompleks mebli miejskich zbudowanych z pustaków Neo i betonowych donic Tigela. Zielony Kącik to to efekt współpracy firmy Polbruk z miastem Kielce w ramach programu Zielony Mecenat Kielc i przykład nowatorskiego projektu, w którym funkcjonalne meble miejskie z elementów betonowych i aranżowana zieleń zostały zintegrowane w jeden obiekt. W efekcie powstała strefa, w której można wygodnie usiąść i cieszyć się zielonym otoczeniem roślin.

 

Przestrzeń „Zielonego Kącika” jest przyjazna osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Została zaprojektowana w taki sposób, aby siedziska pełniły również  rolę „stolika” na butelkę czy plecak. W projekcie zostały uwzględnione odpowiednie odstępy między modułami, aby osoby na wózkach mogły się swobodnie poruszać. Koncepcja projektowa Zielonego Kącika jest niezwykle uniwersalna, można go bowiem dowolnie rozbudowywać o kolejne moduły w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni.

 

W projekcie wykorzystano pustaki ogrodzeniowe Neo. Są to betonowe elementy o wymiarach 20x60 cm i wysokości 10 cm. Elementy Neo można wykorzystać do stworzenia designerskich mebli ogrodowych, ławek, sof oraz innych elementów małej architektury takich, jak grill, palenisko i fontanna, choć dedykowane są do budowy ogrodzeń. Można z nich stworzyć ogrodzenie ciągłe o wyglądzie nowoczesnego, litego muru lub słupki ogrodzenia ażurowego. W projekcie Zielonego Kącika, pustaki Neo wykorzystano do budowy siedzisk, które dla komfortu wykończono drewnianymi deseczkami. Funkcjonalną konstrukcję wzniesioną z elementów Neo uzupełniono gotowymi donicami betonowymi Tigela. Donice Tigela nie mają dna i można je ustawiać jedna na drugiej. Pozwala to na tworzenie oryginalnych kompozycji o różnych wysokościach. Przypominają sześcian, ponieważ mają wymiar 40x40 cm i wys. 33 cm. Porządkują zieleń i dodają elegancji każdej aranżacji. W „Zielonym Kąciku” wykorzystano Neo w kolorze stalowym i donice Tigela w kolorze grafitowym. Te ponadczasowe i uniwersalne szarości przełamane kolorem naturalnego drewna na siedziskach i zielenią roślin doskonale wpisują się w otoczenie.

 

Warto przyjrzeć się idei Zielonych Kącików, bo to dostępny i szybki w realizacji sposób na chwilę odpoczynku i odrobinę cienia w miastach. Jest to nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Modułowość pozwala na kreację różnorodnych, oryginalnych i designerskich rozwiązań. Jest to sposób na wprowadzenie zieleni do miast i miejsc w miastach, gdzie trudno wygospodarować tereny zielone. Jak powszechnie wiadomo, brak roślinności w miastach to problem nadmiernego nagrzewania, upałów oraz podtopień podczas deszczy. Dlatego warto inwestować w woonerfy i zielone kąciki, takie jak w Kielcach, bo dzięki nim możemy minimalizować zjawiska niekorzystne dla nas i środowiska.  

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KN
http://kobieta24.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl