„Muzyczny romans” we Wrocławiu


„Muzyczny romans” we Wrocławiu
2019-11-12
17 listopada w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego na jednej z najpiękniejszych muzycznych scen Dolnego Śląska wystąpią Słowenka Tjaša Kastelic oraz wrocławianin Jerzy Chwastyk z repertuarem z ich pierwszej wspólnej płyty „Romance – Canciones y Danzas”.

Muzyczna podróż w głąb uczuć i emocji. Duet. Skrzypce i gitara. To wszystko czeka na miłośników muzyki 17 listopada w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Na jednej z najpiękniejszych muzycznych scen Dolnego Śląska wystąpią Słowenka Tjaša Kastelic oraz wrocławianin Jerzy Chwastyk z repertuarem z ich pierwszej wspólnej płyty „Romance - Canciones y Danzas".

 

Wydana przez polsko-słoweński duet płyta zawiera wybór zróżnicowanych i bogatych pod względem barwy utworów objętych wspólnym tytułem „Romance - Canciones y Danzas".  To muzyczna podróż przez Argentynę, Hiszpanię, Francję czy Rumunię, ale także przez życie ze wszystkimi towarzyszącymi mu emocjami i uczuciami. Argentyński temperament, hiszpańska płomienność, francuski sentymentalizm czy rumuńska muzyka ludowa - to wszystko oddane jest w utworach znanych kompozytorów, takich jak Bartók, Debussy czy Piazolla, które będzie można usłyszeć podczas koncertu.

Muzyka grana przez Tjašę Kastelic oraz Jerzego Chwastyka wymyka się wszelkim ramom muzycznym czy gatunkom. - Połączenie skrzypiec i gitary to zestawienie interesujące i atrakcyjne, nadal jeszcze dość rzadko spotykane. Mimo że są to instrumenty o zupełnie różnym charakterze, doskonale się uzupełniają. Przenikliwy, drapieżny dźwięk skrzypiec oraz łagodny, subtelny dźwięk gitary klasycznej tworzą wspólnie niezwykle intrygujące, można by nawet rzec intymne połączenie - podkreśla muzyk.

Duet rozpoczyna w Polsce europejską trasę koncertową. W ciągu miesiąca zagra 20 koncertów w 10 krajach. Koncert w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się 17 listopada o godz. 17. Bilety w cenie od 50 zł są do kupienia na stronie empikbilety.pl oraz goingapp.pl. Dwa dni wcześniej, 15 listopada, Tjaša Kastelic oraz Jerzy Chwastyk wystąpią również we wrocławskiej Stacji Dizajn. Bilety w cenie 35 zł dostępne są bezpośrednio w lokalu.

Jerzy Chwastyk to pochodzący z Wrocławia gitarzysta, obecnie mieszkający w Berlinie. Studia gitarowe zaprowadziły go w 2006 roku do Weimaru, gdzie uczęszczał na kurs mistrzowski prowadzony przez prof. Monikę Rost i prof. Tomasza Zawieruchę, oraz do Berlina, gdzie odbył studia mistrzowskie u Thomasa Müllera-Peringa. Jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów muzycznych. Jako solista i kameralista występował na scenach koncertowych m.in. w Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Dani, Austrii oraz Chile. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę „La Joia", która została doskonale przyjęta przez środowisko muzyczne.

Tjaša Kastelic jest słoweńską skrzypaczką, od lat występującą na międzynarodowych scenach muzycznych, m.in. w Niemczech, Austrii, Japonii czy Chinach. Występowała  jako koncertmistrz  m.in. z Sinfoniettą Klagerfurt, niemiecką ORSO Philharmonic Orchestra oraz szwajcarską Klassik Nuevo Orchestra. Jest laureatka prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych. Wykształcenie muzyczne zdobywała w Państwowym Konserwatorium w Karyntii. Studiowała także w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli oraz w Akademii Muzycznej im. C.M. Webera w Dreźnie. Tjaša Kastelic jest również założycielką i dyrektorem Kastelic Music Academy w Berlinie.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Komunikacja Plus

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl