Myśl globalnie, działaj lokalnie


Myśl globalnie, działaj lokalnie
2024-06-04
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. Jego celem jest podkreślenie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska. Pozytywne zmiany rodzą się z małych kroków. Jedno działanie wykonane przez 16 tys. Brzeszczan rodzi wielkie zmiany. Jak zrobić to skutecznie?

1.       Wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach

Na bazarek zabieraj torby wielokrotnego użytku i odmawiaj pakowania produktów w tzw. foliówki. Różne warzywa, owoce i zioła mogą się dotykać, i tak myjesz je przed spożyciem. To właśnie opakowania generują ogrom śladu węglowego. Np. jednorazowa szklana butelka na napoje ma średnio 10-krotnie wyższy ślad węglowy aniżeli butelka zwrotna. Ta wielokrotnego użytku może być napełniona aż 20 razy, a każde jej powtórne użycie zmniejsza ślad węglowy. Dlatego tak ważne jest zwracanie butelek do sklepów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. - Dziś średnio butelki wielokrotnego użytku napełniane są 13,45 razy, a mogłyby być 20. Ważne by ich nie wyrzucać do szkła, do odpadów zmieszanych, nie przechowywać w piwnicy czy garażu, lecz zwracać do sklepu - komentuje Agata Koppa, dyrektorka ESG i Corporate Affairs, Carlsberg Polsa. Zależy nam na tym, aby ta świadomość była możliwie powszechna, by zwrot butelek stał się jednym z codziennych nawyków – dodaje.

2.       Angażuj się w lokalne inicjatywy

Warto angażować się w inicjatywy na rzecz środowiska lokalnie, w miejscu które codziennie mijamy idąc do pracy. Niech każdy zadba o swoje osiedle, ich suma stworzy przyjazne miasteczka. – Brzeski Browar znacząco przyczynia się do rozwoju lokalnej gospodarki np. tworząc miejsca pracy, ale wspiera też inicjatywy społeczne. Tradycją są już wiosenne eko-pikniki, podczas których wspólnie z mieszkańcami okolicznych bloków porządkujemy tereny zielone, nasadzamy nowe rośliny, budujemy domy dla zapylaczy, a potem się integrujemy. Naszym działaniem, nie mówieniem, zmieniamy otoczenia i budujemy pozytywne wzorce u dzieci, które zawsze nam towarzyszą - mówi Marcin Będlin, dyrektor Browaru Okocim.

3.       A co na to marka?

W działania na rzecz środowiska angażują się też marki. Na przykład Somersby realizuje program „Zapylamy z pomocą”, którego celem jest ochrona owadów zapylających. Z kolei marka Harnaś wspiera Strażaków OSP, a Carlsberg edukuje „Nigdy nie jedź po alkoholu. Ruszaj tylko na trzeźwo”. I choć duża odpowiedzialność spoczywa na producentach, to społeczeństwo jest największą siłą napędową działań. Badania pokazują, że konsumenci są coraz bardziej świadomi znaczenia zrównoważonego rozwoju. Prawie siedmiu na dziesięciu Polaków wierzy, że ich działania mają wpływ na postępowanie marek. Natomiast co piąty uczestnik badania zrezygnował z produktów konkretnej firmy z powodu jej nieetycznych lub antyspołecznych działań[1].

Browar Okocim w tym roku opublikował pierwszy Lokalny Raport Wpływu. Jest on również zaproszeniem do kolejnych rozmów, na rzecz rozwoju regionu. Szczegóły pod linkiem: https://www.carlsbergpolska.pl/media/rakpto2e/lokalny-raport-wp%C5%82ywu-browaru-okocim-w-brzesku.pdf [1] Badanie Socio-Cultural Trend Tracker'22 (Sustainable Brands Poland i Ipsos): https://www.ipsos.com/pl-pl/socio-cultural-trend-tracker22


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AliDut

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl