Nawet najmniejszy krok się liczy – zmniejsz ilość plastiku w codziennym życiu
Najnowsze badania pokazują, że aż 68% konsumentów preferuje ekologiczny sposób pakowania produktów i żywności[1]. Produkcja i używanie plastiku wywierają zatrważający wpływ na środowisko naturalne, w związku z czym wiele osób coraz częściej decyduje się na jego ograniczenie w codziennym życiu.
GROHE jako światowy producent kompletnych rozwiązań do łazienki i kuchni, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i redukuje ilość plastikowych komponentów w opakowaniach produktów.[2]. Ogromnym wyzwaniem, zarówno dla całej branży, jak i konsumentów, są ograniczone możliwości alternatywnych i ekologicznych rozwiązań w tym zakresie. To pokazuje, że droga do całkowitej rezygnacji z plastiku jest długa i wymaga stopniowych kroków. Należy jednak zaznaczyć, że ogromną wagę mają już małe działania, które mogą bezpośrednio wpłynąć na liczbę codziennie generowanych odpadów. Aby zachęcić konsumentów do zaangażowania się we wspólne tworzenie odpowiedzialnej przyszłości, marka GROHE dzieli się kilkoma wskazówkami, jak zużywać mniej plastiku w codziennym życiu.
1. Wybieraj trwałe produkty
Nawet jeśli aktualnie nie możemy całkowicie uniknąć tworzyw sztucznych, wciąż możemy jednak dokonywać wyborów wspierających ekologię. Inwestowanie w przedmioty wykonane z trwałych materiałów może na początku oznaczać wyższe koszty, jednak pozostaną one z nami przez długi czas. Wysokiej jakości produkty przetrwają wiele lat, nie wymagają częstej wymiany. W dłuższej perspektywie oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim wpływamy na mniejszą produkcję opakowań. Kolejną wskazówką, aby zrobić krok w kierunku redukcji plastiku jest wymienianie się produktami z rodziną, przyjaciółmi czy za pośrednictwem platform internetowych. To sytuacja, w której obie strony zyskują!
2. Przefiltruj to!
Szacuje się, że co minutę sprzedawanych jest około miliona plastikowych butelek[3]. Sposobem na ograniczenie tej liczby jest uzdatnianie do picia wody prosto z kranu. System kuchenny GROHE Blue Home zamienia lokalną wodę w jej lepszy wariant: wodę filtrowaną, schłodzoną, niegazowaną, lekko gazowaną lub gazowaną. Dzięki niemu konsumenci mają dostęp do filtrowanej wody prosto z baterii kuchennej. To rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas i zasoby naturalne, ale także zapewnia najwyższe standardy jakości oraz doskonały smak wody. Konsumenci mogą teraz całkowicie zrezygnować z wody w plastikowych butelkach. To nie tylko dobry krok w stronę ograniczenia generowanych odpadów, ale także poprawy jakości powietrza. Każdy litr wody z systemu GROHE Blue oznacza o 61% mniej emisji CO2 w porównaniu do tego, co generuje produkcja wody butelkowanej, a czteroosobowa rodzina może zmniejszyć zużycie ok. 800 jednorazowych plastikowych butelek rocznie[4].
By zachęcić konsumentów do rezygnacji z kupna wody w plastikowych butelkach, firma GROHE wprowadziła promocję pod hasłem „Wakacyjne orzeźwienie”, obowiązującą do końca sierpnia w wybranych sklepach stacjonarnych. Za zakup systemu GROHE Blue Home oraz GROHE Blue Pure w tym okresie można otrzymać atrakcyjne nagrody, które dodatkowo pomogą zadbać o regularne nawadnianie się latem. Szczegółowe informacje o promocji umieszczono na stronie internetowej marki.
3. Bez owijania
Bardzo duża ilość plastiku jest generowana przez opakowania produktów spożywczych. Dlatego warto zrezygnować z zakupu zapakowanych warzyw czy owoców, a zamiast tego wybierać produkty na targach od lokalnych dostawców i rolników. Jeśli jednak ta opcja, lokalizacyjnie lub budżetowo, jest niedostępna, supermarkety oferują coraz więcej owoców i warzyw sprzedawanych bez plastikowych opakowań. Wspomaga to także wyrobienie nawyku przynoszenia do sklepu własnych toreb wielokrotnego użytku, które są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach.
4. Pielęgnacja bez plastiku
Wiele mydeł oraz szamponów można już kupić w kostkach, zapakowanych w ekopapier. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie pojemników do wielokrotnego napełniania. Drogerie proponują różne alternatywne rozwiązania, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości plastikowych odpadów. Miłośnicy DIY znajdą także propozycje umożliwiające tworzenie domowych mydeł i balsamów do ciała w domu. Podobnie rzecz ma się z zakupem jednorazowych maszynek do golenia. Warto zainwestować w maszynkę, w której wymienia się jedynie żyletki.
5. Zajrzyj do środka
Plastik nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. Nie zdajemy sobie sprawy z ilości cząsteczek mikroplastiku w naszym otoczeniu. Stosuje się je m.in. w produktach kosmetycznych, takich jak żele pod prysznic, kosmetyki do makijażu, środki złuszczające czy pasty do zębów. Poprzez ścieki, wodę deszczową i powodzie, cząstki te dostają się do rzek, a ostatecznie do oceanów i wpływają na rozwijające się w nich życie. Jak zatem uniknąć mikroplastiku? Skład produktu opisany na opakowaniu może nie dawać nam zbyt wielu informacji. Rozwiązaniem są aplikacje, które pozwalają zeskanować kod kreskowy produktu i podają wszystkie informacje na temat jego zawartości.
Świetnym sposobem na wspieranie producentów w działaniach mających na celu zmniejszenie zawartości i wykorzystania plastiku jest szukanie firm, które wykazują się odpowiedzialnością środowiskową. Nawet jeśli jeszcze nie wynaleziono rozwiązania pozwalającego całkowicie wyeliminować plastik z naszego codziennego życia, każdy z nas może bezpośrednio przyczynić się do redukcji jego użycia. Rozważania nad zrównoważonym rozwojem dowiodły, że tylko dzięki wspólnemu działaniu, możemy dokonać zmian i krok po kroku zbliżyć się do celu, jakim jest uwolnienie Ziemi od plastiku.
[1] Footprint Study przeprowadzone wśród konsumentów w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji 2022, https://www.footprintus.com/plastic-and-consumer-attitudes-study
[2] Rezygnacja ze zbędnego plastiku z opakowań produktów GROHE to o 37 milionów plastikowych przedmiotów rocznie mniej.
[3] Plastic Soup Foundation: https://www.plasticsoupfoundation.org/en/2017/07/the-worlds-population-consumes-1-million-plastic-bottles-every-minute/
[4] W czteroosobowym gospodarstwie domowym, Environmental Action Germany (DUH) https://www.duh.de/mehrweg-klimaschutz0/einweg-plastikflaschen/
Nadesłał:
AniaGOW
|