Nie dopuść do wilgoci w domu


2017-02-08
Wilgoć w pomieszczeniach to nie wyłącznie mokre plamy na powierzchni tynku czy drażniący chłód – jako miejsce występowania groźnych grzybów stanowi bez wątpienia ogromne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia. Prościej zainwestować w hydroizolację niż w późniejszym czasie wojować z wynikami jej deficytu.

Izolacja przeciwwilgociowa ma z założenia zapobiec przechodzeniu wilgoci przez mury, co jest niesłychanie istotne również dla zdrowej cyrkulacji powietrza, "oddychania" ścian budynku i efektywności użytej izolacji termicznej. Wykorzystywana może być zarówno z zewnątrz obiektów jak i w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z pewną ilością wody.

Warstwy izolacyjne zewnętrzne domu rozróżniają się na poziome – rozdzielające ściany nadziemne obiektu od elementów fundamentowych– oraz wertykalne, zapobiegające przenikaniu wilgoci przez ścianę fundamentu. Zależnie od gatunku wykorzystanej izolacji przeciwwilgociowej inne będą produkty, z których ją wykonamy. W czasie aplikowania hydroizolacji poziomej aplikuje się dwie pokrywy papy na lepiku czy też jeszcze nakłada się charakterystyczną folię izolacyjną. Hydroizolację pionową przygotowuje się bardzo często z 2-3 warstw substancji bitumicznej. Gdy tylko nasz dom wykonujemy na posiadłości, gdzie wody z gruntu są czasem podniesione, pewniejsze będzie zastosowanie już w czasie podejmowania projektu budowy profesjonalnej izolacji przeciwwilgociowej, o wytrzymalszej podstawie.

W przypadku dawnych domów, w których to podczas budowy nie sporządzono izolacji przeciwwilgociowej, koniecznie trzeba pomyśleć o skorygowaniu tego błędu. Możliwa do przeprowadzenia rzecz jasna jest izolacja pozioma fundamentów, jednak jest ona najważniejsza żeby zapobiec wnikaniu wilgoci z terenu. Możemy przeprowadzić tradycyjną hydroizolację, wykopując około dwumetrowe fundamenty naraz.

Izolację powinno się ułożyć zdecydowanie przed nadejściem mrozów ażeby, w sytuacji gdy przed nami jeszcze dużo robót, dom w stanie surowym albo także nawet same fundamenty można było właściwie zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią, aby utrzymały się kompletne do momentu wznowienia budowy.

Czytaj również: Jak usunąć grzyba ze ściany? 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl