Nieopłacone faktury: konsekwencje i skuteczne sposoby na odzyskiwanie należności


Nieopłacone faktury: konsekwencje i skuteczne sposoby na odzyskiwanie należności
2023-12-19
Nieterminowa płatność faktur może prowadzić do konsekwencji prawnych, finansowych i relacyjnych. Każda ze stron — zarówno dłużnik, jak i sam wierzyciel, musi bowiem podjąć decyzje, które przełożą się na długofalowe konsekwencje lub skutki.

Perspektywa dłużnika

Sam proces odzyskania należności zaczyna się od naruszenia podstaw umownych. Kiedy faktury pozostają niezapłacone, prawo staje po stronie wierzyciela. Nie tylko kwota do zapłaty rośnie z powodu odsetek karnych, ale również dłużnik może stanąć przed ryzykiem wszczęcia egzekucji komorniczej lub wpisania do KRD. To etap, który może istotnie wpłynąć na zdolności do funkcjonowania na rynku, utrudniając uzyskanie kredytów, leasingów czy podpisywanie nowych umów biznesowych.

 

Konsekwencje dla dłużnika

  1. Pogorszenie wiarygodności finansowej: nierzetelność w regulowaniu faktur może skutkować obniżeniem wiarygodności finansowej dłużnika. To z kolei wpływa na możliwość finansowania kredytów czy leasingów, a także na podpisywanie potencjalnych, nowych umów biznesowych.
  2. Rosnące koszty w postaci odsetek karnych: zgodnie z przepisami prawa, zwłoka w spłacie generuje odsetki. Dłużnicy muszą zmierzyć się z rosnącymi kosztami, które z czasem mogą znacznie przewyższyć pierwotną kwotę zadłużenia. Ponadto należy wspomnieć o zryczałtowanej opłacie za windykację, regulowanej osobnymi przepisami, która jest niezależna od odsetek. 

Opłata windykacyjna wynosi:

·       40 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5.000 złotych;

·       70 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5.000 złotych, ale niższa niż 50.000 złotych;

·       100 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.

 

3.             Ryzyko egzekucji komorniczej: w sytuacji braku uregulowania zobowiązań, wierzyciel może dochodzić sądowego nakazu zapłaty, a to z kolei prowadzi do egzekucji komorniczej. Dla dłużnika oznacza to możliwość zajęcia majątku w celu zaspokojenia wierzytelności.

4.             Ograniczenia w działalności biznesowej: dłużnik może napotkać trudności w dalszym prowadzeniu swojej działalności biznesowej. Nieuregulowanie zobowiązań stanowi podstawę dla wierzyciela do zgłoszenia wniosku o upadłość takiego kontrahenta.

5.             Wpisanie do rejestru dłużników: wierzyciel ma prawo wpisać dłużnika do rejestru dłużników, co może skutkować trudnościami w uzyskaniu leasingów oraz negatywnie wpłynąć na relacje biznesowe.

6.             Straty wizerunkowe: nieregulowanie faktur może prowadzić do utraty zaufania ze strony kontrahentów i wpłynąć na reputację dłużnika na rynku. Wątpliwa reputacja może być również równoznaczna z koniecznością płacenia zaliczek na poczet ewentualnych przyszłych umów czy zamówień, a kontrahenci nie będą wyrażać zgody na odroczone płatności. To z kolei wpływa na płynność finansową, co przy jednoczesnym obniżeniu wiarygodności kredytowej może być istotnym zaburzeniem w funkcjonowaniu firmy.

7.             Eskalacja konfliktów prawnych: w przypadku braku zgody na spłatę zobowiązań, dłużnik musi się przygotować na możliwość wszczęcia postępowania sądowego, co generuje dodatkowe koszty i stres związany z konfliktem prawnym.

 

Perspektywa kontrahenta

Nieregulowanie należności przez kontrahentów oznacza konieczność podjęcia skutecznych działań. Zgodnie z przepisami prawa wierzyciel może żądać od dłużnika nie tylko samej kwoty należnej, ale także odsetek karnych oraz zwrotu kosztów prawnych związanych z procesem windykacji. W przypadku braku ugody, wierzyciel może skierować sprawę do sądu, co prowadzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego.

 

Skuteczne działania prawne i windykacyjne

Postęp w procesie windykacji zyskuje nowy rozdział, gdy firmy decydują się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Cash Collector, firma windykacyjna, która jako pierwsza w Polsce wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji w procesach, oferuje kompleksowe wsparcie w odzyskiwaniu należności w kraju i za granicą. Korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych, firma minimalizuje ryzyko dla relacji biznesowych. Negocjacje z dłużnikiem, poparte solidną podstawą prawną, stają się kluczowym elementem procesu windykacyjnego. Skuteczność tych działań często przewyższa eskalację do postępowania sądowego, pozostawiając obydwie strony zadowolone z wyniku.

 

Korzystanie z technologii prawnej i sztucznej inteligencji to kolejny krok w ewolucji procesów windykacyjnych. Automatyzacja postępowania windykacyjnego i monitorowania faktur pozwalają na szybsze reagowanie na opóźnienia i precyzyjne zarządzanie całym procesem.

 

W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie dynamika rynku wymaga nowoczesnych podejść i szybkiego reagowania, Cash Collector staje się nie tylko partnerem w odzyskiwaniu należności, ale także strażnikiem płynności finansowej firmy. Działając zgodnie z zasadami etyki biznesowej, na gruncie obowiązującego prawa, firma nie tylko odzyskuje środki, ale także pilnuje, aby należności się nie przeterminowały oraz wspiera przedsiębiorców w budowaniu trwałych relacji biznesowych.


Dla przedsiębiorców poszukujących skutecznej metody na kontrolę swoich należności wraz z pełnym wachlarzem narzędzi do skutecznej windykacji Cash Collector staje się niezbędnym partnerem na drodze do pilnowania i odzyskania należności. Więcej informacji na ten temat znajduje się na oficjalnej stronie firmy: 
www.cashcollector.eu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kwppr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl