Nieruchomości w gospodarce rynkowej


2016-12-07
Artykuł na temat nieruchomości w gospodarce rynkowej, czytaj dalej.

Artykuł pomogli przygotować eksperci od nieruchomości - http://investdom.pl/

Na na rynku piszczy?

Rynek jest to ogół wzajemnych relacji między sprzedawcami a konsumentami. Ich wzajemnie od siebie zależne decyzje kształtują podstawowe wartości takie jak popyt, podaż i cena. Żeby rynek funkcjonował prawidłowo, musi być spełnionych kilka warunków. Najważniejsze z nich jest prawo do nieograniczonego wyboru kontrahenta (sprzedawcy, usługodawcy) oraz do prowadzenia transakcji kupna i sprzedaży. Z kolei podstawową formą nawiązywania kontaktów między sprzedawcami a kupującymi jest umowa.

Rynek może być ujmowany w dwóch aspektach: podmiotowym i przedmiotowym. W przypadku rynku nieruchomości często wyodrębnia się jeszcze przekrój przestrzenny. Dobrze obrazuje to poniższa tabelka:


Podsystem przedmiotowy

Podsystem podmiotowy

Podsystem przestrzenny

Dobra i usługi konsumpcyjne

Konsumenci i gospodarstwa domowe

Układ lokalny

Dobra i usługi przemysłowe

Instytucje publiczne i prywatne

Układ regionalny

Dobra i usługi dla instytucji

Przedsiębiorstwa i instytucje rynkowe

Układ funkcjonalny

Źródło: E. Stachura, T. Malec, Rynek nieruchomości - podstawy segmentacji, „Marketing i rynek” 2005, nr 3, s.30.


Powyższe ujęcie tematu pozwala pokazać najważniejsze aspekty funkcjonowania rynku jako systemu przedmiotów i podmiotów w określonych układach przestrzennych.


System przedmiotowy dzieli się na:

  1. Podsystem dóbr i usług konsumpcyjnych - jest zbiorem najważniejszych usług i towarów, które służą zaspokojeniu potrzeb konsumentów. Wybory i zakupy danych towarów dokonywane są w ramach posiadanych środków finansowych,

  2. Podsystem dóbr i usług przemysłowych - jest zbiorem dóbr i usług wykorzystywanych do produkcji wyrobów gotowych. Charakteryzuje się większą wartością i wielkością niż podsystem konsumpcyjny,

  3. Podsystem dóbr dla instytucji i zamówień rządowych. Obejmuje produkty i usługi dostarczane grupom, będącym pod opieką zarządu lub danej instytucji.


W odniesieniu do rynku nieruchomości tę klasyfikację można przedstawić następująco:

  1. Podsystem dóbr i usług konsumpcyjnych - działki, mieszkania i domy, materiały i technologie budowlane, usługi związane z obsługą nieruchomości, usługi budowlane i remontowe,

  2. Podsystem dóbr i usług przemysłowych - budynki przemysłowe, magazyny, produkty i usługi komplementarne, tj. półfabrykaty, surowce, materiały, usługi budowlane i remontowe,

  3. Podsystem dóbr dla instytucji i zamówień rządowych - nieruchomości (budynki użyteczności publicznej), dobra i usługi komplementarne.


Temat jest obszerny i wymaga solidnego opracowania, dlatego wrócimy do niego w przyszłym tygodniu.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl