Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych


Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych
2018-04-20
28 lipca 2016 roku weszła w życie Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych. Jak od tego momentu będą wyglądały przetargi publiczne? Jakie istotne zmiany wprowadzono? Warto je znać, ponieważ przecież dotyczą one nas...
Jak znaleźć przetarg?
 
Zanim jeszcze przejdziemy do opisu poszczególnych zmian, warto powiedzieć słów kilka o tym, jak najłatwiej jest znaleźć przetarg, w którym nasza firma może wziąć udział. Otóż najprostszym i najszybszym narzędziem bez wątpienia jest bezpłatna wyszukiwarka przetargów. Wpisujemy słowo kluczowe, województwo, termin składania ofert i czasem jeszcze kilka innych istotnych informacji i gotowe! Co zaś musimy wiedzieć o przetargach, aby wziąć w nich udział?
 
Zmiany w PZP 
 
Przede wszystkim warto wiedzieć, jakich dokonano zmian w prawie zamówień publicznych. Jak to zawsze bywa - pewne przepisy są krytykowane, inne cieszą się uznaniem, niemniej jednak, bez względu na to, co o nich sądzimy należy się do nich stosować. Poniżej oczywiście zostaną one opisane dość schematycznie i punktowo - po więcej informacji musimy sięgnąć do samej Ustawy. 
 
1. Zmiany w poleganiu na cudzych zasobach
 
Tu przede wszystkim wprowadzone zostały obowiązkowe badania podstaw wykluczenia podmiotów trzecich, które udostępniają swoje zasoby. Ponadto poleganie na cudzych zasobach jest teraz wyłączone przy kryteriach selekcji.
 
2. Zmiany w podwykonawstwie
 
Otóż obecnie należy ująć podwykonawców już w ofercie. Oprócz tego już na początku zamawiający może zażądać od nas złożenia oświadczenia tudzież jednolitego dokumentu o podwykonawcy. Co więcej - jeśli wymaga on od nas osobistego wykonania danej części projektu, nie możemy przy tym skorzystać z umiejętności innego podwykonawcy. 
 
3. Zmiany w umowie o pracę
 
Wszystkie osoby, które wykonują jakiekolwiek czynności jak w stosunku pracy, muszą być zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 
 
4. Zmiany w podstawach wykluczenia
 
Od momentu Nowelizacji włączono w życie kilka nowych podstaw wykluczenia, ujęto w nowy sposób stare, a ponadto wprowadzono podział na podstawy obligatoryjne i fakultatywne. Ponadto wykluczyć danego wykonawcę można na każdym etapie postępowania. 
 
5. Zmiany w kryteriach selekcji
 
Nie możemy już wykorzystać umiejętności innych podmiotów wykonawczych, chcąc polepszyć sobie ocenę przy selekcji. 
 
6. Zmiany w terminach
 
Tu ważną informacją jest fakt, że termin nie może skończyć się w sobotę. Co więcej od zmiany ogłoszenia do złożenia oferty może  być tylko 15 dni. 
 
7. Zmiany w kryteriach oceny
 
Teraz ponadto cena może stanowić maksymalnie 60 % oceny, chyba że opis przedmiotu zamówienia określa dokładnie inne cechy. Ponadto dopuszczono możliwość oceny kwalifikacji kadry. 
 
8. Zmiany w zamówieniach dodatkowych 
 
Warto jeszcze wspomnieć, że teraz zamówienia dodatkowe nie są już odrębnymi zamówieniami, lecz wchodzą w skład głównego. 
 
Oczywiście powyżej nie opisano wszystkich zmian, które weszły w życie, tylko te najbardziej istotne. Warto także zaznaczyć, że niektóre zmiany dopiero mają stać się realne, a niektóre są jeszcze dodatkowo planowane. Warto jest być z tym na bieżąco.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czujek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl